Wyszukaj produkt

Fraxodi®

Nadroparin calcium

inj. podsk. [roztw.]
15 200 j.m. aXa/0,8 ml
10 amp.-strzyk. 0,8 ml
Iniekcje
Rx
100%
299,32
(1)
73,17
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Fraxodi®
inj. podsk. [roztw.]
19 000 j.m. aXa/1 ml
10 amp.-strzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx
100%
360,25
Fraxodi®
inj. podsk. [roztw.]
11 400 j.m. aXa/0,6 ml
10 amp.-strzyk. 0,6 ml
Iniekcje
Rx
100%
225,49
(1)
55,88
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Fraxodi® - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania

Fraxodi® jest wskazany w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dawkowanie i sposób podawania

Produkt leczniczy należy podawać podskórnie, raz na dobę (co 24 godziny), zwykle przez okres 10 dni. Dawkę należy dostosować do masy ciała pacjenta, zgodnie z zaleceniami, w oparciu o przelicznik 171 j.m. anty-Xa/kg masy ciała.

U pacjentów z masą ciała poniżej 50 kg należy stosować dawkę 0,4 ml.

Masa ciała pacjenta Dawka
<50 kg 0,4 ml (7 600 j.m. anty-Xa) raz/dobę
50-59 kg 0,5 ml (9 500 j.m. anty-Xa) raz/dobę
60-69 kg 0,6 ml (11 400 j.m. anty-Xa) raz/dobę
70-79 kg 0,7 ml (13 300 j.m. anty-Xa) raz/dobę
80-89 kg 0,8 ml (15 200 j.m. anty-Xa) raz/dobę
90-99 kg 0,9 ml (17 100 j.m. anty-Xa) raz/dobę
≥100 kg 1,0 ml (19 000 j.m. anty-Xa) raz/dobę

Dawkowanie Fraxodi® w zależności od masy ciała pacjenta w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

W przypadku pominięcia dawki należy jak najszybciej podać lek, zachowując 24-godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy podawać podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Należy rozpocząć leczenie doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi tak szybko, jak to tylko możliwe, chyba że leki doustne są przeciwwskazane. Nie należy przerywać leczenia preparatem aż do momentu uzyskania pożądanych wartości INR.

Szczególne grupy pacjentów

Dzieci i młodzież: Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności nadroparyny wapniowej u dzieci i młodzieży.

Pacjenci w podeszłym wieku: U pacjentów w podeszłym wieku należy uwzględnić możliwość występowania zaburzenia czynności nerek. Należy ocenić czynności nerek przed rozpoczęciem leczenia i odpowiednio dostosować dawkę.

Zaburzenie czynności nerek: U pacjentów z łagodnym zaburzeniem czynności nerek (ClCr ≥50 ml/min) nie jest wymagane zmniejszenie dawki. W przypadku umiarkowanego i ciężkiego zaburzenia czynności nerek całkowity wpływ nadroparyny wapniowej na organizm jest większy. U tych pacjentów ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych oraz krwotoku jest większe. Jeśli lekarz prowadzący, po ocenie indywidualnych czynników ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych oraz krwotoku u pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (ClCr ≥30 ml/min i <50 ml/min), zdecyduje o zasadności zmniejszenia dawki, dawka powinna być zmniejszona o 25-33%. Produkt leczniczy jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Dawkowanie Fraxodi® wymaga indywidualnego dostosowania do masy ciała pacjenta oraz uwzględnienia funkcji nerek, szczególnie u osób starszych i z zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Fraxodi® podaje się podskórnie. Amp.-strzyk. z podziałką ułatwiają podawanie odpowiednich dawek, jeżeli konieczne jest dostosowanie dawki do masy ciała pacjenta. W przypadku wstrzyknięcia podskórnego, zwykle jako miejsce wstrzyknięcia wybiera się ścianę przednio-boczną brzucha, na zmianę po prawej lub lewej stronie. Alternatywnym miejscem wstrzyknięcia może być udo.

Technika wstrzyknięcia:

  • Uchwycić kciukiem i palcem wskazującym fałd skóry
  • Wprowadzić igłę prostopadle w fałd skóry
  • Trzymać fałd skóry palcami przez cały czas wstrzyknięcia produktu

Prawidłowa technika podawania Fraxodi® jest kluczowa dla zapewnienia skuteczności leczenia i minimalizacji ryzyka powikłań miejscowych.

