Fentanyl Actavis
Fentanyl
Fentanyl Actavis - informacje dla lekarza
Wskazania
Dorośli: Produkt jest wskazany w ciężkim przewlekłym bólu, który może być odpowiednio leczony opioidowymi lekami przeciwbólowymi.
Dzieci: Długoterminowe kontrolowanie ciężkiego przewlekłego bólu u dzieci od 2 roku życia leczonych opioidami.
Dawkowanie
Dawkowanie powinno być indywidualne dla każdego pacjenta, oparte na ocenie stanu klinicznego i podlegać regularnej weryfikacji. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.
Systemy transdermalne zapewniają dostarczanie odpowiednio 25, 50, 75 i 100 µg/h fentanylu do krążenia ogólnego, co odpowiada dawce około 0,6; 1,2; 1,8 i 2,4 mg fentanylu/dobę.
Wybór dawki początkowej
Wybór dawki początkowej powinien opierać się na dotychczasowym stosowaniu opioidów. Zaleca się stosowanie u pacjentów wykazujących tolerancję na opioidy. Należy brać pod uwagę obecny stan ogólny i medyczny pacjenta, w tym masę ciała, wiek, stopień osłabienia oraz tolerancję na opioidy.
Dorośli
Pacjenci otrzymujący wcześniej opioidy: W celu zamiany doustnie lub parenteralnie stosowanych opioidów na produkt leczniczy należy zastosować procedurę "Przeliczanie potencjału analgetycznego". Dawkowanie może być następnie zwiększane lub zmniejszane o 12 µg/h lub 25 µg/h, aby osiągnąć najmniejszą skuteczną dawkę.
Pacjenci wcześniej nieprzyjmujący opioidów: Zasadniczo nie zaleca się podawania transdermalnie opioidów pacjentom, którzy wcześniej ich nie przyjmowali. Należy rozważyć inne sposoby podania (doustnie, parenteralnie). Aby uniknąć przedawkowania zaleca się zastosowanie najpierw małych dawek opioidów o natychmiastowym uwalnianiu w celu osiągnięcia dawki ekwianalgetycznej odpowiadającej uwalnianiu 12 µg/h lub 25 µg/h produktu leczniczego.
Dzieci
Dzieci w wieku 16 lat i więcej: Stosować dawkowanie jak u dorosłych.
Dzieci w wieku 2-16 lat: Produkt należy podawać wyłącznie dzieciom tolerującym opioidy, które aktualnie otrzymują odpowiednik co najmniej 30 mg morfiny doustnie na dobę. Zalecane dawki produktu w oparciu o dobową dawkę doustnie podawanej morfiny:
Dobowa dawka morfiny doustnie | Dawka produktu leczniczego |
---|---|
30-44 mg/dobę | 12 µg/h |
45-134 mg/dobę | 25 µg/h |
Tabela przedstawia zalecane dawkowanie produktu leczniczego u dzieci w zależności od dobowej dawki morfiny podawanej doustnie.
Działanie przeciwbólowe pierwszej dawki plastra nie będzie wystarczające przez pierwsze 24 h. Dlatego przez pierwsze 12 h od przestawienia na produkt leczniczy, pacjent powinien otrzymywać wcześniej stosowany lek przeciwbólowy w dotychczasowej dawce.
Dzieci poniżej 2 lat: Nie należy stosować ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Sposób podawania
Produkt leczniczy jest podawany przezskórnie. Należy nakładać na płaską powierzchnię klatki piersiowej lub górną część ramion na niepodrażnioną i nienapromienioną skórę. U małych dzieci preferowanym miejscem naklejenia plastra jest górna część pleców. Należy wybrać nieowłosioną powierzchnię skóry. Przed nałożeniem plastra skórę należy oczyścić wodą (bez użycia mydeł czy innych środków) i dokładnie osuszyć.
Plaster należy nakleić niezwłocznie po wyjęciu z opakowania, stosując lekki ucisk dłonią przez około 30 sekund. Plaster może być noszony na skórze przez 72 godziny bez przerwy. Nowy plaster należy nakleić w innym miejscu na skórze.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ostry ból lub ból pooperacyjny
- Poważne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Leczenie fentanylem może rozpocząć jedynie doświadczony lekarz, znający farmakokinetykę przezskórnych plastrów fentanylu oraz ryzyko wystąpienia ciężkiej hipowentylacji. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem działań niepożądanych, szczególnie depresji oddechowej.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami oddychania, chorobami płuc, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, w podeszłym wieku oraz u pacjentów wyniszczonych. Może być konieczne zmniejszenie dawki.
Fentanyl może powodować uzależnienie. Należy monitorować pacjentów pod kątem rozwoju tolerancji i uzależnienia.
Interakcje
Należy unikać jednoczesnego stosowania z inhibitorami MAO, pochodnymi kwasu barbiturowego, buprenorfiną, nalbufmą i pentazocyną. Ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lekami hamującymi OUN, inhibitorami CYP3A4 (np. rytonawirem, ketokonazolem).
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży bez szczególnych wskazań. Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia i przez co najmniej 72 godziny po usunięciu plastra.
Działania niepożądane
Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest depresja oddechowa. Często występują: nudności, wymioty, zaparcia, senność, zawroty głowy, ból głowy. Możliwe jest wystąpienie tolerancji i uzależnienia.
Przedawkowanie
Objawy: letarg, śpiączka, depresja oddechowa, hipotermia, bradykardia, niedociśnienie. Leczenie: usunięcie plastra, podanie naloksonu, leczenie objawowe.
Warto zapamiętać
- Fentanyl jest silnym opioidem - należy ostrożnie dobierać dawkę początkową i monitorować pacjenta
- Depresja oddechowa jest najpoważniejszym działaniem niepożądanym - konieczna jest ścisła obserwacja pacjenta
Fentanyl jest opioidowym lekiem przeciwbólowym o dużym powinowactwie do receptorów µ. Główne działania to analgezja i sedacja. Minimalne skuteczne stężenie w surowicy u pacjentów nieleczonych wcześniej opioidami wynosi 0,3-1,5 ng/ml.
Fentanyl Actavis

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia