Finospir
Spironolactone
Finospir - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Finospir (spironolakton) jest wskazany w następujących przypadkach:
- Przewlekła skurczowa niewydolność serca (klasa III-IV wg NYHA) - jako uzupełnienie standardowej terapii
- Obrzęki w przebiegu zespołu nerczycowego - gdy inne metody leczenia obrzęków są nieskuteczne, szczególnie przy podejrzeniu hiperaldosteronizmu
- Puchlina brzuszna i obrzęki związane z niewyrównaną marskością wątroby lub nadciśnieniem wrotnym - gdy inne metody leczenia obrzęków są nieskuteczne, szczególnie przy podejrzeniu hiperaldosteronizmu
- Nadciśnienie tętnicze - jako lek dodatkowy u pacjentów z niedostateczną odpowiedzią na inne leki przeciwnadciśnieniowe
- Pierwotny hiperaldosteronizm
Finospir wykazuje działanie moczopędne i oszczędzająceokowanie receptorów aldosteronu w kanalikach dystalnych nerek. Lek zwiększa wydalanie sodu i wody, jednocześnie zatrzymując potas i magnez w organizmie.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Przewlekła niewydolność serca (NYHA III-IV) | Dawka początkowa: 25 mg/dobę Dawka maksymalna: 50 mg/dobę |
Obrzęki | 25-100 mg/dobę W ciężkich przypadkach do 200-400 mg/dobę |
Nadciśnienie tętnicze | 50-100 mg/dobę |
Hiperaldosteronizm pierwotny | 100-400 mg/dobę przed operacją Po operacji: najmniejsza skuteczna dawka |
Dzieci | Dawka początkowa: 3 mg/kg/dobę Leczenie długotrwałe: 1-2 mg/kg/dobę |
Dawkę dobową można przyjmować jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych. Tabletki należy przyjmować z posiłkiem w celu poprawy wchłaniania. Podczas leczenia konieczne jest monitorowanie stężenia elektrolitów i kreatyniny w surowicy.
U pacjentów z niewydolnością nerek (ClCr 30-50 ml/min) należy zachować ostrożność. Lek jest przeciwwskazany przy ciężkiej niewydolności nerek (ClCr <30 ml/min). U pacjentów z niewydolnością wątroby modyfikacja dawki początkowej nie jest konieczna, ale metabolizm i wydalanie leku mogą być opóźnione.
Przeciwwskazania
Stosowanie Finospiru jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na spironolakton lub którykolwiek składnik preparatu
- Hiperkaliemia
- Hiponatremia
- Przełom nadnerczowy
- Ostra i przewlekła niewydolność nerek (ClCr <30 ml/min)
- Bezmocz
- Porfiria
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas terapii Finospir należy regularnie monitorować stężenie elektrolitów w surowicy oraz czynność nerek. Szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko hiperkaliemii, które jest wyższe u osób starszych, pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby oraz przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub innych leków moczopędnych oszczędzających potas.
U pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca kluczowe jest monitorowanie stężenia potasu. Należy unikać stosowania innych leków oszczędzających potas oraz suplementów potasu, gdy jego stężenie w surowicy przekracza 3,5 mmol/l. Zaleca się oznaczanie stężenia potasu i kreatyniny tydzień po rozpoczęciu leczenia lub zwiększeniu dawki, następnie co miesiąc przez pierwsze 3 miesiące, co 3 miesiące przez rok, a później co 6 miesięcy.
U pacjentów z marskością wątroby istnieje ryzyko wystąpienia hipochloremicznej kwasicy metabolicznej z hiperkaliemią. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z cukrzycą i upośledzeniem czynności nerek.
Warto zapamiętać
1. Finospir może powodować ciężką hiperkaliemię, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby oraz przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów ACE lub antagonistów receptora angiotensyny II.
2. Podczas leczenia Finospir konieczne jest regularne monitorowanie stężenia elektrolitów i kreatyniny w surowicy, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.
Interakcje z innymi lekami
Finospir może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co wymaga szczególnej uwagi przy jego stosowaniu:
- Leki moczopędne: Finospir redukuje ryzyko hipokaliemii wywoływanej przez inne diuretyki
- Leki przeciwnadciśnieniowe: działanie synergistyczne
- Suplementy potasu, inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny, heparyna: zwiększone ryzyko hiperkaliemii
- ASA i NLPZ: mogą osłabiać działanie moczopędne Finospiru i sprzyjać hiperkaliemii
- Warfaryna: możliwe zmniejszenie skuteczności przeciwzakrzepowej
- Digoksyna: zmniejszenie klirensu i wydłużenie T0,5
- Lit: możliwa zmiana wydalania
- Takrolimus: zwiększone ryzyko hiperkaliemii
- Trimetoprim z sulfametoksazolem: ryzyko istotnej klinicznie hiperkaliemii
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Finospiru z wymienionymi lekami i monitorować parametry biochemiczne pacjenta.
Ciąża i laktacja
Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania Finospiru w ciąży są niewystarczające. Należy unikać jego stosowania u kobiet ciężarnych. Czynny metabolit spironolaktonu przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Przy podejmowaniu decyzji o kontynuacji karmienia piersią lub leczenia należy rozważyć korzyści dla dziecka i matki.
Działania niepożądane
Najważniejsze działania niepożądane Finospiru obejmują:
- Zaburzenia elektrolitowe: hiperkaliemia, hiponatremia
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, biegunka, wymioty
- Zaburzenia endokrynologiczne: ginekomastia, zaburzenia miesiączkowania, impotencja
- Zaburzenia skórne: wysypka, świąd, pokrzywka
- Zaburzenia neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, splątanie (szczególnie u pacjentów z marskością wątroby)
- Zaburzenia nerkowe: zwiększenie stężenia kreatyniny, ostra niewydolność nerek
W przypadku wystąpienia ciężkiej hiperkaliemii lub znacznego pogorszenia czynności nerek należy przerwać leczenie Finospir.
Przedawkowanie
Ostre przedawkowanie Finospiru może powodować zmęczenie, splątanie, wymioty, ataksję, zawroty głowy, wysypkę i biegunkę. Przewlekłe przedawkowanie może prowadzić do hiperkaliemii i hiponatremii. Leczenie przedawkowania jest głównie objawowe i obejmuje monitorowanie czynności serca, równowagi elektrolitowej oraz czynności nerek. Nie istnieje swoista odtrutka dla spironolaktonu.
Właściwości farmakologiczne
Finospir (spironolakton) jest kompetycyjnym antagonistą aldosteronu. Wiąże się z receptorami w kanalikach dystalnych nerki, zapobiegając syntezie białka kluczowego dla transportu jonów potasu i sodu. Efekt działania spironolaktonu zależy od stężenia aldosteronu w organizmie - im wyższe stężenie, tym skuteczniejsza odpowiedź na lek.
Skład
Substancja czynna: spironolakton. Dostępne dawki: 25 mg, 50 mg lub 100 mg w jednej tabletce.
Stosowanie Finospiru wymaga starannego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem równowagi elektrolitowej i czynności nerek. Lek ten może być cennym narzędziem w terapii niewydolności serca, obrzęków i nadciśnienia tętniczego, ale wymaga ostrożnego stosowania ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza hiperkaliemii.
Finospir

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze inne niż określone w ChPL - u dzieci do 18 rż.; pozawałowa dysfunkcja skurczowa lewej komory
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia