Flavamed® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Flavamed® jest wskazany w leczeniu mukolitycznym ostrych i przewlekłych chorób oskrzeli i płuc, w których występują zaburzenia wytwarzania i transportu śluzu. Lek działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie, ułatwiając odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych.
Mechanizm działania ambroksolu, substancji czynnej Flavamed®, nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Badania wykazały jednak, że lek skutecznie wpływa na produkcję i transport wydzieliny w drogach oddechowych.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dzieci w wieku do 6 lat | Przeciwwskazane |
Dzieci w wieku 6-12 lat | 1 tabletka 2-3 razy na dobę (15 mg ambroksolu chlorowodorku 2-3 razy na dobę) |
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat | Pierwsze 2-3 dni: 1 tabletka 3 razy na dobę (30 mg ambroksolu chlorowodorku 3 razy na dobę) Następnie: 1 tabletka 2 razy na dobę (30 mg ambroksolu chlorowodorku 2 razy na dobę) |
Uwaga: W razie potrzeby u dorosłych dawkę można zwiększyć do 60 mg 2 razy na dobę (120 mg ambroksolu chlorowodorku na dobę).
Tabletki należy połykać w całości, po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. Początek działania leku obserwuje się średnio po 30 minutach od podania doustnego, a efekt utrzymuje się przez 6-12 godzin, w zależności od wielkości pojedynczej dawki.
Przeciwwskazania
Flavamed® jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną (ambroksolu chlorowodorek) lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat (ze względu na dużą zawartość substancji czynnej)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania ambroksolu należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:
- Pacjenci z zaburzeniami transportu śluzu w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek) - ze względu na możliwość gromadzenia się wydzieliny oskrzelowej
- Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką chorobą wątroby - należy stosować dłuższe odstępy między dawkami lub mniejsze dawki
- Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek - istnieje ryzyko kumulacji metabolitów ambroksolu
- Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy w wywiadzie - ze względu na potencjalne uszkodzenie błony śluzowej żołądka przez leki mukolityczne
Bardzo rzadko opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevens-Johnsona i zespół Lyella, podczas stosowania ambroksolu. W przypadku pojawienia się nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Warto zapamiętać
1. Flavamed® jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 6 roku życia.
2. W przypadku wystąpienia nowych zmian skórnych lub na błonach śluzowych należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Flavamed® zawiera laktozę, dlatego pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego leku.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie odnotowano klinicznie istotnych niekorzystnych interakcji ambroksolu z innymi lekami. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego leku, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania ambroksolu u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Stosowanie produktu leczniczego nie jest zalecane w tym okresie.
Karmienie piersią: Ambroksolu chlorowodorek przenika do mleka matki. Mimo że nie oczekuje się niekorzystnego wpływu na niemowlęta karmione piersią, stosowanie Flavamed® nie jest zalecane u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
Podczas stosowania Flavamed® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Zaburzenia żołądka i jelit:
- Często: nudności
- Niezbyt często: bóle żołądka, wymioty, biegunka, ból brzucha i niestrawność
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne (zespół Stevens-Johnsona, martwica naskórka)
- Rzadko: wysypka, pokrzywka
- Zaburzenia ogólne i reakcje w miejscu podania:
- Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne objawy nadwrażliwości
Przedawkowanie
Do tej pory nie odnotowano specyficznych objawów przedawkowania ambroksolu u ludzi. W przypadku przypadkowego przedawkowania lub nieprawidłowego dawkowania, obserwowane objawy są zgodne ze znanymi działaniami niepożądanymi leku w zalecanych dawkach. W razie potrzeby może być konieczne zastosowanie leczenia objawowego.
Właściwości farmakologiczne
Ambroksol, substancja czynna Flavamed®, jest pochodną benzylaminy i metabolitem bromoheksyny. W odróżnieniu od bromoheksyny, ambroksol nie posiada grupy metylowej, ale ma grupę hydroksylową w pozycji para-trans pierścienia cykloheksylowego. Ta struktura chemiczna odpowiada za jego działanie mukolityczne i sekretomotoryczne.
Skład
Jedna tabletka Flavamed® zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku jako substancję czynną.
Flavamed® jest skutecznym lekiem mukolitycznym, który ułatwia odkrztuszanie i poprawia transport śluzu w drogach oddechowych. Jego stosowanie wymaga jednak uwagi, szczególnie u pacjentów z określonymi schorzeniami lub w grupach ryzyka. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i uważnie obserwować ewentualne działania niepożądane.