Wyszukaj produkt

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm

Aluminium phosphate

zaw. doust.
45 mg/g
1 op. 250 g
Doustnie
OTC
100%
6,99

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm jest wskazany jako leczenie wspomagające objawów nadkwaśności soku żołądkowego w przebiegu następujących schorzeń:

  • Choroba refluksowa przełyku
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Preparat działa poprzez zobojętnianie nadmiaru kwasu solnego w soku żołądkowym, co przyczynia się do łagodzenia objawów związanych z wymienionymi schorzeniami.

Dawkowanie i sposób podawania

Do precyzyjnego odmierzania dawki produktu należy używać dołączonej do opakowania miarki, umożliwiającej odmierzenie 5 ml, 10 ml lub 15 ml zawiesiny.

Dawkowanie Częstotliwość Uwagi
5 ml do 15 ml 3-5 razy na dobę Pomiędzy posiłkami
Podwójna dawka Na noc Zalecane

Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 100 ml. Przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć butelką.

Precyzyjne dawkowanie i regularne przyjmowanie leku między posiłkami są kluczowe dla osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego.

Przeciwwskazania

Stosowanie Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (fosforan glinu) lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Przewlekła niewydolność nerek, szczególnie u pacjentów dializowanych

Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie ocenić stan pacjenta, zwracając szczególną uwagę na funkcję nerek i potencjalne alergie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ze względu na zawartość glinu, produkt leczniczy nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

  • U dzieci poniżej 6 lat bez zalecenia lekarza
  • U pacjentów ze schorzeniami układu kostnego
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
  • U chorych na chorobę Alzheimera

Długotrwałe stosowanie zawiesiny może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania fosforu, co w przypadku niewystarczającej podaży tego pierwiastka w pożywieniu może skutkować jego niedoborem. Nie zaleca się długotrwałego stosowania preparatu. W przypadku utrzymywania się objawów należy zweryfikować diagnozę.

Stosowanie preparatu wymaga ostrożności i regularnej oceny stanu pacjenta, szczególnie w przypadku grup ryzyka i długotrwałej terapii.

Warto zapamiętać
  • Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm nie powinien być stosowany długotrwale ze względu na ryzyko zaburzeń gospodarki fosforanowej.
  • Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, szczególnie dializowanych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm wchodzi w interakcje z wieloma lekami, zmniejszając ich działanie lub wpływając na ich wchłanianie. Nie należy stosować jednocześnie z następującymi lekami:

  • Tetracykliny (lek należy przyjmować 3-4 godziny po zażyciu tetracyklin)
  • Cyprofloksacyna, norfloksacyna
  • Fenytoina
  • Związki żelaza
  • Glikozydy nasercowe
  • Ketokonazol
  • Salicylany i chinidyna
  • Lewotyroksyna
  • Cymetydyna, ranitydyna, famotydyna oraz sukralfat

Produkt może zmieniać miejsce działania leków podawanych w postaci tabletek dojelitowych. Dlatego leki te należy przyjmować na 1 godzinę przed lub 1 godzinę po przyjęciu Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm.

Przy stosowaniu preparatu konieczne jest uwzględnienie potencjalnych interakcji lekowych i odpowiednie dostosowanie schematu przyjmowania leków.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania fosforanu glinu u kobiet w ciąży. Produkt nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Brak również wystarczających informacji na temat przenikania fosforanu glinu lub jego metabolitów do mleka ludzkiego.

Należy zachować szczególną ostrożność przy rozważaniu stosowania preparatu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, a decyzję o jego użyciu powinien podjąć lekarz po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm mogą wystąpić następujące działania niepożądane (częstość występowania nie została określona):

  • Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia
  • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: zwiększenie stężenia glinu, obniżenie stężenia fosforanów, hipofosfatemia (objawiająca się brakiem łaknienia, złym samopoczuciem, osłabieniem mięśni, osteomalacją)
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia czynności nerek
  • Zaburzenia psychiczne: u osób w podeszłym wieku istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia się objawów choroby Alzheimera
  • Zaburzenia układu nerwowego: encefalopatia
  • Zaburzenia układu odpornościowego: reakcje nadwrażliwości

Pacjenci powinni być poinformowani o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących objawów lekarzowi prowadzącemu.

Mechanizm działania

Fosforan glinu, substancja czynna preparatu Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm, działa jako lek zobojętniający kwas solny w soku żołądkowym. Po podaniu doustnym reaguje z kwasem solnym w żołądku, tworząc chlorek glinu, który wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające. Związki glinu prawdopodobnie posiadają również właściwości cytoprotekcyjne, chroniące komórki błony śluzowej żołądka przed uszkodzeniem. Efekt ten wynika z indukcji wydzielania wodorowęglanów i prostaglandyn w żołądku.

Wielokierunkowy mechanizm działania fosforanu glinu przyczynia się do łagodzenia objawów nadkwaśności i ochrony błony śluzowej żołądka.

Skład produktu

100 g produktu zawiera 4,5 g glinu fosforan żel jako substancję czynną. W przeliczeniu na standardową dawkę, 15 ml produktu zawiera 828 mg glinu fosforan żel.

Znajomość dokładnego składu preparatu jest istotna dla precyzyjnego dawkowania i oceny potencjalnego ryzyka działań niepożądanych związanych z zawartością glinu.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Soki cytrusowe mogą powodować zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, prawdopodobnie w wyniku połączenia z kwasem cytrynowym. W wyniku tej interakcji dochodzi do osłabienia lub braku efektu terapeutycznego.