Wyszukaj produkt

Gefitinib Mylan

Gefitinib

tabl. powl.
250 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Gefitinib Mylan - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Gefitinib Mylan jest wskazany w monoterapii u dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) w stadium miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, z obecnością aktywującej mutacji EGFR.

Lek przeznaczony do leczenia zaawansowanego NDRP z mutacją EGFR, jako monoterapia u dorosłych.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w terapii przeciwnowotworowej. Zalecana dawka to 250 mg (1 tabletka) raz na dobę, przyjmowana codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków.

Sytuacja Zalecenie
Pominięcie dawki Przyjąć jak najszybciej, jeśli do następnej dawki >12h. Nie przyjmować podwójnej dawki.
Zaburzenia czynności wątroby Ostrożnie u pacjentów z umiarkowaną/ciężką niewydolnością wątroby. Monitorować działania niepożądane.
Zaburzenia czynności nerek Nie ma konieczności modyfikacji dawki przy ClCr >20 ml/min. Ostrożnie przy ClCr ≤20 ml/min.
Pacjenci w podeszłym wieku Nie ma konieczności dostosowania dawki.
Wolny metabolizm CYP2D6 Nie ma konieczności modyfikacji dawki. Ścisłe monitorowanie działań niepożądanych.

W przypadku nietolerancji działań niepożądanych można zastosować krótką przerwę w leczeniu (do 14 dni) i wznowić terapię dawką 250 mg. Jeśli pacjent nadal nie toleruje leczenia, należy rozważyć jego zaprzestanie.

Standardowa dawka to 250 mg raz dziennie. Możliwe modyfikacje dawkowania w zależności od tolerancji i stanu pacjenta.

Sposób podawania

Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez. Należy połykać w całości, popijając wodą. W razie trudności z połykaniem, tabletkę można rozpuścić w połowie szklanki wody niegazowanej (nie kruszyć). Mieszać co jakiś czas do rozpuszczenia (do 20 min). Wypić natychmiast po przygotowaniu. Przepłukać szklankę wodą i wypić. Roztwór można podawać przez sondę nosowo-żołądkową lub gastrostomię.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na gefitinib lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Karmienie piersią

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania w kierunku obecności mutacji EGFR w tkance nowotworowej lub ctDNA. Należy stosować wiarygodne i czułe testy diagnostyczne.

Istnieje ryzyko wystąpienia śródmiąższowej choroby płuc (ChŚP). W przypadku nasilenia objawów oddechowych należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednią diagnostykę. Czynniki ryzyka ChŚP to m.in. palenie tytoniu, starszy wiek, współistniejąca ChŚP.

Obserwowano przypadki hepatotoksyczności, w tym niewydolności wątroby. Zaleca się okresową kontrolę czynności wątroby. Ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Możliwe interakcje z inhibitorami i induktorami CYP3A4 oraz lekami wpływającymi na pH soku żołądkowego. Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych induktorów CYP3A4.

Ryzyko krwawień u pacjentów przyjmujących jednocześnie warfarynę - konieczne monitorowanie INR/PT.

Możliwe wystąpienie zapalenia rogówki - w razie objawów ocznych konieczna konsultacja okulistyczna.

Obserwowano przypadki perforacji przewodu pokarmowego - ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka.

Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem ChŚP, hepatotoksyczności i innych poważnych działań niepożądanych. Istotne są potencjalne interakcje lekowe.

Interakcje

Gefitinib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4 i w mniejszym stopniu CYP2D6. Najważniejsze interakcje:

  • Inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, klarytromycyna) - mogą zwiększać stężenie gefitinibu
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina) - mogą zmniejszać stężenie gefitinibu
  • Leki zwiększające pH soku żołądkowego - mogą zmniejszać wchłanianie gefitinibu
  • Warfaryna - możliwe zwiększenie INR i ryzyko krwawień

Konieczne monitorowanie interakcji, szczególnie z silnymi inhibitorami/induktorami CYP3A4 oraz lekami wpływającymi na pH żołądka.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Gefitinib jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (>20% pacjentów):

  • Biegunka
  • Reakcje skórne (wysypka, trądzik, suchość skóry, świąd)

Inne istotne działania niepożądane:

  • Śródmiąższowa choroba płuc (1,3% pacjentów)
  • Hepatotoksyczność
  • Zapalenie spojówek i rogówki
  • Krwawienia (np. krwawienie z nosa, krwiomocz)
  • Perforacje przewodu pokarmowego

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego i skóry. Kluczowe jest monitorowanie pod kątem ChŚP i hepatotoksyczności.

Warto zapamiętać
  • Gefitinib jest stosowany w monoterapii NDRP z mutacją EGFR
  • Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem śródmiąższowej choroby płuc i hepatotoksyczności

Przedawkowanie

Brak specyficznego antidotum. Leczenie objawowe, szczególnie w przypadku ciężkiej biegunki. W badaniach klinicznych stosowano dawki do 1000 mg/dobę, obserwując nasilenie typowych działań niepożądanych.

Mechanizm działania

Gefitinib jest selektywnym inhibitorem kinazy tyrozynowej EGFR. Mutacje aktywujące EGFR są ważnym czynnikiem stymulującym wzrost komórek nowotworowych, hamującym apoptozę i zwiększającym angiogenezę. Blokowanie EGFR przez gefitinib hamuje te procesy w komórkach nowotworowych.

Gefitinib działa poprzez selektywne hamowanie EGFR, co jest szczególnie skuteczne w guzach z aktywującymi mutacjami tego receptora.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.