Firazyr
Icatibant
Firazyr - ikatybant w leczeniu dziedzicznego obrzęku naczyniorp>Firazyr to produkt leczniczy zawierający substancję czynną ikatybant, stosowany w leczeniu objawowym ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów z niedoborem inhibitora esterazy C1. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat.
Mechanizm działania
Ikatybant jest selektywnym, kompetycyjnym antagonistą receptora bradykininy typu 2 (B2). Ma strukturę zbliżoną do bradykininy, ale zawiera 5 aminokwasów niebiałkogennych. W przebiegu HAE bradykinina występuje w zwiększonym stężeniu i jest kluczowym mediatorem w rozwoju objawów klinicznych. Blokując receptor B2, ikatybant hamuje działanie bradykininy i łagodzi objawy napadu HAE.
Antagonistyczne działanie ikatybantu na receptor bradykininy typu 2 może teoretycznie prowadzić do pogorszenia czynności serca i spadku przepływu wieńcowego w warunkach niedokrwienia. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu leku pacjentom z ostrą chorobą niedokrwienną serca lub niestabilną dusznicą bolesną.
Wskazania
Firazyr jest wskazany w leczeniu objawowym ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u:
- osób dorosłych
- młodzieży
- dzieci w wieku 2 lat i starszych
Lek stosuje się u pacjentów z niedoborem inhibitora esterazy C1.
Dawkowanie i sposób podawania
Firazyr należy stosować pod kontrolą pracownika służby zdrowia. Lek podaje się we wstrzyknięciu podskórnym.
Dawkowanie u dorosłych:
Zalecana dawka to jedno wstrzyknięcie podskórne 30 mg (3 ml) produktu. W większości przypadków jedno wstrzyknięcie jest wystarczające do leczenia napadu. Jeśli objawy nie ustąpią wystarczająco lub nawrócą, można wykonać:
- drugie wstrzyknięcie po 6 godzinach
- trzecie wstrzyknięcie po kolejnych 6 godzinach
Nie należy wykonywać więcej niż 3 wstrzyknięcia w ciągu 24 godzin. W badaniach klinicznych nie podawano więcej niż 8 wstrzyknięć na miesiąc.
Dawkowanie u dzieci i młodzieży (2-17 lat):
Masa ciała | Dawka (objętość) |
---|---|
12-25 kg | 10 mg (1,0 ml) |
26-40 kg | 15 mg (1,5 ml) |
41-50 kg | 20 mg (2,0 ml) |
51-65 kg | 25 mg (2,5 ml) |
>65 kg | 30 mg (3,0 ml) |
Schemat dawkowania dla dzieci i młodzieży w zależności od masy ciała.
W badaniu klinicznym podawano nie więcej niż jedno wstrzyknięcie produktu na jeden atak HAE u dzieci i młodzieży. Brak zaleceń dotyczących schematu dawkowania u dzieci poniżej 2 lat lub o masie ciała ≤12 kg.
Szczególne grupy pacjentów:
Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): Informacje na temat stosowania leku w tej grupie są ograniczone. Wykazano wzrost ekspozycji systemowej na ikatybant, jednak znaczenie tej obserwacji dla bezpieczeństwa leku jest nieznane.
Niewydolność wątroby: Nie jest konieczne korygowanie dawek.
Niewydolność nerek: Nie jest konieczne korygowanie dawek.
Firazyr wykazuje niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W rzadkich przypadkach obserwowano zmęczenie, letarg, senność i zawroty głowy po zastosowaniu leku. Pacjentom należy zalecić, aby nie prowadzili pojazdów i nie obsługiwali maszyn, jeżeli odczuwają zmęczenie lub zawroty głowy.
Warto zapamiętać
- Firazyr (ikatybant) jest selektywnym antagonistą receptora bradykininy typu 2, stosowanym w leczeniu ostrych napadów HAE.
- Maksymalna dawka to 3 wstrzyknięcia w ciągu 24 godzin, z zachowaniem 6-godzinnych odstępów między wstrzyknięciami.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania leku Firazyr jest nadwrażliwość na substancję czynną (ikatybant) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku Firazyr u pacjentów z:
- Ostrą chorobą niedokrwienną serca
- Niestabilną dusznicą bolesną
- Niedawno przebytym udarem (w okresie kilku tygodni po incydencie)
Istnieją dowody na korzystny wpływ blokady receptora B2 bezpośrednio po udarze, jednak teoretycznie ikatybant może osłabiać korzystne neuroprotekcyjne działania bradykininy w późnej fazie po udarze.
Interakcje
Nie przewiduje się interakcji farmakokinetycznych związanych z cytochromem CYP450. Nie badano równoczesnego podawania Firazyru z inhibitorami ACE. Należy pamiętać, że inhibitory ACE są przeciwwskazane u pacjentów z HAE ze względu na możliwość zwiększania poziomu bradykininy.
Ciąża i laktacja
Ciąża: Brak danych klinicznych dotyczących stosowania ikatybantu w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały wpływ na implantację w macicy i poród. Firazyr można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu (np. w leczeniu zagrażających życiu napadów krtaniowych).
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy ikatybant przenika do mleka ludzkiego. Zaleca się, aby kobiety karmiące piersią powstrzymały się od karmienia przez 12 godzin po przyjęciu leku.
U niedojrzałych zwierząt częste stosowanie ikatybantu w sposób odwracalny opóźniało dojrzewanie płciowe.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Firazyr to:
Bardzo częste (≥1/10):
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia: rumień, obrzęk, uczucie ciepła, pieczenie, świąd, ból skóry
Częste (≥1/100 do <1/10):
- Zaburzenia żołądka i jelit: bóle brzucha, nudności
- Zaburzenia ogólne: astenia
- Badania diagnostyczne: zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej we krwi, nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych wątroby
- Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, bóle głowy
- Zaburzenia układu oddechowego: zablokowany nos
- Zaburzenia skóry: wysypka
Reakcje w miejscu wstrzyknięcia były zazwyczaj łagodne i przemijające, ustępujące bez dodatkowych interwencji.
Przedawkowanie
Brak danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Podanie dożylne dawki 3,2 mg/kg (około 8-krotnie przekraczającej dawkę terapeutyczną) u zdrowych osób powodowało przemijający rumień, świąd lub hipotonię. Interwencja terapeutyczna nie była konieczna.
Właściwości farmakologiczne
Firazyr zawiera ikatybant - syntetyczny dekapeptyd o strukturze podobnej do bradykininy, zawierający 5 aminokwasów niebiałkogennych. Jako selektywny antagonista receptora bradykininy typu 2, ikatybant hamuje działanie bradykininy, kluczowego mediatora w rozwoju objawów HAE.
Skład
Substancja czynna: 1 ml roztworu zawiera 10 mg ikatybantu.
Firazyr jest skutecznym lekiem w leczeniu ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego, działającym poprzez blokowanie receptorów bradykininy. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego nadzoru medycznego i przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania, szczególnie u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Leczenie ostrych, zagrażających życiu napadów obrzęku naczynioruchowego u dzieci od 2 roku życia, chorych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy wywołany niedoborem inhibitora esterazy C1
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia