Flixonase®
Fluticasone propionate
Flixonase® lekarzy
Wskazania do stosowania
Flixonase® jest wskazany w następujących przypadkach:
- Zapobieganie i leczenie alergicznego, sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym kataru siennego)
- Zapobieganie i leczenie całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa
- Objawowe leczenie polipów nosa
Lek wykazuje skuteczność w większości przypadków sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji ekspozycji na bardzo wysokie stężenia alergenu może być konieczne zastosowanie dodatkowej farmakoterapii.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|---|
Alergiczne zapalenie błony śluzoroczne) | Dorośli i dzieci >12 lat | 2 dawki do każdego otworu nosowego 1x/dobę (rano) Maks. 4 dawki do każdego otworu nosowego/dobę |
Dzieci 4-11 lat | 1 dawka do każdego otworu nosowego 1x/dobę (rano) Maks. 2 dawki do każdego otworu nosowego/dobę |
|
Pacjenci w podeszłym wieku | Jak u dorosłych | |
Polipy nosa | Dorośli | Leczenie początkowe: 2 dawki do każdego otworu nosowego 2x/dobę przez 1-2 miesiące Leczenie podtrzymujące: 2 dawki do każdego otworu nosowego 1x/dobę |
Dzieci i młodzież | Nie zaleca się stosowania |
Należy stosować najmniejszą dawkę zapewniającą skuteczną kontrolę objawów. W przypadku leczenia polipów nosa u dorosłych, konieczność kontynuacji terapii przez okres dłuższy niż 3 miesiące powinna być ustalana indywidualnie.
Flixonase® jest przeznaczony wyłącznie do stosowania donosowego. Kluczowym warunkiem skuteczności leku jest jego regularne stosowanie. Pacjenta należy poinformować, że pełne działanie lecznicze występuje po 3-4 dniach regularnego stosowania w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub po kilku tygodniach w przypadku leczenia polipów nosa.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Flixonase® jest nadwrażliwość na flutykazonu propionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Flixonase® należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Zakażenie górnych dróg oddechowych nie stanowi przeciwwskazania do stosowania leku, jednak wymaga odpowiedniego leczenia.
- Zmiana leczenia z glikokortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym na Flixonase® wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy podejrzeniu niewydolności kory nadnerczy.
- Należy unikać jednoczesnego stosowania z rytonawirem ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań kortykosteroidów.
- Istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek przez długi okres.
- U dzieci otrzymujących donosowo kortykosteroidy w zarejestrowanych dawkach obserwowano przypadki zahamowania wzrostu. Zaleca się regularną kontrolę wzrostu u dzieci podczas długotrwałego leczenia.
- Zawiesina zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować skurcz oskrzeli.
Długotrwałe stosowanie donosowo kortykosteroidów w dawkach większych niż zalecane może prowadzić do istotnego klinicznie zahamowania czynności kory nadnerczy. W takich przypadkach należy rozważyć dodatkowe podanie kortykosteroidów działających ogólnoustrojowo w okresach narażenia na stres lub przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Flutykazonu propionian podlega intensywnemu metabolizmowi pierwszego przejścia oraz dużemu klirensowi osoczowemu, zależnemu od aktywności izoenzymu 3A4 cytochromu P450. W związku z tym, znaczące klinicznie interakcje są mało prawdopodobne. Jednakże:
- Jednoczesne stosowanie z rytonawirem (silny inhibitor CYP3A4) może znacznie zwiększać stężenie flutykazonu propionianu w osoczu, prowadząc do ogólnoustrojowych działań kortykosteroidów.
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol) ze względu na możliwość zwiększonej ekspozycji ogólnoustrojowej na flutykazonu propionian.
Zaleca się unikanie długotrwałego stosowania Flixonase® z silnymi inhibitorami CYP3A4, chyba że potencjalna korzyść dla pacjenta przewyższa ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych glikokortykosteroidów.
Wpływ na ciążę i laktację
Flixonase® może być stosowany donosowo u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść przeważa nad potencjalnym zagrożeniem. Brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania flutykazonu propionianu u kobiet w ciąży. Przenikanie flutykazonu propionianu do mleka kobiet karmiących piersią nie było badane, jednak przy stosowaniu donosowym w zalecanych dawkach stężenia leku w osoczu są prawdopodobnie bardzo małe.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:
- Krwawienie z nosa (bardzo często)
- Suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła (często)
- Ból głowy, wrażenie nieprzyjemnego smaku i zapachu (często)
Rzadko obserwowano reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksję, skurcz oskrzeli, wysypkę skórną i obrzęk naczynioruchowy. Bardzo rzadko zgłaszano przypadki jaskry, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaćmy oraz perforacji przegrody nosowej.
Właściwości farmakodynamiczne
Flutykazonu propionian jest glikokortykosteroidem o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym po podaniu na błonę śluzową nosa. Przy stosowaniu donosowym w zalecanych dawkach (200 µg/dobę) nie stwierdzono istotnego wpływu na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Warto zapamiętać
- Flixonase® wykazuje pełne działanie lecznicze po 3-4 dniach regularnego stosowania w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
- Podczas długotrwałego leczenia donosowym kortykosteroidem u dzieci zaleca się regularną kontrolę wzrostu.
Flixonase® jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa. Jego stosowanie wymaga jednak regularności i przestrzegania zalecanego dawkowania. W przypadku długotrwałej terapii należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych działań ogólnoustrojowych, szczególnie u dzieci i osób przyjmujących jednocześnie inhibitory CYP3A4.
Flixonase®

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia