Finasteride Medreg
Finasteride
Finasteride Medreg - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Finasteride Medreg jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym. Celem terapii jest:
- Zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego
- Poprawa przepływu moczu
- Złagodzenie objawów związanych z BPH
- Zmniejszenie częstości występowania ostrego zatrzymania moczu
- Zmniejszenie konieczności leczenia chirurgicznego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomii
Produkt nie jest wskazany do stosowania u dzieci.
Finasteride Medreg, poprzez hamowanie konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), skutecznie zmniejsza rozmiar gruczołu krokowego i łagodzi objawy związane z BPH, poprawiając jakość życia pacjentów.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Zalecane dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 tabletka 5 mg raz na dobę |
Pacjenci w podeszłym wieku | Nie wymaga modyfikacji dawki |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek | Nie wymaga modyfikacji dawki (nawet przy ClCr 9 ml/min) |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby | Brak dostępnych danych |
Lek można przyjmować w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, nie wolno jej dzielić ani kruszyć. Leczenie powinno być kontynuowane przez co najmniej 6 miesięcy w celu obiektywnej oceny skuteczności terapii. Następnie zaleca się kontynuację długoterminową.
Finasteride Medreg może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z doksazosyną (wybiórczym antagonistą receptorów α1-adrenergicznych).
Przeciwwskazania
Stosowanie finasterydu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na finasteryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciąża lub potencjalna możliwość zajścia w ciążę
- Kobiety i dzieci
Ze względu na potencjalne ryzyko teratogennego działania finasterydu na płód płci męskiej, lek jest bezwzględnie przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę. Należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ekspozycji kobiet w ciąży na lek.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia finasterydem należy uwzględnić następujące kwestie:
- U pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i/lub znacznie ograniczonym przepływem moczu należy rozważyć konieczność leczenia chirurgicznego
- Regularne badania przesiewowe w kierunku raka gruczołu krokowego, w tym oznaczanie PSA i badanie per rectum, są konieczne
- Finasteryd obniża poziom PSA o około 50%, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników
- Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów psychiatrycznych, w tym depresji i myśli samobójczych
- Istnieje ryzyko wystąpienia raka piersi u mężczyzn - pacjenci powinni zgłaszać wszelkie zmiany w obrębie piersi
- Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją galaktozy nie powinni go przyjmować
Stosowanie finasterydu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie potencjalnego ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego oraz zmian w obrębie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Regularne badania kontrolne są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa terapii.
Warto zapamiętać
- Finasteryd obniża poziom PSA o około 50%, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników badań przesiewowych w kierunku raka prostaty
- Lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko feminizacji płodów płci męskiej
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji finasterydu z innymi lekami. Finasteryd jest metabolizowany głównie przez układ cytochromu P450 3A4, jednak nie wykazuje znaczącego wpływu na ten układ enzymatyczny. Potencjalne interakcje obejmują:
- Inhibitory i induktory cytochromu P450 3A4 mogą wpływać na stężenie finasterydu w osoczu, jednak prawdopodobnie bez znaczenia klinicznego
- Nie stwierdzono istotnych interakcji z propranololem, digoksyną, glibenklamidem, warfaryną, teofiliną i fenazonem
Mimo braku istotnych interakcji, zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu finasterydu z innymi lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450 3A4, szczególnie u pacjentów przyjmujących wiele leków jednocześnie.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Finasteryd jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę ze względu na ryzyko feminizacji płodów płci męskiej. Kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z tabletkami finasterydu, zwłaszcza pokruszonymi lub przełamanymi. Niewielkie ilości finasterydu wykryto w nasieniu mężczyzn przyjmujących lek, dlatego zaleca się minimalizowanie ekspozycji partnerki na nasienie pacjenta stosującego finasteryd.
Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka ludzkiego. Produktu nie wolno stosować u kobiet karmiących piersią.
Finasteryd może wpływać na płodność męską poprzez zmniejszenie objętości ejakulatu i jakości nasienia. Po odstawieniu leku obserwowano normalizację lub poprawę tych parametrów.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane finasterydu obejmują:
- Zaburzenia seksualne: impotencja, zmniejszenie libido, zaburzenia ejakulacji
- Zaburzenia endokrynologiczne: ginekomastia, tkliwość piersi
- Zaburzenia psychiczne: depresja, uczucie niepokoju
- Zaburzenia skórne: wysypka, świąd, pokrzywka
- Zaburzenia układu rozrodczego: ból jąder
Większość działań niepożądanych występuje na początku leczenia i ustępuje w trakcie kontynuacji terapii. Niektóre efekty, jak zaburzenia erekcji czy zmniejszone libido, mogą utrzymywać się po zakończeniu leczenia. W rzadkich przypadkach obserwowano raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Finasteryd jest kompetycyjnym inhibitorem 5-α reduktazy typu II, enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Poprzez zmniejszenie stężenia DHT, finasteryd skutecznie redukuje rozmiar gruczołu krokowego i łagodzi objawy BPH. Lek nie wykazuje powinowactwa do receptorów androgenowych.
Farmakokinetyka finasterydu charakteryzuje się szybkim wchłanianiem po podaniu doustnym, z maksymalnym stężeniem w osoczu osiąganym po 1-2 godzinach. Biodostępność wynosi około 80%. Lek jest metabolizowany głównie przez układ cytochromu P450 3A4 w wątrobie.
Przedawkowanie
Nie zaobserwowano szkodliwych działań po przyjęciu pojedynczych dawek finasterydu do 400 mg i dawek wielokrotnych do 80 mg/dobę. Brak specyficznego antidotum. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.
Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa, w przypadku podejrzenia przedawkowania finasterydu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub centrum toksykologicznym.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.