Przeciwwskazania

Stosowanie Fraxodi® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na nadroparynę wapniową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Małopłytkowość zależna od nadroparyny w wywiadzie
  • Czynne krwawienie lub ryzyko wystąpienia krwawienia w związku z zaburzeniami hemostazy, z wyjątkiem tych zależnych od rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), nie wywołanego przez heparynę
  • Zmiany organiczne zagrażające krwawieniem (takie jak czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy)
  • Krwotoczny incydent naczyniowo-mózgowy
  • Ostre infekcyjne zapalenie wsierdzia
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) u pacjentów otrzymujących dawki lecznicze

W przypadku pacjentów otrzymujących heparynę w dawkach leczniczych, nie zaś profilaktycznych, przeciwwskazane jest stosowanie znieczulenia regionalnego do zabiegów planowych.

Przed zastosowaniem Fraxodi® należy dokładnie ocenić stan pacjenta pod kątem przeciwwskazań, szczególnie zwracając uwagę na ryzyko krwawień i funkcję nerek.

Warto zapamiętać
  • Fraxodi® wymaga dostosowania dawki do masy ciała pacjenta
  • Konieczne jest monitorowanie liczby płytek krwi ze względu na ryzyko małopłytkowości

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Małopłytkowość: Ze względu na możliwość wystąpienia małopłytkowości wywołanej przez heparynę, w trakcie leczenia nadroparyną należy regularnie kontrolować liczbę płytek krwi. Rzadko obserwowano przypadki małopłytkowości, sporadycznie o ciężkim przebiegu. Mogą one być związane (lub nie) z zakrzepicą tętniczą lub żylną.

Zaburzenia czynności nerek: Nadroparyna jest wydalana głównie przez nerki, co powoduje zwiększenie ekspozycji na lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ istnieje u nich zwiększone ryzyko krwawienia.

Hiperkaliemia: Heparyna może hamować wydzielanie aldosteronu przez nadnercza, co może prowadzić do wystąpienia hiperkaliemii, zwłaszcza u pacjentów ze zwiększonym stężeniem potasu we krwi oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia zwiększonego stężenia potasu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe/rdzeniowe: U pacjentów poddawanych znieczuleniu zewnątrzoponowemu, rdzeniowemu (podpajeczynówkowemu) podawanie heparyny rzadko może być związane z występowaniem krwiaków nadtwardówkowych lub rdzeniowych, które ostatecznie mogłyby prowadzić do przedłużającego się lub trwałego porażenia.

Martwica skóry: Przypadki martwicy skóry zgłaszano bardzo rzadko. Poprzedzona jest przez plamicę lub naciekowe albo bolesne wykwity rumieniowe, z lub bez objawów ogólnych. W takich przypadkach należy natychmiast odstawić produkt leczniczy.

Stosowanie Fraxodi® wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem ryzyka małopłytkowości, krwawień i zaburzeń elektrolitowych. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów poddawanych znieczuleniu zewnątrzoponowemu lub rdzeniowemu.

Interakcje

Stosowanie Fraxodi® wymaga zachowania środków ostrożności u pacjentów otrzymujących:

  • Doustne leki przeciwzakrzepowe
  • Glikokortykosteroidy stosowane ogólnie
  • Dekstran
  • Kwas acetylosalicylowy (lub inne salicylany)
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • Leki przeciwpłytkowe

Wymienione leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia. W badaniach klinicznych dotyczących leczenia niestabilnej dławicy piersiowej i zawału serca bez załamka Q, nadroparyna była stosowana jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym podawanym w dawce do 325 mg/dobę.

Przy stosowaniu Fraxodi® należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami wpływającymi na hemostazę, co może wymagać modyfikacji dawkowania lub ścisłego monitorowania pacjenta.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania nadroparyny u kobiet w ciąży, chyba że spodziewane korzyści terapeutyczne przeważają możliwe ryzyko. Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących przenikania nadroparyny do mleka kobiet karmiących piersią nie zaleca się podawania nadroparyny tym pacjentkom.

Stosowanie Fraxodi® u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno być rozważane tylko w sytuacjach, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Krwawienia o różnej lokalizacji (w tym przypadki krwiaków rdzeniowych)
  • Małe krwiaki w miejscu wstrzyknięcia
  • Zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi (zwykle przemijające)
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia

Rzadziej występują:

  • Małopłytkowość (w tym wywołana przez heparynę)
  • Reakcje nadwrażliwości
  • Przemijająca hiperkaliemia
  • Martwica skóry (zwykle w miejscu wstrzyknięcia)

Pacjenci leczeni Fraxodi® wymagają monitorowania pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie krwawień i reakcji w miejscu wstrzyknięcia. Kluczowe jest również monitorowanie parametrów hematologicznych i biochemicznych.

