Wyszukaj produkt

Ezetimibe Aurovitas

Ezetimibe

tabl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
14,30

Ezetimibe Aurovitas - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Ezetimibe Aurovitas jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Hipercholesterolemia pierwotna:
    • W skojarzeniu ze statyną jako leczenie wspomagające dietę u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią (heterozygotyczną rodzinną lub nierodzinną), u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli lipidów za pomocą samej statyny.
    • W monoterapii jako leczenie wspomagające dietę u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią, u których stosowanie statyny jest przeciwwskazane lub nie jest tolerowane.
  • Zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym:
    • W skojarzeniu ze statyną lub włączany jednocześnie ze statyną w celu zmniejszenia ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą wieńcową i ostrym zespołem wieńcowym w wywiadzie.
  • Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna:
    • W skojarzeniu ze statyną jako leczenie wspomagające dietę u pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną. U pacjentów mogody leczenia (np. afereza LDL).

Ezetimibe działa poprzez selektywne hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach, co uzupełnia działanie statyn zmniejszających syntezę cholesterolu w wątrobie. Dzięki różnym mechanizmom działania, połączenie ezetimibu ze statyną pozwala na skuteczniejsze obniżenie poziomu cholesterolu.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka to 10 mg ezetimibu raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.

W przypadku stosowania w skojarzeniu ze statyną, należy kontynuować przyjmowanie ustalonej dawki statyny lub zwiększyć ją zgodnie z zaleceniami.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 10 mg raz na dobę
Osoby starsze Nie jest wymagane dostosowanie dawki
Dzieci ≥6 lat 10 mg raz na dobę
Dzieci <6 lat Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby Nie jest wymagane dostosowanie dawki
Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie jest wymagane dostosowanie dawki

Lek należy przyjmować co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża i karmienie piersią (w przypadku stosowania w skojarzeniu ze statyną)
  • Czynna choroba wątroby lub niewyjaśnione, utrzymujące się zwiększenie aktywności aminotransferaz (w przypadku stosowania w skojarzeniu ze statyną)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Enzymy wątrobowe: W przypadku stosowania ezetimibu w skojarzeniu ze statyną należy monitorować aktywność enzymów wątrobowych. Jeśli wystąpi utrzymujące się zwiększenie aktywności aminotransferaz >3 x GGN, należy przerwać leczenie.

Mięśnie szkieletowe: Istnieje ryzyko wystąpienia miopatii i rabdomiolizy, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu statyn. Należy poinformować pacjentów o konieczności zgłaszania niewyjaśnionych bólów, tkliwości lub osłabienia mięśni.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie zaleca się stosowania u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby ze względu na nieznane skutki długotrwałego stosowania.

Dzieci i młodzież: Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci <6 lat nie zostały ustalone. U dzieci 6-17 lat dane dotyczące długotrwałego stosowania są ograniczone.

Fibraty: Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania ezetimibu z fibratami nie zostały ustalone. W przypadku podejrzenia kamicy żółciowej u pacjentów przyjmujących ezetimib i fenofibrat, należy przerwać leczenie.

Cyklosporyna: Należy zachować ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia ezetimibem u pacjentów przyjmujących cyklosporynę. Należy monitorować stężenie cyklosporyny.

Leki przeciwzakrzepowe: W przypadku jednoczesnego stosowania z warfaryną, innymi pochodnymi kumaryny lub fluindionem należy odpowiednio monitorować INR.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Statyny: Nie stwierdzono istotnych interakcji farmakokinetycznych. Możliwe jest zwiększone ryzyko miopatii.

Fibraty: Jednoczesne stosowanie z fenofibratem lub gemfibrozylem zwiększa całkowite stężenie ezetimibu. Należy zachować ostrożność.

Cyklosporyna: Jednoczesne stosowanie zwiększa ekspozycję na ezetimib. Należy monitorować stężenie cyklosporyny.

Leki przeciwzakrzepowe: Ezetimib może zwiększać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny i innych pochodnych kumaryny. Należy monitorować INR.

Leki zobojętniające: Zmniejszają szybkość wchłaniania ezetimibu, ale nie wpływają na jego biodostępność.

Cholestyramina: Zmniejsza AUC ezetimibu o około 55%. Może osłabiać efekt obniżania cholesterolu LDL.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Stosowanie ezetimibu w połączeniu ze statyną jest przeciwwskazane. W monoterapii można stosować tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Nie należy stosować ezetimibu w okresie karmienia piersią.

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi. W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to:

  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Wzdęcia
  • Zmęczenie
  • Zwiększenie aktywności AlAT i/lub AspAT (w skojarzeniu ze statyną)
  • Ból mięśni (w skojarzeniu ze statyną)

Rzadziej obserwowano: zwiększenie aktywności CPK, zapalenie wątroby, miopatię i rabdomiolizę (szczególnie w skojarzeniu ze statynami).

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Ezetimib selektywnie hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach poprzez wiązanie się z białkiem NPC1L1. Prowadzi to do zmniejszenia ilości cholesterolu transportowanego do wątroby i obniżenia jego poziomu we krwi.

Po podaniu doustnym ezetimib jest szybko wchłaniany i w znacznym stopniu metabolizowany do glukuronianu ezetymibu. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 1-2 godzinach dla glukuronianu ezetymibu i 4-12 godzinach dla ezetymibu. Okres półtrwania wynosi około 22 godziny. Ezetimib i jego metabolity są wydalane głównie z kałem (78%) i w mniejszym stopniu z moczem (11%).

Warto zapamiętać
  • Ezetimib jest selektywnym inhibitorem wchłaniania cholesterolu w jelitach
  • W skojarzeniu ze statyną pozwala na skuteczniejsze obniżenie poziomu cholesterolu LDL niż monoterapia statyną

Ezetimib stanowi cenną opcję terapeutyczną w leczeniu hipercholesterolemii, szczególnie u pacjentów nieodpowiednio kontrolowanych za pomocą samych statyn lub nietolerujących statyn. Jego unikalne działanie na poziomie jelitowym uzupełnia efekt statyn, co pozwala na skuteczniejszą kontrolę lipidów przy mniejszym ryzyku działań niepożądanych związanych z wysokimi dawkami statyn.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.