Fulvestrant Stada
Fulvestrant
Fulvestrant Stada - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Fulvestrant Stada jest wskazany:
- W monoterapii do leczenia raka piersi z obecnymi receptorami estrogenowymi, miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami, u kobiet po menopauzie:
- wcześniej nieleczonych terapią hormonalną
- z nawrotem choroby podczas lub po zakończeniu leczenia uzupełniającego lekiem z grupy antyestrogenów
- gdy nastąpiła progresja choroby podczas leczenia lekiem z grupy antyestrogenów
- W skojarzeniu z palbocyklibem w leczeniu miejscowo zaawansowanego lub rozsianego raka piersi HR-dodatniego i HER2-ujemnego u kobiet, które wcześniej otrzymały leczenie hormonalne. U kobiet przed menopauzą i w okresie okołomenopauzalnym leczenie skojarzone należy stosować jednocześnie z agonistą LHRH.
Fulwestrant wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z inhibitorem CDK4/6. Jego zastosowanie pozwala na wydłużenie czasu do progresji choroby oraz poprawę jakości życia pacjentek.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentek | Schemat dawkowania |
---|---|
Dorosłe pacjentki (w tym starsze) | 500 mg co 1 miesiąc, z dodatkową dawką 500 mg po 2 tygodniach od pierwszej dawki |
W skojarzeniu z palbocyklibem | Jak wyżej + palbocyklib zgodnie z ChPL |
Pacjentki przed- i okołomenopauzalne | Jak wyżej + agonista LHRH |
Dawkowanie fulwestrantu u dorosłych pacjentek, w tym starszych.
Fulwestrant należy podawać powoli (1-2 minuty), domięśniowo w 2 kolejnych wstrzyknięciach po 5 ml, każde w inny pośladek. Należy zachować ostrożność przy wstrzyknięciu w górnoboczną okolicę pośladka ze względu na bliskość nerwu kulszowego.
Modyfikacja dawki nie jest konieczna u pacjentek z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek oraz wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <30 ml/min) oraz wątroby.
Przeciwwskazania
Stosowanie fulwestrantu jest przeciwwskazane w przypadku:
- Nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciąży i karmienia piersią
- Ciężkich zaburzeń czynności wątroby
Należy dokładnie ocenić stosunek korzyści do ryzyka przed zastosowaniem leku u pacjentek z przeciwwskazaniami. W przypadku ciąży lub karmienia piersią stosowanie fulwestrantu jest bezwzględnie przeciwwskazane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu/dziecka.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania fulwestrantu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek:
- Z zaburzeniami czynności wątroby (łagodnymi do umiarkowanych)
- Z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <30 ml/min)
- Ze skazą krwotoczną, trombocytopenią lub stosujących leki przeciwzakrzepowe
- Z grupy ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych
Należy monitorować pacjentki pod kątem wystąpienia reakcji w miejscu wstrzyknięcia, w tym rwy kulszowej. Zachować ostrożność przy podawaniu w górnoboczną okolicę pośladka. Fulwestrant może wpływać na wyniki testów na poziom estradiolu. Lek zawiera etanol i alkohol benzylowy - należy uwzględnić to u pacjentów z chorobą alkoholową lub zaburzeniami czynności wątroby/nerek.
Regularne monitorowanie pacjentek oraz dostosowanie dawkowania w razie potrzeby pozwala na bezpieczne stosowanie fulwestrantu nawet u pacjentek z grup ryzyka. Kluczowe jest indywidualne podejście do każdej pacjentki.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Fulwestrant nie wpływa hamująco na CYP3A4. Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji z lekami indukującymi lub hamującymi CYP3A4. Nie ma konieczności modyfikacji dawki fulwestrantu przy jednoczesnym stosowaniu z tymi lekami.
Brak istotnych interakcji farmakokinetycznych fulwestrantu z innymi często stosowanymi lekami pozwala na jego bezpieczne łączenie z większością terapii wspomagających w leczeniu raka piersi.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Fulwestrant jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 2 lata po jego zakończeniu. W przypadku zajścia w ciążę należy natychmiast przerwać leczenie i poinformować pacjentkę o potencjalnym ryzyku dla płodu.
Nie badano wpływu fulwestrantu na płodność u ludzi. Ze względu na mechanizm działania leku, należy zachować ostrożność przy planowaniu ciąży po zakończeniu terapii.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane fulwestrantu to:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia
- Uderzenia gorąca
- Nudności
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Bóle stawów i mięśniowo-szkieletowe
- Astenia
W skojarzeniu z palbocyklibem dodatkowo często występują: neutropenia, leukopenia, zakażenia, niedokrwistość, małopłytkowość.
Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego. Ciężkie działania niepożądane występują rzadko. Kluczowe jest monitorowanie pacjentek i odpowiednie postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.
Właściwości farmakologiczne
Fulwestrant jest kompetycyjnym antagonistą receptora estrogenowego o powinowactwie porównywalnym do estradiolu. Blokuje troficzne działanie estrogenów bez wykazywania działania agonistycznego. Mechanizm działania polega na zmniejszeniu ilości białka receptorowego receptora estrogenowego.
Badania kliniczne wykazały, że fulwestrant znacząco zmniejsza ilość receptorów estrogenowych i progesteronowych w guzach oraz ekspresję markera proliferacji Ki67. Skuteczność kliniczna fulwestrantu w leczeniu zaawansowanego raka piersi została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych.
Warto zapamiętać
- Fulwestrant jest wskazany w leczeniu zaawansowanego raka piersi HR+ u kobiet po menopauzie
- Standardowa dawka to 500 mg co miesiąc, z dodatkową dawką po 2 tygodniach od pierwszego podania
Podsumowanie
Fulvestrant Stada jest skutecznym lekiem w terapii zaawansowanego raka piersi HR+ u kobiet po menopauzie. Jego unikalne właściwości farmakologiczne oraz korzystny profil bezpieczeństwa czynią go cenną opcją terapeutyczną, zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z inhibitorami CDK4/6. Kluczowe jest indywidualne podejście do każdej pacjentki, uwzględniające potencjalne korzyści i ryzyko związane z leczeniem.