Gensulin R
Insulin human
Gensulin R - charakterystyka produktu leczniczego
Ws>
Gensulin R jest wskazany w leczeniu pacjentów z cukrzycą wymagających insulinoterapii w celu utrzymania prawidłowej homeostazy glukozy. Produkt może być również stosowany u kobiet w ciąży chorych na cukrzycę.
Gensulin R jest szybkodziałającą insuliną ludzką, która może być stosowana w intensywnej insulinoterapii jako insulina doposiłkowa (prandialna). Produkt można podawać w monoterapii lub w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina czy glimepiryd.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Gensulinu R ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego zapotrzebowania na insulinę. W cukrzycy typu 2 średnia dawka początkowa wynosi 0,2 j.m./kg masy ciała.
Postać leku | Droga podania | Uwagi |
---|---|---|
Fiolka 10 podskórnie, domięśniowo, dożylnie | Preferowane podanie podskórne | |
Wkład 3 ml | Wyłącznie podskórnie | Do stosowania we wstrzykiwaczu |
Tabela 1. Postacie i drogi podania Gensulinu R
Gensulin R należy podawać w ciągu 15 minut przed posiłkiem. Miejsca iniekcji podskórnych to okolica brzucha, udo, ramię, okolica mięśnia naramiennego lub pośladkowa. Należy regularnie zmieniać miejsca wstrzyknięć w obrębie danego obszaru anatomicznego.
Przy zmianie rodzaju lub marki insuliny może być konieczna modyfikacja dawkowania. Wszelkie zmiany powinny odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.
Przeciwwskazania
Stosowanie Gensulinu R jest przeciwwskazane w przypadku:
- Hipoglikemii
- Nadwrażliwości na insulinę ludzką lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu (z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to część programu odczulania)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Gensulinu R należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:
- Zmiana typu, marki lub pochodzenia insuliny - może wymagać modyfikacji dawkowania
- Ryzyko osłabienia objawów ostrzegawczych hipoglikemii, szczególnie u pacjentów długo chorujących na cukrzycę lub z neuropatią cukrzycową
- Choroby współistniejące (np. zaburzenia czynności trzustki, nadnerczy, przysadki, tarczycy, nerek, wątroby) - mogą wpływać na zapotrzebowanie na insulinę
- Podróże ze zmianą stref czasowych - mogą wymagać dostosowania schematu insulinoterapii
- Jednoczesne stosowanie z pioglitazonem - ryzyko niewydolności serca
- Konieczność zmiany miejsc wstrzyknięć w celu uniknięcia lipodystrofii i amyloidozy skórnej
Pacjentów należy poinformować o konieczności stałego monitorowania poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza w okresach zwiększonego ryzyka hipoglikemii lub osłabienia jej objawów ostrzegawczych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Wiele leków może wpływać na metabolizm glukozy i zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Do najważniejszych należą:
- Leki zwiększające zapotrzebowanie na insulinę: glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, hormon wzrostu, danazol, β2-sympatykomimetyki, tiazydy
- Leki zmniejszające zapotrzebowanie na insulinę: doustne leki hipoglikemizujące, salicylany, niektóre leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO), inhibitory ACE, nieselektywne β-adrenolityki
- Leki o zmiennym wpływie: analogi somatostatyny (oktreotyd, lanreotyd)
Lekarz powinien być poinformowany o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach ze względu na możliwe interakcje.
Ciąża i karmienie piersią
Gensulin R może być stosowany w okresie ciąży. Konieczne jest ścisłe monitorowanie poziomu glukozy i dostosowywanie dawek insuliny, gdyż zapotrzebowanie zmienia się w poszczególnych trymestrach. Po porodzie zapotrzebowanie na insulinę gwałtownie spada.
Podczas karmienia piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i/lub diety ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na insulinę w tym okresie.
Działania niepożądane
Najczęstszym i potencjalnie najpoważniejszym działaniem niepożądanym insulinoterapii jest hipoglikemia. Inne możliwe działania niepożądane to:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienienie, obrzęk, świąd)
- Reakcje alergiczne miejscowe i ogólnoustrojowe
- Lipodystrofia i amyloidoza skórna
- Obrzęki
- Zaburzenia widzenia
- Przyrost masy ciała
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych konieczne może być natychmiastowe leczenie i zmiana insuliny.
Przedawkowanie
Przedawkowanie insuliny może prowadzić do ciężkiej, potencjalnie zagrażającej życiu hipoglikemii. Leczenie hipoglikemii zależy od jej nasilenia:
- Łagodna hipoglikemia: doustne podanie glukozy lub produktów zawierających cukier
- Umiarkowana hipoglikemia: domięśniowe lub podskórne podanie glukagonu, następnie doustne podanie węglowodanów
- Ciężka hipoglikemia: dożylne podanie roztworu glukozy, w przypadku śpiączki - domięśniowe lub podskórne podanie glukagonu
Po ustąpieniu objawów hipoglikemii konieczne może być długotrwałe monitorowanie pacjenta ze względu na ryzyko nawrotu.
Właściwości farmakologiczne
Gensulin R jest szybkodziałającą insuliną ludzką otrzymywaną metodą rekombinacji DNA. Głównym działaniem insuliny jest regulacja metabolizmu glukozy. Ponadto wykazuje działanie anaboliczne i antykataboliczne w różnych tkankach, wpływając na metabolizm węglowodanów, lipidów i białek.
Skład
Substancją czynną leku jest insulina ludzka otrzymywana metodą rekombinacji DNA z użyciem E. coli. 1 ml roztworu zawiera 100 j.m. insuliny ludzkiej. Dostępne opakowania to:
- Fiolka 10 ml - 1000 j.m. insuliny
- Wkład 3 ml - 300 j.m. insuliny
Warto zapamiętać
- Gensulin R to szybkodziałająca insulina ludzka podawana 15 minut przed posiłkiem
- Konieczne jest regularne monitorowanie poziomu glukozy i dostosowywanie dawek insuliny pod nadzorem lekarza
Gensulin R jest skutecznym preparatem insuliny ludzkiej o szybkim początku działania, pozwalającym na elastyczne dostosowanie insulinoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Właściwe stosowanie leku, w połączeniu z regularnym monitorowaniem glikemii i przestrzeganiem zaleceń dietetycznych, umożliwia osiągnięcie optymalnej kontroli cukrzycy.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia