Wyszukaj produkt

Femoden® - (IR)

Ethinylestradiol + Gestodene

tabl. draż.
0,03 mg+ 0,075 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,74
Femoden® - (IR)
tabl. draż.
0,03 mg+ 0,075 mg
63 szt.
Doustnie
Rx
100%
52,38

Femoden - złożony doustny środek antykoncepcyjny

Wskazania

Femoden jest wskazany do stosowania w antykoncepcji doustnej u kobiet. Decyzja o przepisaniu tego produktu powinna być podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u pacjentki, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz porównania tego ryzyka z innymi złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Przed zastosowaniem Femodenu należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka pacjentki, zwłaszcza w kontekście żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dawkowanie i sposób podawania

Dni przyjmowania Dawkowanie
Dni 1-21 1 tabletka dziennie
Dni 22-28 Przerwa 7-dniowa (bez tabletek)

Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania rozpoczyna się po 7-dniowej przerwie, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia.

Przeciwwskazania

Femoden jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)
  • Aktualne lub przebyte zapalenie trzustki z ciężką hipertriglicerydemią
  • Ciężka choroba wątroby (aktualna lub przebyta)
  • Nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe)
  • Nowotwory zależne od hormonów płciowych
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii

Szczegółowe przeciwwskazania dotyczące chorób układu krążenia, nowotworów i innych stanów klinicznych opisano w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie Femodenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do niestosowania antykoncepcji hormonalnej. Ryzyko to jest największe w pierwszym roku stosowania.

Przed rozpoczęciem stosowania należy przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i badanie fizykalne, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań i czynników ryzyka. Zaleca się regularne kontrole lekarskie w trakcie stosowania.

Należy poinformować pacjentkę o objawach żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych oraz konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w razie ich wystąpienia.

Stosowanie Femodenu należy przerwać w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zakrzepicy, migreny lub znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego.

Warto zapamiętać
  • Femoden zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie w pierwszym roku stosowania
  • Należy regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze i wykonywać badania cytologiczne szyjki macicy

Interakcje

Femoden może wchodzić w interakcje z lekami indukującymi enzymy wątrobowe, co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Dotyczy to m.in. leków przeciwpadaczkowych, ryfampicyny, preparatów ziołowych zawierających dziurawiec.

Jednoczesne stosowanie z inhibitorami proteazy HIV/HCV może zmieniać stężenie hormonów we krwi. Antybiotyki mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną.

Femoden może wpływać na metabolizm innych leków, zmieniając ich stężenie we krwi (np. cyklosporyny, lamotryginy).

Ciąża i karmienie piersią

Femoden jest przeciwwskazany w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę należy natychmiast przerwać jego stosowanie. Nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne przed ciążą.

Nie zaleca się stosowania Femodenu w okresie karmienia piersią, gdyż może on wpływać na ilość i skład mleka. Niewielkie ilości hormonów przenikają do mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Femodenu to:

  • Bóle i zawroty głowy
  • Nudności, bóle brzucha
  • Zmiany nastroju, depresja
  • Tkliwość i ból piersi
  • Zmiany masy ciała

Rzadsze, ale poważne działania niepożądane obejmują zakrzepicę żył i tętnic oraz nowotwory. Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Nie opisano ciężkich działań niepożądanych w wyniku przedawkowania Femodenu. Mogą wystąpić nudności, wymioty i krwawienie z dróg rodnych. Nie ma swoistego antidotum, należy zastosować leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Femoden działa antykoncepcyjnie głównie poprzez hamowanie owulacji oraz zmiany śluzu szyjkowego. Dodatkowo może wykazywać korzystne działania pozaantykoncepcyjne, takie jak regulacja cyklu miesiączkowego, zmniejszenie obfitości i bolesności krwawień oraz potencjalne zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów.

Skład

Jedna tabletka powlekana Femodenu zawiera 0,075 mg gestodenu i 0,03 mg etynyloestradiolu.

Femoden jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, jednak jego stosowanie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych. Decyzja o jego zastosowaniu powinna być podjęta po dokładnej analizie indywidualnych czynników ryzyka pacjentki i omówieniu wszystkich dostępnych metod antykoncepcji.



Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.