Flixotide®; -Dysk
Fluticasone propionate
Flixotide® Dysk - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Flixotide Dysk jest wskazany w leczeniu:
- Astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia:
- Astma łagodna - u pacjentów wymagających codziennego objawowego leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela
- Astma umiarkowana - niestabilna lub nasilająca się mimo regularnego stosowania leków zapobiegających napadom astmy lub tylko rozszerzających oskrzela
- Astma ciężka - u pacjentów z ciężką postacią przewlekłej astmy oskrzelowej oraz wymagających stosowania doustnych steroidów
- Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych - w skojarzeniu z długo działającym β2-agonistą
Flixotide w postaci zawiesiny do nebulizacji jest wskazany u dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat w ciężkiej astmie oskrzelowej oraz u dzieci 4-16 lat w leczeniu zaostrzeń astmy.
Dawkowanie i sposób podawania
Proszek do inhalacji
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci >16 lat | 100-1000 μg 2x/dobę |
Dzieci 4-16 lat | 50-100 μg 2x/dobę |
POChP u dorosłych | 500 μg 2x/dobę |
Dawkę należy dostosować indywidualnie, stosując najmniejszą skuteczną dawkę. Lek podawać wziewnie przez usta za pomocą inhalatora Dysk.
Zawiesina do nebulizacji
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci >16 lat | 0,5-2 mg 2x/dobę |
Dzieci 4-16 lat | 1 mg 2x/dobę |
Lek podawać w postaci inhalacji za pomocą nebulizatora pneumatycznego. Nie stosować nebulizatorów ultradźwiękowych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Proszek do inhalacji 250 μg i 500 μg nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
- Lek nie służy do przerywania ostrych napadów duszności
- Możliwe działania ogólnoustrojowe przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek
- Ryzyko zahamowania czynności kory nadnerczy i ostrego przełomu nadnerczowego
- Monitorować wzrost u dzieci długotrwale leczonych
- Ostrożnie u pacjentów z cukrzycą, aktywną lub przebytą gruźlicą płuc
- Zwiększone ryzyko zapalenia płuc u pacjentów z POChP
Należy zachować szczególną ostrożność przy zmianie leczenia ze steroidów doustnych na wziewne ze względu na ryzyko niewydolności kory nadnerczy. Konieczne może być dodatkowe podawanie steroidów ogólnoustrojowych w sytuacjach stresowych.
Interakcje
Istotne klinicznie interakcje są mało prawdopodobne ze względu na niskie stężenia leku w surowicy po podaniu wziewnym. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. rytonawir, ketokonazol).
Ciąża i laktacja
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią tylko wtedy, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.
Działania niepożądane
Najczęstsze: kandydoza jamy ustnej i gardła, chrypka, paradoksalny skurcz oskrzeli. Możliwe działania ogólnoustrojowe przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek: zahamowanie czynności kory nadnerczy, spowolnienie wzrostu u dzieci, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćma, jaskra.
Przedawkowanie
Ostre: może powodować przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy. Przewlekłe: może prowadzić do zahamowania czynności kory nadnerczy. Konieczne może być monitorowanie rezerwy nadnerczowej.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Flutykazonu propionian jest glikokortykosteroidem o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym w drogach oddechowych. Po podaniu wziewnym wykazuje szybkie działanie przeciwastmatyczne przy minimalnej absorpcji ogólnoustrojowej. Wchłanianie odbywa się głównie w płucach, biodostępność po podaniu doustnym jest znikoma (<1%). Metabolizowany jest w wątrobie, wydalany głównie z kałem.
Warto zapamiętać
- Flixotide Dysk jest przeznaczony do regularnego, codziennego stosowania w leczeniu przewlekłym astmy i POChP
- Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę i monitorować pacjentów pod kątem działań ogólnoustrojowych przy długotrwałym leczeniu dużymi dawkami
Flixotide Dysk jest skutecznym lekiem w przewlekłym leczeniu astmy i POChP, pozwalającym na dobrą kontrolę objawów przy minimalnym ryzyku działań ogólnoustrojowych. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i regularne monitorowanie pacjentów, szczególnie dzieci i osób długotrwale stosujących duże dawki.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia