Wyszukaj produkt

Gabapentin Teva 100 mg; -300 mg; -400 mg; -600 mg; -800 mg

Gabapentin

kaps. twarde
100 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,48
(1)
7,75
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Gabapentin Teva 300 mg
kaps. twarde
300 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
50,78
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Gabapentin Teva 400 mg
kaps. twarde
400 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
67,33
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Gabapentin Teva 600 mg
tabl. powl.
600 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
100,52
(1)
3,56
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Gabapentin Teva 800 mg
tabl. powl.
800 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
133,95
(1)
4,74
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Gabapentin Teva - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Gabapentin Teva jest wskazany w następujących przypadkach:

Padaczka: - Jako lek wspomagający w leczeniu napadów częściowych (z wtórnym uogólnieniem lub bez) u dorosłych i dzieci od 6 roku życia. - W monoterapii napadów częściowych u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia.

Obwodowy ból neuropatyczny: - W leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego, takiego jak bolesna neuropatia cukrzycowa i neuralgia popółpaścowa, u dorosłych.

Skuteczność gabapentyny w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego nie została oceniona w badaniach trwających dłużej niż 5 miesięcy. W przypadku konieczności dłuższego stosowania leku, należy regularnie oceniać stan kliniczny pacjenta.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta. Dostępne są kapsułki o mocy 100 mg, 300 mg i 400 mg do indywidualnego dostosowania dawki oraz tabletki powlekane 600 mg i 800 mg do stosowania jako dawka podtrzymująca.

Zalecany schemat zwiększania dawki dla wszystkich wskazań u dorosłych i młodzieży ≥12 lat:

Dzień Dawka
1 300 mg 1x dziennie
2 300 mg 2x dziennie
3 300 mg 3x dziennie

Tabela: Schemat zwiększania dawki gabapentyny

Dawkowanie w padaczce:

Dorośli i młodzież: Skuteczny zakres dawek: 900-3600 mg/dobę. Leczenie można rozpocząć od dawki 300 mg 3x/dobę w 1. dniu. Następnie dawkę można zwiększać o 300 mg/dobę co 2-3 dni do maksymalnej dawki 3600 mg/dobę. U niektórych pacjentów wskazane może być wolniejsze zwiększanie dawki.

Dzieci ≥6 lat: Dawka początkowa: 10-15 mg/kg mc./dobę. Dawka skuteczna: 25-35 mg/kg mc./dobę. Dawki do 50 mg/kg mc./dobę były dobrze tolerowane.

Całkowitą dawkę dobową należy podzielić na 3 dawki pojedyncze, przy czym maksymalny odstęp między dawkami nie powinien przekraczać 12 godzin.

Dawkowanie w obwodowym bólu neuropatycznym:

Dorośli: Leczenie można rozpocząć od dawki 900 mg/dobę w 3 równych dawkach podzielonych. Następnie dawkę można zwiększać o 300 mg/dobę co 2-3 dni do maksymalnej dawki 3600 mg/dobę.

U pacjentów w podeszłym wieku, w złym stanie ogólnym lub z zaburzeniami czynności nerek może być konieczne wolniejsze zwiększanie dawki lub stosowanie mniejszych dawek.

Warto zapamiętać
  • Gabapentyna wykazuje skuteczność w zakresie dawek 900-3600 mg/dobę u dorosłych.
  • Lek należy odstawiać stopniowo, przez minimum tydzień, aby zapobiec napadom drgawkowym z odbicia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

- W przypadku wystąpienia ostrego zapalenia trzustki należy rozważyć odstawienie leku.

- Nagłe odstawienie leków przeciwpadaczkowych może wywołać stan padaczkowy.

- U niektórych pacjentów może dojść do zwiększenia częstości napadów lub pojawienia się nowych rodzajów napadów.

- Gabapentyna nie jest skuteczna w leczeniu napadów pierwotnie uogólnionych i może je nawet nasilać.

- U pacjentów w podeszłym wieku częściej mogą występować: senność, obrzęki obwodowe i astenia.

- Brak wystarczających danych dotyczących długotrwałego (>36 tygodni) wpływu na procesy uczenia się i rozwój u dzieci i młodzieży.

- Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki w testach paskowych na białko w moczu.

- Gabapentyna może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na działanie na OUN.

Interakcje

- Morfina może zwiększać biodostępność gabapentyny o 44%.

- Brak istotnych interakcji z fenobarbitalem, fenytoiną, kwasem walproinowym i karbamazepiną.

- Leki zobojętniające zawierające glin i magnez zmniejszają biodostępność gabapentyny o 24%. Zaleca się zachowanie 2-godzinnego odstępu między przyjmowaniem tych leków.

- Cymetydyna może w niewielkim stopniu zmniejszać wydalanie gabapentyny przez nerki.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. Gabapentyna przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią, stosując lek tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zakażenia wirusowe
  • Senność, zawroty głowy, ataksja
  • Zmęczenie, gorączka
  • Obrzęki obwodowe

Rzadziej występują m.in.: leukopenia, małopłytkowość, reakcje alergiczne, zaburzenia psychiczne, drgawki, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, zapalenie trzustki.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania obejmują zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia mowy, senność, letarg i łagodną biegunkę. Nie zaobserwowano ostrych, zagrażających życiu działań toksycznych po przedawkowaniu do 49 g. Leczenie jest objawowe i wspomagające, w ciężkich przypadkach można rozważyć hemodializę.

Mechanizm działania

Dokładny mechanizm działania gabapentyny nie jest znany. Lek wykazuje strukturalne podobieństwo do GABA, ale jego mechanizm działania różni się od innych substancji oddziałujących na układ GABA-ergiczny.

Gabapentyna nie wchodzi w istotne interakcje farmakokinetyczne z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, co ułatwia jej stosowanie w terapii skojarzonej.


1) Padaczka oporna na leczenie
Ból inny niż określony w ChPL - leczenie wspomagające u chorych na nowotwory
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.