Przedawkowanie

Głównym objawem klinicznym przedawkowania nadroparyny są krwawienia. W przypadku przedawkowania należy:

  • Oznaczyć liczbę płytek krwi
  • Ocenić parametry układu krzepnięcia
  • W ciężkich przypadkach rozważyć zastosowanie siarczanu protaminy (0,6 ml roztworu siarczanu protaminy neutralizuje około 950 j.m. anty-Xa nadroparyny)

W przypadku przedawkowania Fraxodi® kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania, które może obejmować podanie antidotum w postaci siarczanu protaminy.

Właściwości farmakologiczne

Fraxodi® zawiera nadroparynę wapniową, która jest heparyną drobnocząsteczkową o średniej masie cząsteczkowej 4 300 daltonów. Charakteryzuje się dużą aktywnością anty-Xa (95-130 j.m. AXa/mg) i małą aktywnością anty-IIa (<40 j.m. AIIa/mg). Stosunek pomiędzy tymi dwiema aktywnościami waha się pomiędzy 2,5 i 4,0.

Mechanizm działania obejmuje:

  • Oddziaływanie na proteazy serynowe układu krzepnięcia
  • Opóźnianie wytwarzania trombiny
  • Neutralizację już wytworzonej trombiny

W porównaniu do standardowej heparyny, Fraxodi® posiada:

  • Większą aktywność fibrynolityczną
  • Mniej interakcji z płytkami krwi
  • Dłuższy okres półtrwania
  • Dłuższą osoczową aktywność anty-Xa

Unikalne właściwości farmakologiczne Fraxodi® zapewniają skuteczne działanie przeciwzakrzepowe przy mniejszym ryzyku powikłań w porównaniu do standardowej heparyny.

Skład

1 ampułko-strzykawka zawiera:

  • 0,6 ml: 11 400 j.m. AXa nadroparyny wapniowej
  • 0,8 ml: 15 200 j.m. AXa nadroparyny wapniowej
  • 1 ml: 19 000 j.m. AXa nadroparyny wapniowej

Fraxodi® dostępny jest w różnych stężeniach, co umożliwia precyzyjne dawkowanie w zależności od masy ciała pacjenta i wskazań klinicznych.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Fraxodi®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Zespół antyfosfolipidowy lub jego powikłania - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; zespół antyfosfolipidowy - diagnostyka; niedobór białka C lub niedobór białka S - diagnostyka; zmiany zakrzepowo-zatorowe inne niż określone w ChPL u dzieci do 18 rż. - profilaktyka i leczenie; choroby nowotworowe w przypadkach innych niż określone w ChPL - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; terapia pomostowa zamiast antagonisty witaminy K (VKA) lub innych leków przeciwkrzepliwych u kobiet ciężarnych po wszczepieniu zastawki i z wadą zastawkową; ostre zespoły wieńcowe w przypadkach innych niż wymienione w ChPL; schorzenia wymagające przewlekłego stosowania antagonistów witaminy K (VKA) (z okresową oceną możliwości powrotu do stosowania VKA) u osób, u których leczenie VKA nie jest zadowalające z uwagi na: a) powikłania (lub przewidywane wysokie ryzyko powikłań, w tym krwotocznych) podczas stosowania VKA, b) częste nieterapeutyczne lub nadmiernie podwyższone wartości INR, c) obiektywne trudności z odpowiednio częstą kontrolą INR, d) nawroty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej podczas stosowania VKA; terapia pomostowa u pacjentów wymagających czasowego zaprzestania przewlekłego leczenia doustnymi antykoagulantami ze względu na planowane procedury terapeutyczne i diagnostyczne - w przypadkach innych niż określone w ChPL; unieruchomienie kończyny dolnej w opatrunku gipsowym lub ortezie z powodu izolowanych obrażeń kończyny dolnej (przez cały okres unieruchomienia, o ile związane jest to ze wzrostem ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) - w przypadkach innych niż określone w ChPL; profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet w ciąży - w przypadkach innych niż określone w ChPL; krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych - w okresie poprzedzającym hospitalizację, nie dłużej niż 14 dni (dawki lecznicze) - w przypadkach innych niż określone w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.