Flonidan Control - szczegółowe informacje dla lekarza
Flonidan Control jest wskazany w leczeniu objawów:
- Alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zarówno sezonowego, jak i całorocznego)
- Przewlekłej pokrzywki idiopatycznej
Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu typowych objawów alergicznych, takich jak kichanie, wyciek z nosa, świąd czy obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku pokrzywki zmniejsza nasilenie świądu i wysypki.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Częstotliwość |
---|---|---|
Dorośli i dzieci >12 lat | 10 mg (1 tabletka) | Raz na dobę |
Dzieci 2-12 lat, >30 kg | 10 mg (1 tabletka) | Raz na dobę |
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby | 10 mg (1 tabletka) | Co drugi dzień |
Tabela: Schemat dawkowania leku Flonidan Control w zależności od grupy pacjentów
Nie zaleca się stosowania tabletek 10 mg u dzieci o masie ciała poniżej 30 kg. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania u dzieci poniżej 2 lat nie zostały ustalone.
Sposób podawania: Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek modyfikacja dawkowania nie jest konieczna.
Długotrwałe stosowanie leku wymaga zachowania szczególnej ostrożności i regularnej oceny stanu klinicznego pacjenta.
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Flonidan Control jest nadwrażliwość na loratadynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przy stosowaniu leku Flonidan Control należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lek należy stosować ze szczególną ostrożnością ze względu na możliwe zmniejszenie klirensu loratadyny.
- Przed planowanym wykonaniem testów skórnych należy przerwać stosowanie leku na co najmniej 48 godzin, aby uniknąć fałszywie ujemnych wyników.
- Lek zawiera laktozę jednowodną, co może być istotne u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
- Mimo że w badaniach klinicznych nie stwierdzono istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów, należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia senności, która może zaburzać tę zdolność.
Flonidan Control wykazuje minimalny wpływ na metabolizm węglowodanów - jedna tabletka zawiera mniej niż 0,01 wymiennika węglowodanowego, co jest istotne w kontekście pacjentów z cukrzycą.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Flonidan Control nie nasila działania alkoholu, co potwierdzono w badaniach sprawności psychomotorycznej. Jednakże, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.
Potencjalne interakcje mogą wystąpić z inhibitorami izoenzymów CYP3A4 lub CYP2D6, co może prowadzić do zwiększenia stężenia loratadyny w osoczu i nasilenia działań niepożądanych. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania tych leków, należy rozważyć modyfikację dawkowania Flonidanu Control lub ścisłe monitorowanie pacjenta.
Wpływ na ciążę i laktację
Dane z dużej liczby zastosowań w okresie ciąży (ponad 1000 kobiet) nie wskazują na teratogenne działanie loratadyny. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży.
Loratadyna przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się jej stosowania u kobiet karmiących piersią. W przypadku konieczności zastosowania leku, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.
Brak danych dotyczących wpływu loratadyny na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Profil bezpieczeństwa Flonidanu Control jest korzystny. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- U dzieci 2-12 lat: ból głowy (2,7%), nerwowość (2,3%), uczucie zmęczenia (1%)
- U dorosłych i młodzieży: senność (1,2%), bóle głowy (0,6%), zwiększone łaknienie (0,5%), bezsenność (0,1%)
Bardzo rzadko obserwowano: reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk naczynioruchowy i anafilaksję), zawroty głowy, drgawki, tachykardię, kołatanie serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nieprawidłową czynność wątroby, wysypkę, łysienie, uczucie zmęczenia.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Flonidanu Control mogą wystąpić nasilone objawy cholinolityczne, takie jak senność, przyspieszenie czynności serca i ból głowy. Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:
- Leczenie objawowe i podtrzymujące
- Podanie węgla aktywnego w postaci zawiesiny z wodą
- Rozważenie płukania żołądka
- Monitorowanie stanu pacjenta
Należy pamiętać, że loratadyna nie jest usuwana z organizmu metodą hemodializy, a skuteczność dializy otrzewnowej nie jest znana.
Mechanizm działania
Loratadyna, substancja czynna Flonidanu Control, jest trójpierścieniowym lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji. Działa selektywnie na obwodowe receptory histaminowe H1, wykazując minimalną penetrację do ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu lek charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa, z minimalnym ryzykiem sedacji i działań antycholinergicznych.
Loratadyna nie wykazuje istotnego wpływu na receptory H2, nie hamuje wychwytu noradrenaliny oraz praktycznie nie wpływa na czynność układu krążenia i aktywność układu przewodzącego serca. Te właściwości farmakologiczne przekładają się na wysoką skuteczność w leczeniu objawów alergii przy jednoczesnym zachowaniu dobrej tolerancji leku.
Warto zapamiętać
- Flonidan Control jest skuteczny w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej
- Lek charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa, z minimalnym ryzykiem sedacji i interakcji z alkoholem
Skład
Substancja czynna: 1 tabletka zawiera 10 mg loratadyny.
Flonidan Control jest nowoczesnym lekiem przeciwhistaminowym, który łączy w sobie wysoką skuteczność w leczeniu objawów alergii z dobrą tolerancją i minimalnym ryzykiem działań niepożądanych. Jego selektywne działanie na obwodowe receptory H1 oraz ograniczona penetracja do OUN sprawiają, że jest cenną opcją terapeutyczną w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.