Ezehron
Ezetimibe
Wskazania
Preparat Ezehron jest wskazany w następujących przypadkach:
Hipercholesterolemia pierwotna
Ezehron w skojarzeniu z inhibitorem reduktazy HMG-CoA (statyną) jest wskazany jako lek wspomagający dietę u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią (heterozygotyczną rodzinną lub nierodzinną), u których nie jest możliwe odpowiednie zmniejszenie stężenia lipidów przy zastosowaniu samej statyny.
Ezehron w monoterapii jest wskazany jako lek wspomagający dietę u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią (heterozygotyczną rodzinną lubowanie statyny jest niewskazane lub lek ten nie jest tolerowany.
Ezehron może być stosowany zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu ze statyną w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii, gdy sama dieta lub statyna nie są wystarczające.
Zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym
Ezehron podawany jako lek uzupełniający pacjentom w trakcie leczenia statyną lub włączany do leczenia jednocześnie ze statyną jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą wieńcową (CHD) i ostrym zespołem wieńcowym w wywiadzie (ACS).
Ezehron w skojarzeniu ze statyną może zmniejszać ryzyko sercowo-naczyniowe u pacjentów z chorobą wieńcową.
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna
Ezehron w skojarzeniu ze statyną jest wskazany jako lek wspomagający dietę u pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną. U pacjentów mogą być również stosowane dodatkowe metody leczenia (np. afereza LDL).
W homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej Ezehron może być stosowany w skojarzeniu ze statyną jako uzupełnienie diety i innych metod leczenia.
Dawkowanie
Pacjent powinien stosować odpowiednią dietę zmniejszającą stężenie lipidów we krwi. Dieta powinna być kontynuowana w okresie stosowania produktu leczniczego.
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dawka standardowa | 1 tabletka (10 mg) raz na dobę |
Stosowanie ze statyną | Kontynuować zwykłą dawkę początkową statyny lub już ustaloną wyższą dawkę |
Pacjenci z chorobą wieńcową i ACS w wywiadzie | Można stosować ze statyną w celu dodatkowej redukcji incydentów sercowo-naczyniowych |
Stosowanie z lekami wiążącymi kwasy żółciowe | Przyjmować co najmniej 2 h przed lub 4 h po przyjęciu leku wiążącego kwasy żółciowe |
Osoby w podeszłym wieku | Nie jest wymagane dostosowanie dawki |
Dzieci i młodzież | Rozpoczynać pod nadzorem lekarza specjalisty |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby | Nie jest wymagane dostosowanie dawki przy łagodnych zaburzeniach |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek | Nie jest wymagane dostosowanie dawki |
Ezehron można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.
Standardowa dawka Ezehronu to 1 tabletka (10 mg) raz na dobę, niezależnie od posiłków. Dawkowanie może być modyfikowane w zależności od współistniejących schorzeń i stosowanych leków.
Przeciwwskazania
Stosowanie Ezehronu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciąża i laktacja (w przypadku stosowania w skojarzeniu ze statyną)
- Czynna choroba wątroby lub niewyjaśnione, utrzymujące się zwiększenie aktywności aminotransferaz (w przypadku stosowania w skojarzeniu ze statyną)
Główne przeciwwskazania do stosowania Ezehronu to nadwrażliwość na składniki leku oraz, w przypadku terapii skojarzonej ze statyną, ciąża, laktacja i czynna choroba wątroby.
Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności
Podczas stosowania Ezehronu należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
Zaburzenia czynności wątroby
Należy przeprowadzać testy czynnościowe wątroby przed rozpoczęciem leczenia skojarzonego ze statyną oraz zgodnie z zaleceniami dla danej statyny. Obserwowano przypadki zwiększenia aktywności aminotransferaz.
Miopatia i rabdomioliza
Zgłaszano przypadki miopatii i rabdomiolizy podczas stosowania ezetymibu, szczególnie w skojarzeniu ze statynami. Należy poinformować pacjentów o ryzyku i konieczności zgłaszania niewyjaśnionych bólów mięśni.
Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
Nie zaleca się stosowania Ezehronu u tych pacjentów ze względu na nieznane skutki długotrwałego stosowania.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u dzieci poniżej 10 lat nie zostały ustalone. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u młodzieży.
Interakcje z innymi lekami
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z cyklosporyną, fibratami, warfaryną i innymi lekami przeciwzakrzepowymi.
Podczas stosowania Ezehronu konieczne jest monitorowanie czynności wątroby, obserwacja pod kątem objawów miopatii oraz zachowanie ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, dzieci i młodzieży oraz przy stosowaniu niektórych innych leków.
Warto zapamiętać
- Ezehron selektywnie hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach
- Standardowa dawka to 10 mg (1 tabletka) raz na dobę, niezależnie od posiłków
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane podczas stosowania Ezehronu obejmują:
- Bóle brzucha
- Biegunka
- Wzdęcia
- Zmęczenie
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Bóle głowy
- Bóle mięśni
Rzadziej obserwowano przypadki miopatii i rabdomiolizy, szczególnie przy stosowaniu w skojarzeniu ze statynami.
Większość działań niepożądanych Ezehronu ma charakter łagodny i przemijający. Należy jednak zwracać uwagę na objawy ze strony mięśni i wątroby, szczególnie przy terapii skojarzonej ze statynami.
Mechanizm działania
Ezehron (ezetymib) należy do nowej grupy leków zmniejszających stężenie lipidów. Jego mechanizm działania polega na wybiórczym hamowaniu wchłaniania cholesterolu i pochodnych steroli roślinnych w jelitach. Ezetymib działa na poziomie molekularnym na nośnik steroli - białko Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1), które odgrywa kluczową rolę w wychwytywaniu cholesterolu i fitosteroli w jelicie.
Unikalny mechanizm działania Ezehronu, polegający na hamowaniu wchłaniania cholesterolu w jelitach, odróżnia go od innych grup leków hipolipemizujących i umożliwia skuteczne obniżanie poziomu cholesterolu.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.