Wyszukaj produkt

Flutixon

Fluticasone propionate

prosz. do inhal. [kaps. twarde]
250 µg/dawkę
120 szt.
Wziewnie
Rx
100%
143,01
(1)
64,43
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Flutixon
prosz. do inhal. [kaps.]
250 µg/dawkę
60 szt.
Wziewnie
Rx
100%
74,60
(1)
35,31
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Flutixon
prosz. do inhal. [kaps.]
125 µg/dawkę
60 szt.
Wziewnie
Rx
100%
41,65
(1)
22,54
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Flutixon
prosz. do inhal. [kaps. twarde]
125 µg/dawkę
120 szt.
Wziewnie
Rx
100%
74,27
(1)
34,98
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
<- Szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Flutixon jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń u dorosłych:

Astma oskrzelowa:

  • Astma łagodna - u pacjentów wymagających codziennego objawowego leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela
  • Astma umiarkowana - niestabilna lub nasilająca się astma, mimo regularnego stosowania leków zapobiegających napadom astmy lub tylko rozszerzających oskrzela
  • Astma ciężka - u pacjentów z ciężką postacią przewlekłej astmy oskrzelowej oraz wymagających stosowania doustnych steroidów w celu opanowania objawów astmy

Rozpoczęcie stosowania propionianu flutykazonu u wielu pacjentów pozwala zmniejszyć dawki steroidów stosowanych doustnie albo całkowicie je odstawić.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP):

Flutixon jest wskazany w objawowym leczeniu pacjentów z POChP.

Działanie terapeutyczne leku występuje po 4-7 dniach od rozpoczęcia leczenia. Należy poinformować pacjentów o profilaktycznym działaniu produktu, który należy stosować regularnie, nawet w okresach bezobjawowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Flutixon jest przeznaczony wyłącznie do podawania wziewnego. Dawka propionianu flutykazonu zależy od stopnia nasilenia choroby i indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Wskazanie Dawkowanie
Astma łagodna 125 µg 2 razy na dobę
Astma umiarkowana 125-250 µg 2 razy na dobę
Astma ciężka 250-500 µg 2 razy na dobę
POChP 250 µg 2 razy na dobę

Tabela 1. Zalecane dawkowanie produktu Flutixon w zależności od wskazania

W przypadku ustabilizowania się objawów astmy należy zmniejszać dawkowanie w zależności od uzyskanej reakcji na leczenie, tak aby uzyskać optymalne leczenie stosując najmniejszą dawkę dobową leku. Produkt nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

W POChP poprawa następuje po około 6 miesiącach leczenia. W przypadku braku poprawy pacjent należy poddać ponownej ocenie klinicznej.

Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku ani u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (propionian flutykazonu) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Umiejętność obsługi inhalatora: Lekarz powinien okresowo sprawdzać umiejętność obsługi inhalatora przez pacjenta.

Ostre napady astmy: Flutixon nie służy do przerywania napadów duszności, a jedynie do długotrwałego leczenia. W celu przerywania ostrego napadu astmy należy podawać szybko i krótko działające leki wziewnie rozszerzające oskrzela.

Monitorowanie ciężkiej astmy: Ciężka astma wymaga regularnego kontrolowania, obejmującego badania czynnościowe płuc, ze względu na ryzyko ciężkich napadów astmy, a nawet śmierci.

Paradoksalny skurcz oskrzeli: Może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli, objawiający się świstami bezpośrednio po przyjęciu leku. Należy natychmiast przerwać podawanie produktu leczniczego i niezwłocznie zastosować szybko działający, wziewny lek rozszerzający oskrzela.

Interakcje z inhibitorami CYP3A: Jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać jednoczesnego stosowania, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko.

Działania ogólnoustrojowe: Mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek przez długi okres. Możliwe działania to: zespół Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćma i jaskra.

Zapalenie płuc u pacjentów z POChP: U pacjentów z POChP otrzymujących wziewne kortykosteroidy zaobserwowano zwiększenie częstości występowania zapalenia płuc. Lekarze powinni szczególnie wnikliwie obserwować pacjentów z POChP pod kątem rozwoju zapalenia płuc.

Wpływ na stężenie glukozy: Odnotowano bardzo rzadkie przypadki zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Należy wziąć to pod uwagę przepisując produkt pacjentom z cukrzycą w wywiadzie.

Należy zachować szczególną ostrożność w leczeniu pacjentów z aktywną bądź przebytą gruźlicą płuc.

Warto zapamiętać
  • Flutixon jest przeznaczony wyłącznie do podawania wziewnego i nie służy do przerywania ostrych napadów astmy
  • U pacjentów z POChP stosujących Flutixon należy szczególnie uważnie monitorować rozwój zapalenia płuc

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na niskie stężenie propionianu flutykazonu w surowicy krwi po podaniu wziewnym, istotne kliniczne interakcje z innymi lekami są mało prawdopodobne. Jednak:

  • Inhibitory cytochromu P450 3A4 (np. ketokonazol, rytonawir) mogą znacząco zwiększać ekspozycję ogólnoustrojową na flutykazon
  • Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów CYP3A4, chyba że korzyści przewyższają zwiększone ryzyko działań niepożądanych

Ciąża i laktacja

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. Stosowanie u ciężarnych należy ograniczyć do przypadków, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.

Karmienie piersią: Brak wystarczających danych dotyczących przenikania do mleka ludzkiego. Stosowanie u kobiet karmiących piersią należy ograniczyć do przypadków, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Drożdżyca jamy ustnej i gardła (bardzo często)
  • Zapalenie płuc u pacjentów z POChP (często)
  • Chrypka i bezgłos (często)
  • Łatwe siniaczenie (często)

Rzadziej występujące, ale istotne działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne
  • Zaburzenia endokrynologiczne (zespół Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy)
  • Zaburzenia metaboliczne (hiperglikemia)
  • Zaburzenia psychiczne (niepokój, zaburzenia snu)
  • Paradoksalny skurcz oskrzeli

Należy poinformować pacjentów o konieczności płukania jamy ustnej wodą po inhalacji w celu zmniejszenia ryzyka drożdżycy jamy ustnej i gardła.

Przedawkowanie

Ostre przedawkowanie może wywołać przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy. Długotrwałe stosowanie dawek większych niż zalecane może prowadzić do trwałego zahamowania czynności kory nadnerczy, wymagającego monitorowania rezerwy nadnerczowej.

Właściwości farmakodynamiczne

Propionian flutykazonu jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym w obrębie płuc. Zmniejsza nasilenie objawów i częstość zaostrzeń astmy oskrzelowej oraz poprawia czynność płuc u pacjentów z POChP. Wywołuje mniej działań niepożądanych niż kortykosteroidy podawane ogólnoustrojowo.

Skład

Substancja czynna: 1 kapsułka twarda zawiera 125 µg lub 250 µg flutykazonu propionianu.

Flutixon jest skutecznym lekiem w terapii astmy i POChP, wykazującym korzystny profil bezpieczeństwa przy stosowaniu wziewnym. Wymaga jednak regularnego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawki do indywidualnych potrzeb.


1) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.