Exelon®
Rivastigmine
Exelon® - system transdermalny z rywastygminą
Wskazania
Exelon w postaci systemu transdermalnego jest wskazany do leczenia objawowego łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w diagnozowaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego. Diagnozę należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie rywastygminą można rozpoczynać wyłącznie, jeśli pacjent posiada opiekuna, który może podawać lek i kontrolować przebieg leczenia.
Dawkowanie
Etap leczenia | Dawka | Czas trwania |
---|---|---|
Dawka początkowa | 4,6 mg/24 h | Co najmniej 4 tygodnie |
Dawka zalecana | 9,5 mg/24 h | Kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści |
Dawka maksymalna | 13,3 mg/24 h | Można rozważyć po co najmniej 6 miesiącach leczenia dawką 9,5 mg/24 h |
Dawkę 13,3 mg/24 h można rozważyć u pacjentów ze znaczącym pogorszeniem funkcji poznawczych i/lub stanu funkcjonalnego podczas leczenia dawką 9,5 mg/24 h.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, należy czasowo przerwać leczenie do ich ustąpienia. Jeśli przerwa trwała nie dłużej niż 3 dni, można wznowić leczenie tą samą dawką. W przeciwnym razie należy rozpocząć od dawki 4,6 mg/24 h.
Sposób podawania
System transdermalny należy przyklejać raz na dobę na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną skórę górnej lub dolnej części pleców, górnej części ramienia lub klatki piersiowej. Nie zaleca się naklejania na udo lub brzuch. Należy unikać ponownego przyklejania systemu transdermalnego dokładnie w to samo miejsce przez 14 dni.
Plaster należy mocno docisnąć wewnętrzną stroną dłoni i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund. Codziennie przed nalepieniem nowego plastra należy usunąć plaster z poprzedniego dnia. Należy stosować tylko 1 plaster naraz.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na rywastygminę, inne karbaminiany lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wcześniejsze reakcje w miejscu podania wskazujące na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Częstość i nasilenie działań niepożądanych zwiększa się wraz ze zwiększaniem dawki. Należy zachować szczególną ostrożność przy zwiększaniu dawki u pacjentów z masą ciała poniżej 50 kg.
Możliwe działania niepożądane obejmują zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka), utratę masy ciała, bradykardię, zaburzenia przewodzenia w sercu. Należy monitorować pacjentów pod kątem tych objawów.
Należy unikać kontaktu leku z oczami. Po zdjęciu plastra należy umyć ręce wodą z mydłem.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może wystąpić więcej działań niepożądanych. Należy rozważyć zastosowanie niższej dawki.
Interakcje
Rywastygmina może nasilać działanie leków zwiotczających mięśnie stosowanych podczas znieczulenia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami cholinomimetycznymi lub antycholinergicznymi.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji z często stosowanymi lekami, takimi jak leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe czy przeciwbólowe.
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania w czasie ciąży. Rywastygminy nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Pacjentki przyjmujące rywastygminę nie powinny karmić piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Reakcje skórne w miejscu nałożenia plastra (zaczerwienienie, świąd)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
- Brak apetytu, utrata masy ciała
- Zawroty głowy, ból głowy
- Lęk, depresja, pobudzenie
Rzadziej występują: bradykardia, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, objawy pozapiramidowe, napady padaczkowe.
Warto zapamiętać
- Exelon w postaci systemu transdermalnego stosuje się raz na dobę, naklejając plaster na skórę
- Leczenie należy rozpoczynać od dawki 4,6 mg/24h, a następnie stopniowo zwiększać do dawki zalecanej 9,5 mg/24h
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania należy natychmiast usunąć wszystkie systemy transdermalne i nie nakładać kolejnych przez 24 godziny. Leczenie objawowe, w ciężkich przypadkach można podać atropinę dożylnie.
Mechanizm działania
Rywastygmina jest inhibitorem acetylo- i butyrylocholinoesterazy. Spowalnia rozkład acetylocholiny w synapsach, usprawniając przekaźnictwo cholinergiczne. Może to korzystnie wpływać na objawy poznawcze w otępieniu alzheimerowskim.
Skład
Jeden system transdermalny uwalnia 4,6 mg, 9,5 mg lub 13,3 mg rywastygminy na 24 godziny.
Exelon w postaci systemu transdermalnego stanowi wygodną alternatywę dla postaci doustnych, zapewniając stałe uwalnianie leku przez 24 godziny. Wymaga jednak starannego przestrzegania zaleceń dotyczących aplikacji plastra i monitorowania działań niepożądanych, szczególnie reakcji skórnych.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.