Gensulin N
Insulin isophanic human
Gensulin N - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Gensulin N jest wskazany w leczeniu pacjentów z cukrzycą wymagających insuliny do utrzymania prawidłowego metabolizmu glukozy. Produkt może być również stosowany w cukrzycy u kobiet w ciąży.
Gensulin N znajduje zastosowanie w intensywnej insulinoterapii jako insulina zapewniająca podstawowe wydzielanie insuliny. Może być też wykorzystywany do rozpoczynania insulinoterapii w cukrzycy typu 2, najczęściej w schemacie jednego wstrzyknięcia na dobę wieczorem.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Gensulinu N ustala indywidualnie lekarz, dostosowując je do zapotrzebowania pacjenta na insulinę. W cukrzycy typu 2 średnia dawka początkowa wynosi 0,2 j.m./kg masy ciała.
Rodzaj cukrzycy | Dawka początkowa |
---|---|
Cukrzyca typu 2 | 0,2 j.m./kg masy ciała |
Tabela 1. Zalecane dawkowanie początkowe Gensulinu N
Gensulin N należy podawać we wstrzyknięciach podskórnych. Pomimo braku zaleceń, produkt można także podawać domięśniowo. Nie wolno podawać dożylnie.
Miejsca iniekcji obejmują okolice brzucha, uda, ramienia, mięśnia naramiennego lub pośladka. Należy regularnie zmieniać miejsca wstrzyknięć w obrębie danego obszaru, aby zminimalizować ryzyko lipodystrofii i amyloidozy skórnej.
Gensulin N może być stosowany w schemacie intensywnej insulinoterapii lub do inicjacji leczenia insuliną w cukrzycy typu 2. Typowo podaje się go raz dziennie wieczorem. Produkt można łączyć z insuliną krótkodziałającą (Gensulin R) oraz doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. metforminą, glimepirydem).
Przygotowanie i podawanie leku
Przed użyciem fiolkę lub wkład należy obrócić między dłońmi 10 razy, a następnie odwrócić 10 razy o 180°, aż do uzyskania jednorodnie mętnej lub mlecznej zawiesiny. Nie należy wstrząsać, gdyż może to prowadzić do powstania piany utrudniającej odmierzenie dawki.
Gensulin N w fiolkach podaje się za pomocą specjalnych strzykawek insulinowych. Wkłady 3 ml są przeznaczone do stosowania z dedykowanymi wstrzykiwaczami wielokrotnego użytku.
Przy podawaniu należy upewnić się, że igła nie trafiła do naczynia krwionośnego. Po wstrzyknięciu nie należy masować miejsca iniekcji.
Warto zapamiętać
- Gensulin N to insulina izofanowa (NPH) o pośrednim czasie działania
- Przed użyciem zawiesinę należy dokładnie wymieszać, obracając fiolkę/wkład
Szczegółowa instrukcja przygotowania i podawania leku znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjentów należy dokładnie poinstruować odnośnie prawidłowej techniki wykonywania iniekcji.
Przeciwwskazania
Stosowanie Gensulinu N jest przeciwwskazane w przypadku:
- Hipoglikemii
- Nadwrażliwości na insulinę ludzką lub którąkolwiek substancję pomocniczą (chyba że jest to część programu odczulania)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zmiana typu, marki lub producenta insuliny powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim, gdyż może wiązać się z koniecznością modyfikacji dawkowania. U niektórych pacjentów po zmianie insuliny zwierzęcej na ludzką mogą być słabiej wyrażone wczesne objawy hipoglikemii.
Sytuacje wymagające szczególnej uwagi to m.in.:
- Choroby współistniejące (np. zaburzenia czynności trzustki, nadnerczy, tarczycy)
- Zmiany aktywności fizycznej lub diety
- Podróże ze zmianą stref czasowych
- Jednoczesne stosowanie niektórych leków (np. beta-adrenolityków)
Należy poinformować pacjentów o konieczności regularnej zmiany miejsc wstrzyknięć w celu redukcji ryzyka lipodystrofii i amyloidozy skórnej. Nagła zmiana miejsca iniekcji może skutkować hipoglikemią.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Wiele leków może wpływać na metabolizm glukozy i zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Do substancji mogących zwiększać zapotrzebowanie na insulinę należą m.in. glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, danazol, beta2-sympatykomimetyki. Zmniejszenie zapotrzebowania mogą powodować np. doustne leki przeciwcukrzycowe, salicylany, niektóre leki przeciwdepresyjne.
Szczególnej uwagi wymaga jednoczesne stosowanie insuliny z pioglitazonem ze względu na ryzyko niewydolności serca.
Ciąża i karmienie piersią
U pacjentek z cukrzycą konieczne jest utrzymanie właściwej kontroli glikemii przez cały okres ciąży. Zapotrzebowanie na insulinę zwykle zmniejsza się w I trymestrze, a następnie wzrasta w II i III trymestrze ciąży. Po porodzie zapotrzebowanie na insulinę gwałtownie spada.
W okresie karmienia piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i/lub diety ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na insulinę.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym insulinoterapii jest hipoglikemia. Inne możliwe działania obejmują:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienienie, obrzęk, świąd)
- Reakcje alergiczne miejscowe i ogólnoustrojowe
- Lipodystrofię i amyloidozę skórną
- Obrzęki
- Zaburzenia widzenia
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych konieczne może być natychmiastowe leczenie lub zmiana insuliny.
Przedawkowanie
Przedawkowanie insuliny może prowadzić do hipoglikemii o różnym nasileniu. Łagodna hipoglikemia zwykle ustępuje po doustnym podaniu glukozy. W cięższych przypadkach może być konieczne podanie glukagonu domięśniowo/podskórnie lub glukozy dożylnie. Po ustąpieniu objawów wskazane jest podanie posiłku i dalsza obserwacja pacjenta.
Właściwości farmakologiczne
Gensulin N zawiera ludzką insulinę izofanową (NPH) otrzymywaną metodą rekombinacji DNA. Głównym działaniem insuliny jest regulacja metabolizmu glukozy. Dodatkowo insulina wykazuje działanie anaboliczne i hamuje procesy kataboliczne w różnych tkankach.
Skład
Substancją czynną leku jest insulina ludzka izofanowa w ilości 100 j.m./ml. Gensulin N dostępny jest w fiolkach po 10 ml (1000 j.m.) oraz we wkładach do wstrzykiwaczy po 3 ml (300 j.m.).
Prawidłowe stosowanie Gensulinu N zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na skuteczne kontrolowanie glikemii u pacjentów z cukrzycą. Kluczowe znaczenie ma edukacja pacjenta w zakresie techniki podawania insuliny, rozpoznawania objawów hipoglikemii oraz zasad samokontroli cukrzycy.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia