Wyszukaj produkt

Gensulin N

Insulin isophanic human

inj. [zaw.]
100 j.m./ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx
100%
65,34
Gensulin N
inj. [zaw.]
100 j.m./ml
5 wkł. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
104,51
(1)
6,38
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Gensulin N
inj. [zaw.]
100 j.m./ml
10 wkł. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
185,91
(1)
6,80
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Gensulin N - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Gensulin N jest wskazany w leczeniu pacjentów z cukrzycą wymagających insuliny do utrzymania prawidłowego metabolizmu glukozy. Produkt może być również stosowany u kobiet w ciąży chorych na cukrzycę.

Preparat ten jest szczególnie przydatny w terapii cukrywnej insulinoterapii jako insulina zapewniająca podstawowe wydzielanie insuliny. Najczęściej stosuje się go w schemacie jednego wstrzyknięcia na dobę, wieczorem.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie Gensulinu N ustala indywidualnie lekarz, dostosowując je do zapotrzebowania pacjenta na insulinę. W cukrzycy typu 2 średnia dawka początkowa wynosi 0,2 j.m./kg masy ciała.

Typ cukrzycy Dawka początkowa Schemat podawania
Cukrzyca typu 2 0,2 j.m./kg m.c. Najczęściej 1 wstrzyknięcie wieczorem

Tabela 1. Zalecane dawkowanie Gensulinu N

Gensulin N podaje się we wstrzyknięciach podskórnych. Miejsca iniekcji to okolica brzucha, udo, ramię, okolica mięśnia naramiennego lub pośladkowa. Należy regularnie zmieniać miejsca wstrzyknięć w obrębie danego obszaru, aby zminimalizować ryzyko lipodystrofii i amyloidozy skórnej.

Produkt można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną krótkodziałającą (np. Gensulin R) czy doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. metforminą, glimepirydem).

Warto zapamiętać
  • Gensulin N to insulina izofanowa o pośrednim czasie działania
  • Najczęściej stosuje się go w jednym wstrzyknięciu wieczorem

Przed użyciem fiolkę lub wkład należy dokładnie wymieszać, obracając 10 razy między dłońmi i odwracając 10 razy o 180°, aż do uzyskania jednorodnie mętnej zawiesiny. Nie należy wstrząsać, gdyż może to prowadzić do powstania piany utrudniającej precyzyjne dawkowanie.

Przeciwwskazania

Stosowanie Gensulinu N jest przeciwwskazane w przypadku hipoglikemii oraz nadwrażliwości na insulinę ludzką lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu (chyba że jest to część programu odczulania).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zmiana typu, marki lub producenta insuliny powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza, gdyż może wiązać się z koniecznością modyfikacji dawkowania. U niektórych pacjentów po zmianie insuliny pochodzenia zwierzęcego na ludzką wczesne objawy hipoglikemii mogą być słabiej wyrażone.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku chorób współistniejących (np. zaburzenia czynności tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek) oraz w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na insulinę (infekcje, urazy). Modyfikacja dawki może być konieczna również przy zmianie aktywności fizycznej lub diety pacjenta.

Należy poinformować pacjentów o konieczności regularnej zmiany miejsc wstrzyknięć w celu zmniejszenia ryzyka lipodystrofii i amyloidozy skórnej. Wstrzyknięcia insuliny w obszary zmienione chorobowo mogą opóźniać jej wchłanianie i pogarszać kontrolę glikemii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Wiele leków może wpływać na metabolizm glukozy i zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Do substancji zwiększających zapotrzebowanie na insulinę należą m.in. glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, danazol, beta2-sympatykomimetyki. Zmniejszenie zapotrzebowania mogą powodować doustne leki przeciwcukrzycowe, salicylany, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwnadciśnieniowe oraz alkohol.

Szczególną ostrożność należy zachować stosując jednocześnie pioglitazon, gdyż zgłaszano przypadki niewydolności serca przy terapii skojarzonej z insuliną.

Wpływ na ciążę i laktację

U kobiet w ciąży chorych na cukrzycę konieczne jest ścisłe monitorowanie glikemii przez cały okres ciąży. Zapotrzebowanie na insulinę zwykle zmniejsza się w I trymestrze, a następnie wzrasta w II i III trymestrze. Po porodzie zapotrzebowanie gwałtownie spada.

W okresie karmienia piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i/lub diety ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na insulinę.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia, która w ciężkich przypadkach może prowadzić do utraty przytomności, a nawet zgonu. Często występują również miejscowe reakcje alergiczne w miejscu wstrzyknięcia (rumień, obrzęk, świąd). Rzadko mogą pojawić się ogólnoustrojowe objawy alergiczne.

Do innych działań niepożądanych należą: lipodystrofia i amyloidoza skórna w miejscu wstrzyknięcia, obrzęki, przyrost masy ciała, reakcje w miejscu iniekcji (przebarwienia, krwawienia, stwardnienia), świąd uogólniony, zawroty głowy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie insuliny może prowadzić do hipoglikemii o różnym nasileniu. Łagodna hipoglikemia zwykle ustępuje po doustnym podaniu glukozy. W cięższych przypadkach może być konieczne podanie glukagonu domięśniowo/podskórnie lub glukozy dożylnie. Po ustąpieniu objawów wskazane jest podanie posiłku i dalsza obserwacja pacjenta.

Właściwości farmakodynamiczne

Gensulin N to insulina ludzka o pośrednim czasie działania. Jej głównym efektem jest regulacja metabolizmu glukozy. Dodatkowo wykazuje działanie anaboliczne i antykataboliczne w różnych tkankach. W mięśniach nasila syntezę glikogenu, kwasów tłuszczowych i białek, zwiększa wychwyt aminokwasów, hamując jednocześnie procesy kataboliczne.

Skład

Substancją czynną leku jest insulina ludzka izofanowa otrzymywana metodą rekombinacji DNA z E. coli. 1 ml zawiesiny zawiera 100 j.m. insuliny. Dostępne opakowania to:

  • Wkłady do wstrzykiwaczy: 3 ml (300 j.m.)
  • Fiolki: 10 ml (1000 j.m.)

Gensulin N to skuteczny preparat insuliny o pośrednim czasie działania, stosowany głównie w terapii cukrzycy typu 2 oraz jako insulina bazowa w intensywnej insulinoterapii. Wymaga indywidualnego dostosowania dawki pod nadzorem lekarza oraz ścisłego monitorowania glikemii przez pacjenta.


1) Cukrzyca
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.