Exelon®
Rivastigmine
Exelon® - system transdermalny z rywastygminą
Wskazania
Exelon w postaci systemu transdermalnego jest wskazany do leczenia objawowego łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w diagnozowaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego. Diagnozę należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie rywastygminą można rozpoczynać wyłącznie, jeśli pacjent posiada opiekuna, który może podawać lek i kontrolować przebieg leczenia.
Dawkowanie
Etap leczenia | Dawka | Czas trwania |
---|---|---|
Dawka początkowa | 4,6 mg/24 h | Co najmniej 4 tygodnie |
Dawka zalecana | 9,5 mg/24 h | Kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści |
Dawka maksymalna | 13,3 mg/24 h | Rozważyć po co najmniej 6 miesiącach leczenia dawką 9,5 mg/24 h |
Dawkę należy zwiększać stopniowo, w zależności od indywidualnej tolerancji pacjenta. Dawkę maksymalną 13,3 mg/24 h można rozważyć u pacjentów ze znaczącym pogorszeniem funkcji poznawczych i/lub stanu funkcjonalnego podczas leczenia dawką 9,5 mg/24 h.
Korzyści kliniczne ze stosowania rywastygminy należy poddawać regularnej ocenie. Przerwanie leczenia należy rozważyć, gdy nie ma już dowodów świadczących o terapeutycznym działaniu leku, pomimo stosowania optymalnej dawki.
Sposób podawania
Systemy transdermalne należy przyklejać raz na dobę na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną, zdrową skórę górnej lub dolnej części pleców, górnej części ramienia lub klatki piersiowej. Nie zaleca się naklejania systemu transdermalnego na udo lub brzuch ze względu na zmniejszoną dostępność biologiczną rywastygminy.
Plaster należy wymieniać na nowy po upływie 24 godzin. Należy stosować tylko 1 plaster naraz. Plaster należy mocno docisnąć wewnętrzną stroną dłoni i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund.
Jeśli plaster odklei się, na resztę dnia należy przykleić nowy plaster, a następnie wymienić go na kolejny następnego dnia o zwykłej porze.
Warto zapamiętać
- Exelon w postaci systemu transdermalnego stosuje się raz na dobę, co ułatwia stosowanie leku
- Należy regularnie oceniać korzyści kliniczne ze stosowania rywastygminy i rozważyć przerwanie leczenia przy braku efektów terapeutycznych
Przeciwwskazania
Stosowanie Exelonu jest przeciwwskazane u pacjentów z:
- Znaną nadwrażliwością na substancję czynną rywastygminę, na inne karbaminiany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wcześniejszymi reakcjami w miejscu podania, wskazującymi na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, astmą lub obturacyjną chorobą płuc w wywiadzie, a także u osób ze skłonnościami do choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.
Interakcje
Rywastygmina może nasilać działanie leków zwiotczających mięśnie stosowanych podczas znieczulenia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami cholinomimetycznymi lub antycholinergicznymi. Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych z digoksyną, warfaryną, diazepamem czy fluoksetyną.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Reakcje skórne w miejscu nałożenia plastra (zaczerwienienie, świąd)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
- Brak apetytu, ból głowy, zawroty głowy
- Lęk, depresja, pobudzenie
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy rozważyć zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania należy natychmiast usunąć wszystkie systemy transdermalne i nie nakładać kolejnych przez 24 godziny. Leczenie objawowe może obejmować podanie leków przeciwwymiotnych oraz atropiny w ciężkich przypadkach.
Exelon w postaci systemu transdermalnego stanowi wygodną opcję terapeutyczną dla pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego, umożliwiając stabilne podawanie leku przez 24 godziny. Kluczowe jest jednak staranne monitorowanie pacjenta pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa terapii.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.