Wyszukaj produkt

Extavia®

Interferon beta-1b

inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
250 µg/ml
15 fiol.+ 15 amp.-strzyk.
Iniekcje
Lz
100%
-
Extavia®
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
250 µg/ml
5 fiol.+ 5 amp.-strzyk.
Iniekcje
Lz
100%
-

Extavia® - Interferon beta-1b w leczeniu stwardnienia rozsianego

Wskazania do stosowania

Extavia® (interferon beta-1b) jest wskazany w leczeniu następujących grup pacjentów:

  • Pacjenci z pojedynczym ogniskiem demielinizacji z aktywnym procesem zapalnym, wymagającym dożylnego podania kortykosteroidów, przy wykluczeniu alternatywnych rozpoznań i wysokim ryzyku rozwoju jawnego klinicznie stwardnienia rozsianego (SM).
  • Pacjenci z ustępująco-nawracającą postacią SM, u których w ciągu ostatnich 2 lat wystąpiły co najmniej dwa rzuty choroby.
  • Pacjenci z wtórnie postępującą postacią SM w aktywnym stadium choroby, potwierdzonym rzutami.

Zastosowanie interferonu beta-1b w tych grupach pacjentów ma na celu modyfikację przebiegu choroby poprzez zmniejszenie częstości i nasilenia rzutów oraz spowolnienie postępu niepełnosprawności.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Extavia® powinno być inicjowane i nadzorowane przez lekarza specjalistę doświadczonego w leczeniu stwardnienia rozsianego. Preparat podaje się podskórnie co drugi dzień.

Grupa pacjentów Dawka docelowa Schemat zwiększania dawki
Dorośli i młodzież 12-17 lat 250 µg (8,0 mln j.m.) Stopniowe zwiększanie od 62,5 µg do 250 µg

Tabela: Schemat dawkowania produktu Extavia®

Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki na początku leczenia, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. Okres zwiększania dawki można dostosować indywidualnie w przypadku wystąpienia istotnych działań niepożądanych.

Optymalny czas trwania terapii nie został jednoznacznie ustalony. Dostępne dane z badań klinicznych potwierdzają skuteczność leczenia do 5 lat w ustępująco-nawracającej postaci SM i do 3 lat w wtórnie postępującej postaci SM.

Należy rozważyć przerwanie leczenia, jeśli pacjent nie reaguje na terapię, co objawia się zwiększeniem stopnia niesprawności w skali EDSS o co najmniej 1 punkt w ciągu 6 miesięcy lub koniecznością zastosowania co najmniej 3 cykli leczenia ACTH lub kortykosteroidami w ciągu roku.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Extavia® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Rozpoczęcie leczenia w ciąży
  • Nadwrażliwość na interferon beta (naturalny lub rekombinowany), albuminę ludzką lub inne składniki preparatu
  • Ciężka depresja i/lub myśli samobójcze
  • Niewyrównana choroba wątroby

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z historią depresji, zaburzeń czynności wątroby lub chorób autoimmunologicznych.

Interakcje lekowe

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji dla produktu Extavia®. Należy jednak uwzględnić potencjalne interakcje wynikające z właściwości interferonów:

  • Zmniejszenie aktywności enzymów wątrobowych zależnych od cytochromu P450 - zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków o wąskim indeksie terapeutycznym metabolizowanych przez ten układ
  • Potencjalne interakcje z lekami wpływającymi na układ krwiotwórczy
  • Brak danych dotyczących interakcji z lekami przeciwpadaczkowymi - zalecana ostrożność

Kortykosteroidy i ACTH stosowane w leczeniu rzutów SM były dobrze tolerowane w skojarzeniu z interferonem beta-1b.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Rozpoczęcie leczenia produktem Extavia® w ciąży jest przeciwwskazane. Dostępne dane wskazują na możliwe zwiększone ryzyko poronienia. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii.

W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia, należy rozważyć przerwanie terapii, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko dla płodu oraz ryzyko ciężkiego rzutu choroby po odstawieniu leku.

Nie wiadomo, czy interferon beta-1b przenika do mleka kobiecego. Ze względu na potencjalne ryzyko poważnych działań niepożądanych u karmionego dziecka, zaleca się przerwanie karmienia piersią lub zaprzestanie stosowania leku.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Extavia® obejmują:

  • Objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe)
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia
  • Zmęczenie
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia funkcji wątroby

Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego i ustępuje w trakcie kontynuacji leczenia.

Mechanizm działania

Interferon beta-1b należy do rodziny cytokin i wykazuje właściwości przeciwwirusowe, immunomodulujące i przeciwzapalne. Dokładny mechanizm działania w SM nie jest w pełni poznany, ale obejmuje:

  • Hamowanie aktywacji i proliferacji limfocytów T
  • Zmniejszenie przenikania komórek zapalnych przez barierę krew-mózg
  • Modulację produkcji cytokin prozapalnych i przeciwzapalnych
  • Potencjalne działanie neuroprotekcyjne

Efekty te przyczyniają się do zmniejszenia aktywności zapalnej w ośrodkowym układzie nerwowym i spowolnienia progresji choroby.

Warto zapamiętać
  • Extavia® (interferon beta-1b) jest skuteczna w leczeniu rzutowo-remisyjnej i wtórnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.
  • Lek podaje się podskórnie co drugi dzień w dawce 250 µg, po okresie stopniowego zwiększania dawki.

Podsumowanie

Extavia® (interferon beta-1b) jest cenną opcją terapeutyczną w leczeniu stwardnienia rozsianego, szczególnie w postaciach rzutowo-remisyjnych i wtórnie postępujących. Skuteczność leku została potwierdzona w długoterminowych badaniach klinicznych. Właściwe stosowanie preparatu, monitorowanie pacjenta pod kątem działań niepożądanych oraz indywidualizacja terapii są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów leczenia i poprawy jakości życia pacjentów z SM.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.