Fokusin®
Tamsulosin hydrochloride
Fokusin® to lek zawierający chlorowodorek tamsulosyny, stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych (LUTS) związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH). Tamsulosyna działa poprzez selektywne-adrenergicznymi, szczególnie podtypami alfa1A i alfa1D, co prowadzi do rozkurczu mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej. Efektem tego jest zmniejszenie napięcia tych struktur i poprawa przepływu moczu.
Lek Fokusin® wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów BPH, poprawiając jakość życia pacjentów cierpiących z powodu dolegliwości ze strony układu moczowego. Jego selektywne działanie na receptory alfa1 w obrębie gruczołu krokowego minimalizuje ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Dawkowanie i sposób podawania
Zalecana dawka Fokusinu® to 1 kapsułka (0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny) raz na dobę. Kapsułkę należy przyjmować po śniadaniu lub po pierwszym posiłku w danym dniu. Istotne jest, aby połykać kapsułkę w całości, bez rozgryzania czy kruszenia, gdyż może to zaburzyć zmodyfikowane uwalnianie substancji czynnej i wpłynąć na skuteczność leku.
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 kapsułka (0,4 mg) raz na dobę |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek | Nie wymaga dostosowania dawki |
Pacjenci z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby | Nie wymaga dostosowania dawki |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności |
Tabela przedstawia zalecane dawkowanie Fokusinu® w różnych grupach pacjentów.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u osób z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby nie jest konieczne dostosowanie dawki. Należy jednak zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min), gdyż ta grupa nie była badana w kontekście stosowania tamsulosyny.
Przeciwwskazania
Stosowanie Fokusinu® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na tamsulosynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Obrzęk naczynioruchowy wywołany przez lek w wywiadzie
- Wcześniej obserwowane ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego
- Ciężka niewydolność wątroby
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz u osób planujących operację zaćmy. W przypadku planowanego zabiegu usunięcia zaćmy, należy poinformować lekarza o stosowaniu tamsulosyny ze względu na ryzyko wystąpienia śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki (IFIS).
Warto zapamiętać
- Fokusin® należy przyjmować raz dziennie po posiłku, połykając kapsułkę w całości.
- Lek może powodować zawroty głowy i niedociśnienie ortostatyczne, szczególnie na początku terapii.
Interakcje lekowe
Chlorowodorek tamsulosyny może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) - mogą zwiększać ekspozycję na tamsulosynę
- Inhibitory CYP2D6 (np. paroksetyna) - mogą wpływać na farmakokinetykę tamsulosyny
- Inne leki alfa-adrenolityczne - mogą nasilać działanie hipotensyjne
Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji z atenololem, enalaprilem czy teofiliną. Cymetydyna może zwiększać, a furosemid zmniejszać stężenie tamsulosyny w osoczu, jednak zwykle nie wymaga to modyfikacji dawkowania.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Fokusinu® obejmują:
- Zawroty głowy (często)
- Zaburzenia wytrysku (częstość nieznana)
- Niedociśnienie ortostatyczne (niezbyt często)
- Bóle głowy (niezbyt często)
- Kołatanie serca (niezbyt często)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, biegunka, nudności, wymioty (niezbyt często)
Rzadko mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak omdlenia czy obrzęk naczynioruchowy. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Fokusinu® należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Ryzyko niedociśnienia ortostatycznego - pacjenci powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia zawrotów głowy lub omdleń, szczególnie na początku leczenia
- Konieczność wykluczenia innych przyczyn objawów podobnych do BPH przed rozpoczęciem terapii
- Ryzyko wystąpienia śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki (IFIS) podczas operacji zaćmy
- Ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
- Możliwość wystąpienia obrzęku naczynioruchowego
Lekarz powinien rozważyć przeprowadzenie badania per rectum oraz oznaczenie poziomu PSA przed rozpoczęciem leczenia i w trakcie terapii.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Fokusinu® może wystąpić ciężkie niedociśnienie. Leczenie polega na podtrzymaniu funkcji układu sercowo-naczyniowego. Ułożenie pacjenta w pozycji leżącej może pomóc w przywróceniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. W razie potrzeby można zastosować leki zwiększające objętość naczyniową lub środki zwężające naczynia krwionośne. Ze względu na wysoki stopień wiązania tamsulosyny z białkami osocza, dializa prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Wnioski
Fokusin® stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jego selektywne działanie na receptory alfa1-adrenergiczne w obrębie gruczołu krokowego i cewki moczowej pozwala na złagodzenie objawów przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania oraz świadomość możliwych działań niepożądanych i interakcji lekowych. Regularne monitorowanie pacjenta i dostosowywanie terapii w razie potrzeby pozwala na optymalizację leczenia i poprawę jakości życia osób cierpiących z powodu BPH.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.