Wyszukaj produkt

Exelon®

Rivastigmine

system transdermalny
13,3 mg/24 h
30 sasz.
Przezskórnie
Rx-z
100%
213,11
30% (1)
183,44
(2)
bezpł.
Exelon®
system transdermalny
9,5 mg/24 h
30 sasz.
Przezskórnie
Rx-z
100%
153,87
30% (1)
132,68
(2)
bezpł.
Exelon®
system transdermalny
4,6 mg/24 h
30 sasz.
Przezskórnie
Rx-z
100%
84,66
30% (1)
74,40
(2)
bezpł.

Exelon® - system transdermalny z rywastygminą

Wskazania

Exelon w postaci systemu transdermalnego jest wskazany do leczenia objawowego łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.

Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w diagnozowaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego. Diagnozę należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie rywastygminą można rozpoczynać wyłącznie, jeśli pacjent posiada opiekuna, który może podawać lek i kontrolować przebieg leczenia.

Dawkowanie

Etap leczenia Dawka Czas trwania
Dawka początkowa 4,6 mg/24 h Minimum 4 tygodnie
Dawka zalecana 9,5 mg/24 h Kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści
Dawka maksymalna 13,3 mg/24 h Można rozważyć po minimum 6 miesiącach leczenia dawką 9,5 mg/24 h

Dawkę 13,3 mg/24 h można rozważyć u pacjentów ze znaczącym pogorszeniem funkcji poznawczych i/lub stanu funkcjonalnego podczas leczenia zalecaną skuteczną dawką 9,5 mg/24 h.

Korzyści kliniczne ze stosowania rywastygminy należy poddawać regularnej ocenie. Przerwanie leczenia należy rozważyć, gdy nie ma już dowodów świadczących o terapeutycznym działaniu leku, pomimo stosowania optymalnej dawki.

Leczenie należy czasowo przerwać w razie stwierdzenia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, aż do ich ustąpienia. Można wznowić leczenie tą samą dawką, jeśli przerwa trwała nie dłużej niż 3 dni. W przeciwnym razie należy rozpocząć leczenie od dawki 4,6 mg/24 h.

Sposób podawania

Systemy transdermalne należy przyklejać raz na dobę na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną, zdrową skórę górnej lub dolnej części pleców, górnej części ramienia lub klatki piersiowej. Nie zaleca się naklejania na udo lub brzuch. Należy unikać ponownego przyklejania systemu transdermalnego dokładnie w to samo miejsce w okresie 14 dni.

Codziennie należy usunąć plaster z poprzedniego dnia przed nalepieniem nowego. Plaster należy mocno docisnąć i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund. Można stosować podczas codziennych czynności, w tym kąpieli. Nie należy narażać plastra na długotrwałe działanie zewnętrznych źródeł ciepła.

Warto zapamiętać
  • Exelon w postaci systemu transdermalnego stosuje się raz na dobę, naklejając plaster na skórę
  • Leczenie rozpoczyna się od dawki 4,6 mg/24 h, którą można zwiększyć do 9,5 mg/24 h po minimum 4 tygodniach

Przeciwwskazania

Stosowanie Exelonu jest przeciwwskazane u pacjentów z:

  • Nadwrażliwością na rywastygminę, inne karbaminiany lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Wcześniejszymi reakcjami w miejscu podania, wskazującymi na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zespołem chorego węzła zatokowego, zaburzeniami przewodzenia, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, skłonnościami do niedrożności dróg moczowych i napadów drgawkowych, astmą lub obturacyjną chorobą płuc w wywiadzie.

Interakcje

Rywastygmina może nasilać działanie leków zwiotczających mięśnie stosowanych podczas znieczulenia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu środków znieczulających. Nie należy stosować jednocześnie z innymi substancjami cholinomimetycznymi. Rywastygmina może wpływać na działanie leków antycholinergicznych.

Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych z digoksyną, warfaryną, diazepamem czy fluoksetyną. Jednoczesne podawanie z często przepisywanymi lekami (np. przeciwbólowymi, przeciwcukrzycowymi, przeciwnadciśnieniowymi) nie było związane ze zmianą kinetyki rywastygminy.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Reakcje skórne w miejscu nałożenia plastra (zaczerwienienie, świąd)
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
  • Brak apetytu, ból głowy, zawroty głowy
  • Lęk, depresja, pobudzenie

Rzadziej występują: bradykardia, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Rywastygmina jest inhibitorem acetylo- i butyrylocholinoesterazy. Spowalnia rozkład acetylocholiny w synapsach, usprawniając cholinergiczne przekaźnictwo nerwowe. Dzięki temu może mieć pozytywny wpływ na objawy poznawcze u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera.

Postać farmaceutyczna

Exelon występuje w postaci systemu transdermalnego (plastra) uwalniającego 4,6 mg, 9,5 mg lub 13,3 mg rywastygminy na 24 godziny.

Stosowanie Exelonu w postaci systemu transdermalnego pozwala na wygodne dawkowanie raz na dobę oraz zmniejsza ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w porównaniu z postaciami doustnymi.


1) Choroba Alzheimera
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.