Fentanyl Actavis
Fentanyl
Fentanyl Actavis - informacje dla lekarza
Wskazania
Fentanyl Actavis jest wskazany w leczeniu:
- Ciężkiego przewlekłego bólu u dorosłych, który wymaga stosowania opioidowych leków przeciwbólowych
- Długoterminowego kontrolowania ciężkiego przewlekłego bólu u dzieci od 2 roku życia leczonych opioidami
Dawkowanie
Dawkowanie Fentanylu Actavis powinno być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta, w oparciu o ocenę stanu klinicznego. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.
Systemy transdermalne zapewniają dostarczanie odpowiednio 25, 50, 75 i 100 μg/h fentanylu do krążenia ogólnego, co odpowiada dawce około 0,6; 1,2; 1,8 i 2,4 mg fentanylu na dobę.
Moc plastra | Uwalnianie fentanylu | Dawka dobowa |
---|---|---|
25 μg/h | 25 μg/h | 0,6 mg |
50 μg/h | 50 μg/h | 1,2 mg |
75 μg/h | 75 μg/h | 1,8 mg |
100 μg/h | 100 μg/h | 2,4 mg |
Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie w oparciu o odpowiedź kliniczną pacjenta i zapotrzebowanie na dodatkowe leki przeciwbólowe.
Wybór dawki początkowej
Wybór dawki początkowej powinien opierać się na dotychczasowym stosowaniu opioidów przez pacjenta. Zaleca się stosowanie Fentanylu Actavis u pacjentów wykazujących tolerancję na opioidy. Należy uwzględnić obecny stan ogólny i medyczny pacjenta, w tym masę ciała, wiek, stopień osłabienia oraz tolerancję na opioidy.
Pacjenci otrzymujący wcześniej opioidy
W celu zamiany doustnie lub parenteralnie stosowanych opioidów na Fentanyl Actavis należy zastosować procedurę przeliczania potencjału analgetycznego. Dawkowanie może być następnie zwiększane lub zmniejszane o 12 μg/h lub 25 μg/h, aby osiągnąć najmniejszą skuteczną dawkę, zależną od odpowiedzi klinicznej i dodatkowego zapotrzebowania na leki przeciwbólowe.
Pacjenci wcześniej nieprzyjmujący opioidów
Zasadniczo nie zaleca się podawania transdermalnie opioidów pacjentom, którzy wcześniej ich nie przyjmowali. Należy rozważyć inne sposoby podania (doustnie, parenteralnie). Aby uniknąć przedawkowania zaleca się, aby u tych pacjentów zastosować najpierw małe dawki opioidów o natychmiastowym uwalnianiu (np. morfina, hydromorfon, oksykodon, tramadol i kodeina) w celu osiągnięcia dawki ekwianalgetycznej odpowiadającej uwalnianiu 12 μg/h lub 25 μg/h Fentanylu Actavis.
Dobór dawki i leczenie podtrzymujące
Plaster powinien być zmieniany co 72 godziny. Dawkę należy dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie średniej dobowej dawki stosowanych dodatkowo leków przeciwbólowych i prowadzić aż do uzyskania równowagi między skutecznością przeciwbólową a tolerancją. Dostosowanie dawki powinno polegać na jej zwiększeniu o 12 μg/h lub 25 μg/h, chociaż zawsze należy brać pod uwagę nasilenie dolegliwości u pacjenta oraz konieczność zastosowania dodatkowych dawek środków przeciwbólowych.
Po zwiększeniu dawki równoważny poziom analgetyczny na nowej dawce pacjent może osiągnąć nawet po 6 dniach. Dlatego po zwiększeniu dawki pacjenci powinni stosować większą dawkę przez 2 okresy 72-godzinne przed jakąkolwiek kolejną zmianą dawki.
W przypadku konieczności zastosowania dawki większej niż 100 μg/h można zastosować więcej niż 1 plaster Fentanylu Actavis. Pacjenci mogą okresowo wymagać dodatkowych dawek leków przeciwbólowych o krótkim czasie działania w celu opanowania bólów przebijających.
Uwagi dotyczące stosowania
Fentanyl Actavis jest podawany przezskórnie. Plaster należy nakładać na płaską powierzchnię klatki piersiowej lub górną część ramion na niepodrażnioną i nienapromienioną skórę. U małych dzieci preferowanym miejscem naklejenia plastra jest górna część pleców, aby zmniejszyć ryzyko odklejenia plastra przez dziecko.
