Wyszukaj produkt

Gentamicin B. Braun

Gentamicin sulphate

inf. [roztw.]
3 mg/ml
10 but. 80 ml
Iniekcje
Rx
100%
66,73
Gentamicin B. Braun
inf. [roztw.]
3 mg/ml
10 but. 120 ml
Iniekcje
Rx
100%
86,38
Gentamicin B. Braun
inf. [roztw.]
1 mg/ml
10 but. 80 ml
Iniekcje
Rx
100%
56,90

Gentamicin B. Braun - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Gentamicin B. Braun jest wskazany w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na gentamycynę, gdy mniej toksyczne leki przeciwbakteryjne są nieskuteczne. Lek należy stosować w skojarzeniu z innymi odpowiednimi antybiotykami (głównie β-laktamowymi lub działającymi na beztlenowce), z wyjątkiem powikłanych zakażeń dróg moczowych. Gentamicin B. Braun można stosować w leczeniu:

  • Powikłanych i nawracających zakażeń dróg moczowych
  • Szpitalnych zakażeń dolnych dróg oddechowych, w tym ciężkiego zapalenia płuc
  • Zakażeń wewnątrzbrzusznych, w tym zapalenia otrzewnej
  • Zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym ciężkich oparzeń
  • Posocznicy, w tym bakteriemii
  • Bakteryjnego zapalenia wsierdzia
  • Zakażeń związanych z zabiegami chirurgicznymi

Należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Gentamicyna wykazuje długotrwały efekt poantybiotykowy. Badania in vitro i in vivo wykazały, że przy podawaniu w jednej dawce dobowej mniej aminoglikozydów jest magazynowanych w nerkach niż podczas tradycyjnego dawkowania wielokrotnego, co może zmniejszać ryzyko nefrotoksyczności.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie u pacjentów z prawidłową czynnością nerek

Dorośli i młodzież:

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież z prawidłową czynnością nerek 3-6 mg/kg mc./dobę w jednej dawce (zalecane) lub w dwóch dawkach podzielonych
Maksymalna dawka dobowa 6 mg/kg mc. (w ciężkich zakażeniach lub przy słabej wrażliwości drobnoustroju)

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od ciężkości zakażenia i wrażliwości patogenu.

Dzieci:

Grupa wiekowa Dawkowanie
Noworodki 4-7 mg/kg mc./dobę w jednej dawce
Niemowlęta po 1. miesiącu życia 4,5-7,5 mg/kg mc./dobę w jednej dawce (zalecane) lub 2 dawkach
Starsze dzieci 3-6 mg/kg mc./dobę w jednej dawce (zalecane) lub 2 dawkach

Należy zachować ostrożność przy doborze odpowiedniego stężenia roztworu do infuzji, aby uniknąć przedawkowania u dzieci.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy zmniejszyć i dostosować do stopnia niewydolności nerek. Konieczne jest monitorowanie stężenia gentamycyny w osoczu w celu optymalizacji dawkowania. Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji dawkowania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie u pacjentów hemodializowanych

Gentamycyna podlega dializie. Podczas 4-5 godzinnej hemodializy stężenie leku zmniejsza się o 50-60%, a podczas 8-12 godzinnej o 70-80%. Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie po każdej dializie na podstawie aktualnego stężenia gentamycyny w surowicy. Zwykle zalecana dawka po dializie wynosi 1-1,7 mg/kg mc.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
  • Pacjenci w podeszłym wieku: może być konieczne podawanie mniejszych dawek podtrzymujących
  • Pacjenci otyli: dawkę początkową należy wyliczyć na podstawie idealnej masy ciała plus 40% nadwyżki masy
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: nie ma konieczności modyfikacji dawki

Czas trwania leczenia należy ograniczyć do 7-10 dni. W trudnych i powikłanych zakażeniach może być konieczne dłuższe leczenie.

Sposób podawania

Gentamicin B. Braun podaje się wyłącznie w infuzji dożylnej trwającej 30-60 minut. Roztwór do infuzji nie jest przeznaczony do podawania domięśniowego ani powolnego wstrzykiwania dożylnego.

Zaleca się monitorowanie stężenia gentamycyny w surowicy, szczególnie u osób w podeszłym wieku, noworodków i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Próbki pobiera się pod koniec odstępu między dawkami (stężenie minimalne). Stężenie minimalne nie powinno przekraczać 2 µg/ml przy podawaniu 2 razy na dobę i 1 µg/ml przy podawaniu raz na dobę.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na gentamycynę lub na inny aminoglikozyd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Miastenia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania gentamycyny u pacjentów z:

  • Zaburzeniami czynności nerek
  • Istniejącą uprzednio głuchotą ucha wewnętrznego
  • Chorobami nerwowo-mięśniowymi (np. choroba Parkinsona)
  • Zaburzeniami czynności wątroby

Konieczne jest regularne monitorowanie czynności nerek, słuchu i narządu równowagi, szczególnie u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka. Należy unikać długotrwałego leczenia i jednoczesnego stosowania innych leków ototoksycznych lub nefrotoksycznych.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia pacjenta i kontrolowanie stężenia gentamycyny w surowicy w celu uniknięcia toksyczności.

Warto zapamiętać
  • Gentamycyna wykazuje działanie ototoksyczne i nefrotoksyczne, dlatego konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta podczas terapii
  • Lek należy podawać w infuzji dożylnej trwającej 30-60 minut, nie wolno podawać domięśniowo ani w powolnym wstrzyknięciu dożylnym

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Gentamycyna może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Środki zwiotczające mięśnie - nasilenie blokady nerwowo-mięśniowej
  • Leki nefrotoksyczne i ototoksyczne (np. amfoterycyna B, cyklosporyna, cisplatyna) - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Diuretyki pętlowe - nasilenie ototoksyczności
  • Karbenicylina - zmniejszenie T0,5 gentamycyny u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania gentamycyny z wymienionymi lekami i ściśle monitorować pacjenta pod kątem działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Gentamycyny nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne ze względu na zagrożenie życia matki. Lek przenika przez łożysko i może powodować uszkodzenie słuchu i nerek u płodu.

Gentamycyna przenika do mleka matki. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub odstawieniu leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane gentamycyny to:

  • Zaburzenia czynności nerek (często)
  • Uszkodzenie słuchu i zaburzenia równowagi (rzadko)
  • Reakcje nadwrażliwości (rzadko)
  • Zaburzenia elektrolitowe (rzadko)
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (rzadko)

W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania gentamycyny może dojść do uszkodzenia nerek i nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Nie ma specyficznego antidotum. Leczenie polega na przerwaniu podawania leku i zastosowaniu hemodializy w celu usunięcia gentamycyny z krwi. W przypadku blokady nerwowo-mięśniowej można podać chlorek wapnia i zastosować oddychanie wspomagane.

Właściwości farmakologiczne

Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy białek bakteryjnych. Wykazuje aktywność głównie wobec tlenowych bakterii Gram-ujemnych, ale jest również skuteczna przeciwko niektórym bakteriom Gram-dodatnim.

Gentamycyna wykazuje efekt poantybiotykowy, co oznacza, że jej działanie bakteriobójcze utrzymuje się nawet po spadku stężenia leku poniżej minimalnego stężenia hamującego (MIC).

Skład

1 ml roztworu do infuzji zawiera 1 mg lub 3 mg gentamycyny w postaci siarczanu gentamycyny.

Gentamicin B. Braun jest skutecznym antybiotykiem w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, jednak ze względu na potencjalne działania niepożądane wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowania dawkowania.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.