Wyszukaj produkt

Farfaron®

Tussilago farfara

syrop
325 mg/5 ml
1 but. 125 g
Doustnie
OTC
100%
12,00

Farfaron® - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Farfaron® jest tradycyjnie stosawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Szczególnie zalecany w przypadkach takich jak chrypka czy kaszel.

Lek działa osłaniająco na błony śluzowe, co przyczynia się do łagodzenia kaszlu i zmniejszenia podrażnień w obrębie jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Młodzież od 13 roku życia i dorośli 5 ml syropu 2 razy na dobę
Dzieci poniżej 13 roku życia Nie stosować

Syrop należy dawkować za pomocą dołączonej do opakowania miarki.

Czas trwania kuracji nie powinien przekraczać 7 dni. W ciągu roku nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 4-6 tygodni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy przerwać kurację i wdrożyć inne leczenie.

Uwaga: Nie należy przekraczać zalecanej dawki i zalecanego czasu stosowania.

Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających śluz (ponad 3 tygodnie) może prowadzić do zmniejszonego wchłaniania witamin, soli mineralnych lub innych związków z przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Farfaron® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae - dawniej złożonych Compositae)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

1. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu, zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów z astmą.

2. Produkt zawiera sacharozę, co wymaga ostrożności u chorych na cukrzycę. 5 ml syropu zawiera 3,5 g sacharozy, a 10 ml syropu zawiera 7 g sacharozy.

3. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

4. Ze względu na obecność alkaloidów pirolizydynowych, nie należy stosować preparatu dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.

5. Brak jest danych na temat wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Warto zapamiętać

1. Farfaron® nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 13 roku życia.

2. Maksymalny czas stosowania preparatu to 7 dni podczas jednej kuracji i nie dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu Farfaron® z innymi lekami. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Bezpieczeństwo stosowania preparatu Farfaron® podczas ciąży i laktacji nie zostało ustalone. Ze względu na brak wystarczających danych, nie zaleca się stosowania w tych okresach.

Działania niepożądane

U osób szczególnie wrażliwych na benzoesan sodu może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Przedawkowanie

Nie są znane objawy przedawkowania preparatu Farfaron®. Jednakże, należy pamiętać, że przewlekłe stosowanie i nadużywanie produktów zawierających podbiał, ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych, jest bardzo niekorzystne i w szczególnych przypadkach może prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.

Mechanizm działania

Farfaron® zawiera jako substancję czynną wodny gęsty wyciąg z liści podbiału pospolitego. Wyciąg z liści podbiału powleka błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Polisacharydy śluzu zawartego w liściu podbiału, dzięki właściwościom fizyko-chemicznym, mają zdolność tworzenia warstwy ochronnej na powierzchniach błon śluzowych, redukując ich podrażnienia. Preparat, działając osłaniająco na błony śluzowe, łagodzi kaszel.

Skład

100 g leku zawiera 5 g wyciągu (jako wyciąg gęsty) liścia podbiału pospolitego.

Farfaron® jest tradycyjnym produktem leczniczym, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).