Należy wybrać nieowłosioną powierzchnię skóry. Jeżeli nie jest to możliwe, włosy w miejscu nałożenia należy usunąć (nie golić). Jeżeli miejsce naklejenia wymaga oczyszczenia przed nałożeniem plastra, należy użyć do tego celu wody. Nie należy stosować mydeł, olejków, balsamów lub innych środków mogących powodować podrażnienie skóry lub zmianę jej właściwości.
Plaster należy nakleić niezwłocznie po wyjęciu z zamkniętego opakowania. Należy unikać dotykania klejącej strony plastra. Plaster należy przykleić na skórę, stosując lekki ucisk dłonią przez około 30 sekund. Należy upewnić się, czy plaster przylega całkowicie, szczególnie na obrzeżach.
Plaster może być noszony na skórze przez 72 godziny bez przerwy. Nowy plaster, po usunięciu poprzedniego, należy nakleić w innym miejscu na skórze. Przed naklejeniem nowego plastra na tę samą powierzchnię skóry powinno upłynąć kilka dni.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ostry ból lub ból pooperacyjny
- Poważne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Fentanyl Actavis może być stosowany jako element zintegrowanego leczenia bólu, gdy pacjent znajduje się pod opieką medyczną, społeczną i psychologiczną. Leczenie może rozpocząć jedynie doświadczony lekarz, znający farmakokinetykę przezskórnych plastrów fentanylu oraz ryzyko wystąpienia ciężkiej hipowentylacji.
Pacjenci, u których pojawiły się ciężkie zdarzenia niepożądane, powinni być monitorowani przez 24 godziny po usunięciu plastra, ze względu na długi okres półtrwania fentanylu.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując Fentanyl Actavis u pacjentów z:
- Depresją oddechową
- POChP lub innymi chorobami płuc
- Zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym
- Zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
- Bradyarytmią
- Niedociśnieniem i hipowolemią
Fentanyl może wywoływać tolerancję oraz uzależnienie fizyczne i psychiczne. Należy monitorować pacjentów pod kątem rozwoju tych zjawisk.
Interakcje
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Innych leków hamujących OUN (np. opioidy, leki przeciwpsychotyczne, nasenne, znieczulenia ogólnego)
- Inhibitorów CYP3A4 (np. rytonawir, ketokonazol, itrakonazol, antybiotyki makrolidowe)
- Inhibitorów MAO
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania buprenorfiny, nalbufiny lub pentazocyny.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania Fentanylu Actavis w okresie ciąży bez szczególnych wskazań. Długotrwałe leczenie w ciąży może wywołać objawy odstawienia u noworodka. Nie zaleca się stosowania podczas porodu.
Fentanyl przenika do mleka matki. Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia i co najmniej przez 72 godziny po usunięciu plastra.
Działania niepożądane
Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest depresja oddechowa. Inne częste działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, zawroty głowy, senność
- Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, zaparcia
- Zaburzenia skóry: potliwość, świąd
- Zaburzenia psychiczne: nerwowość, bezsenność
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania obejmują nasilenie działań farmakologicznych fentanylu, szczególnie depresję oddechową. W przypadku przedawkowania należy:
- Usunąć plaster
- Zastosować leczenie podtrzymujące (udrożnienie dróg oddechowych, tlenoterapia)
- Podać nalokson jako swoistą odtrutkę
Pacjent wymaga ścisłego monitorowania, gdyż depresja oddechowa może trwać dłużej niż działanie naloksonu.
Warto zapamiętać
- Fentanyl Actavis może powodować ciężką depresję oddechową, nawet przy stosowaniu zalecanych dawek
- Należy ściśle monitorować pacjentów, szczególnie na początku leczenia i przy zwiększaniu dawki
Fentanyl Actavis jest silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym o dużym potencjale uzależniającym. Wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego i ostrożnego stosowania, szczególnie u pacjentów wcześniej nieleczonych opioidami. Właściwe dobranie dawki i monitorowanie pacjenta pozwala na skuteczne i bezpieczne leczenie silnego bólu przewlekłego.
Fentanyl Actavis

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia