Wyszukaj produkt

Finasteridum Bluefish

Finasteride

tabl. powl.
5 mg
90 szt.
Doustnie
Rx
100%
58,60
(1)
9,60
(2)
bezpł.
Finasteridum Bluefish
tabl. powl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
22,30
(1)
3,20
(2)
bezpł.

Finasteridum Bluefish - charakterystyka leku dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Finasteryd jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) w celu:

  • Zmniejszenia wielkości powiększonego gruczołu krokowego
  • Poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących BPH
  • Zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu
  • Zmniejszenia konieczności leczenia operacyjnego (np. TURP, prostatektomia)

Finasteryd działa poprzez hamowanie enzymu 5α-reduktazy typu II, co prowadzi do zmniejszenia stężenia dihydrotestosteronu (DHT) i w konsekwencji zmniejszenia objętości gruczołu krokowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli mężczyźni 1 tabletka 5 mg raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z niewydolnością nerek Nie ma konieczności dostosowania dawki

Tabletki należy przyjmować doustnie, w całości, nie dzieląc ani nie rozkruszając. Można je stosować z posiłkiem lub bez. Aby ocenić skuteczność leczenia, produkt należy stosować przez co najmniej 6 miesięcy.

Warto zapamiętać
  • Finasteryd zmniejsza stężenie PSA o około 50% - należy to uwzględnić przy interpretacji wyników
  • Lek może powodować impotencję i zmniejszenie libido, zwłaszcza na początku terapii

U pacjentów powyżej 70 lat szybkość wydalania finasterydu jest nieznacznie zmniejszona, jednak nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Przeciwwskazania

Finasteryd jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na finasteryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża - stosowanie u kobiet, które są lub mogą być w ciąży
  • Stosowanie u kobiet i dzieci

Należy zachować szczególną ostrożność, aby kobiety w ciąży nie miały kontaktu z tabletkami finasterydu, ze względu na ryzyko feminizacji płodów płci męskiej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia finasterydem należy przeprowadzać badanie per rectum oraz oznaczenia PSA w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego. Finasteryd obniża stężenie PSA o około 50%, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników.

U pacjentów leczonych finasterydem zgłaszano przypadki raka gruczołu sutkowego. Należy poinstruować pacjentów o konieczności niezwłocznego zgłaszania wszelkich zmian w obrębie piersi.

Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji finasterydu z innymi lekami. Finasteryd jest metabolizowany głównie przez cytochrom P450 3A4, jednak nie wywiera znaczącego wpływu na ten układ enzymatyczny. Teoretycznie inhibitory i induktory CYP3A4 mogą wpływać na stężenie finasterydu w osoczu, ale prawdopodobnie bez istotnego znaczenia klinicznego.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Finasteryd jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę ze względu na ryzyko feminizacji płodów płci męskiej. Kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z tabletkami finasterydu. Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka kobiecego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane finasterydu to:

  • Impotencja (często)
  • Zmniejszenie libido (często)
  • Zaburzenia ejakulacji (niezbyt często)
  • Tkliwość i powiększenie piersi (niezbyt często)

Działania te zazwyczaj występują na początku leczenia i u większości pacjentów ustępują w trakcie dalszej terapii. Rzadko zgłaszano przypadki raka gruczołu sutkowego u mężczyzn leczonych finasterydem.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Finasteryd jest swoistym inhibitorem 5α-reduktazy typu II, enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Hamowanie powstawania DHT prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego o około 20% po 3 miesiącach i 27% po 3 latach leczenia. Zmniejszenie objętości dotyczy głównie strefy okołocewkowej, co skutkuje poprawą przepływu moczu.

Po podaniu doustnym biodostępność finasterydu wynosi około 80%. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 1-2 godzinach. Lek wiąże się z białkami osocza w 90%. Jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez CYP3A4. Okres półtrwania wynosi 5-6 godzin. Finasteryd i jego metabolity są wydalane głównie z moczem (39%) i kałem (57%).

Wnioski

Finasteryd jest skutecznym lekiem w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, prowadzącym do zmniejszenia jego objętości i złagodzenia objawów. Wymaga długotrwałego stosowania (minimum 6 miesięcy) dla osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego. Należy pamiętać o wpływie leku na stężenie PSA przy interpretacji wyników badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.


1) Przerost gruczołu krokowego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.