Wyszukaj produkt

Flumazenil Kabi

Flumazenil

inf./inj. [roztw.]
0,1 mg/ml
5 amp. 5 ml
Iniekcje
Rx
100%
780,00

Flumazenil Kabi - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Flumazenil jest wskazany do znoszenia sedatywnego działania benzodiazepin w anestezjologii i intensywnej terapii w następujących sytuacjach:

  • Wyprowadzanie ze znieczulenia ogólnego wywołanego i/lub podtrzymywanego benzodiazepinami
  • Znoszenie sedacji wywołanej benzodiazepinami podczas krótkotrwałych zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych
  • Odwracanie sedacji wywołanej benzodiazepinami u dzieci powyżej 1 roku życia
  • Przywracanie spontanicznej czynności oddechowej w intensywnej terapii
  • Diagnostyka i leczenie zatruć lub przedawkowań benzodiazepinami

Flumazenil działa wybiórczo, odwracając ośrodkowe efekty benzodiazepin poprzez kompetycyjne blokowanie ich receptorów. Umożliwia to szybkie wyprowadzenie pacjenta ze stanu sedacji i przywrócenie świadomości.

Dawkowanie i sposób podawania

Flumazenil powinien być podawany dożylnie przez anestezjologa lub innego lekarza doświadczonego w anestezjologii. Może być stosowany w infuzji oraz jednocześnie z innym postępowaniem reanimacyjnym.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli w anestezjologii 0,2 mg i.v. w ciągu 15 s, następnie 0,1 mg co 60 s do maks. 1 mg
Dorośli w intensywnej terapii 0,3 mg i.v. w ciągu 15 s, następnie 0,1 mg co 60 s do maks. 2 mg
Dzieci >1 roku życia 0,01 mg/kg mc (maks. 0,2 mg) i.v. w ciągu 15 s, powtarzać co 60 s do maks. 0,05 mg/kg lub 1 mg

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od odpowiedzi pacjenta. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się ostrożne dostosowywanie dawki.

Flumazenil wymaga precyzyjnego dawkowania dostosowanego do stanu klinicznego pacjenta, z możliwością powtarzania dawek w krótkich odstępach czasu do uzyskania pożądanego efektu.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na flumazenil lub którykolwiek składnik preparatu
  • Stosowanie u pacjentów otrzymujących benzodiazepiny w celu kontroli stanu zagrażającego życiu (np. kontroli ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub w stanie padaczkowym)
  • Mieszane zatrucie benzodiazepinami i trój-/czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi

Nie należy stosować flumazenilu w celu zniesienia działania benzodiazepin, jeśli występują objawy ciężkiego zatrucia ze strony układu autonomicznego, objawy neurologiczne lub sercowo-naczyniowe spowodowane zatruciem lekami przeciwdepresyjnymi.

Stosowanie flumazenilu jest przeciwwskazane w sytuacjach, gdy może ono pogorszyć stan pacjenta lub zamaskować objawy innego poważnego zatrucia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjent powinien pozostawać pod ścisłą obserwacją przez odpowiedni czas po podaniu flumazenilu, ze względu na ryzyko nawrotu sedacji i zaburzeń oddychania. Konieczne jest monitorowanie EKG, tętna, saturacji oraz innych parametrów życiowych.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Długotrwale stosujących benzodiazepiny
  • Z padaczką leczoną benzodiazepinami
  • Z urazem mózgu i/lub niestabilnym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym
  • Uzależnionych od innych substancji lub alkoholu

Flumazenil nie jest zalecany w leczeniu uzależnienia od benzodiazepin ani zespołu odstawiennego. U pacjentów z dużym nasileniem lęku dawki flumazenilu muszą być dostosowywane indywidualnie.

Stosowanie flumazenilu wymaga ścisłego nadzoru medycznego i indywidualnego podejścia, szczególnie u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka powikłań.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Flumazenil odwraca działanie benzodiazepin oraz innych leków działających poprzez receptor benzodiazepinowy (np. zopiklon, triazolopyridazyna). Nie blokuje działania leków o innym mechanizmie działania.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zatruć mieszanych, gdyż flumazenil może nasilać toksyczne działanie innych leków psychotropowych (zwłaszcza trójpierścieniowych przeciwdepresyjnych) poprzez zniesienie ochronnego działania benzodiazepin.

Nie stwierdzono istotnych interakcji farmakokinetycznych flumazenilu z benzodiazepinami czy etanolem.

Flumazenil wchodzi w interakcje farmakodynamiczne z benzodiazepinami i podobnymi lekami, co stanowi podstawę jego działania, ale może też prowadzić do ujawnienia toksyczności innych substancji w zatruciach mieszanych.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia psychiczne: niepokój, chwiejność emocjonalna, bezsenność
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, bóle głowy, drżenie
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe: palpitacje, zmiany ciśnienia tętniczego

Po szybkim wstrzyknięciu dużych dawek lub u pacjentów długotrwale stosujących benzodiazepiny mogą wystąpić objawy zespołu odstawiennego, w tym napady paniki, pobudzenie i drgawki.

Profil działań niepożądanych flumazenilu jest związany głównie z jego działaniem farmakologicznym i szybkością odwracania efektów benzodiazepin. Większość objawów ma charakter przejściowy i ustępuje samoistnie.

Warto zapamiętać
  • Flumazenil jest selektywnym antagonistą receptorów benzodiazepinowych, stosowanym do odwracania sedacji i innych efektów ośrodkowych benzodiazepin.
  • Ze względu na krótki czas działania flumazenilu i ryzyko nawrotu sedacji, pacjenci wymagają ścisłego monitorowania przez kilka godzin po jego podaniu.

Właściwości farmakologiczne

Flumazenil jest imidazobenzodiazepiną działającą jako kompetycyjny inhibitor substancji wiążących się z receptorem benzodiazepinowym. Blokuje ośrodkowe działanie benzodiazepin i podobnych leków, nie wpływając na efekty innych substancji działających na układ GABA-ergiczny.

Działanie flumazenilu rozpoczyna się szybko (1-2 minuty po podaniu dożylnym) i utrzymuje się przez kilka godzin, choć może być krótsze niż czas działania odwracanych benzodiazepin. Flumazenil wykazuje też słabe działanie przeciwdrgawkowe.

Mechanizm działania flumazenilu opiera się na selektywnym blokowaniu receptorów benzodiazepinowych, co pozwala na szybkie odwrócenie efektów benzodiazepin, ale może też prowadzić do objawów odstawiennych u pacjentów długotrwale stosujących te leki.

Podsumowanie

Flumazenil Kabi jest cennym narzędziem w anestezjologii i intensywnej terapii, umożliwiającym szybkie odwrócenie sedacji benzodiazepinowej. Jego stosowanie wymaga jednak doświadczenia klinicznego, indywidualnego podejścia do pacjenta oraz ścisłego monitorowania ze względu na ryzyko nawrotu sedacji i możliwość wystąpienia objawów odstawiennych. Właściwe zastosowanie flumazenilu może znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort pacjentów poddawanych procedurom medycznym z użyciem benzodiazepin.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.