Evista - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Evista jest wskazana w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie u kobiet po menopauzie. Wykazano znaczące zmniejszenie częstości występowania złamań kręgów, jednak nie wykazano zmniejszenia częstości złamań szyjki kości udowej. Przed zastosowaniem Evisty u kobiet po menopauzie należy rozważyć:
- Objawy pomenopauzalne
- Wpływ na macicę i sutek
- Ryzyko i korzyści związane z oddziaływaniem na układ sercowo-naczyniowy
Decyzję o zastosowaniu Evisty należy podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz alternatywne metody leczenia, w tym hormonalną terapię zastępczą.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Zalecane dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 tabletka (60 mg) doustnie raz na dobę |
Osoby w podeszłym wieku | Bez konieczności dostosowania dawki |
Zaburzenia czynności nerek | Przeciwwskazane w ciężkich zaburzeniach, ostrożnie w umiarkowanych i łagodnych |
Zaburzenia czynności wątroby | Przeciwwskazane |
Dzieci i młodzież | Nie stosować |
Evistę można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Ze względu na charakter osteoporozy, lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Należy uzupełniać niedobory wapnia i witaminy D w diecie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na raloksyfen lub substancje pomocnicze
- Kobiety w wieku rozrodczym
- Choroba zakrzepowo-zatorowa (obecnie lub w przeszłości)
- Zaburzenia czynności wątroby, w tym cholestaza
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek
- Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie
- Objawy raka endometrium
Evista nie powinna być stosowana u pacjentek z objawami raka endometrium, gdyż bezpieczeństwo w tej grupie nie zostało odpowiednio przebadane.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie raloksyfenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, podobnie jak w przypadku hormonalnej terapii zastępczej. Należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka u pacjentek z czynnikami ryzyka zakrzepicy. W przypadku długotrwałego unieruchomienia należy przerwać stosowanie leku.
U kobiet po menopauzie z chorobą wieńcową lub zwiększonym ryzykiem incydentów wieńcowych raloksyfen nie wpływał na częstość zawałów, ostrych zespołów wieńcowych czy umieralność ogólną. Zaobserwowano jednak zwiększoną liczbę zgonów z powodu udaru. Należy rozważyć to ryzyko u kobiet z udarem w wywiadzie lub innymi czynnikami ryzyka udaru.
Nie obserwowano rozrostu endometrium. Każde krwawienie z dróg rodnych podczas leczenia wymaga dokładnej diagnostyki. Łagodne polipy endometrium występowały częściej niż w grupie placebo.
Ostrożność zaleca się u pacjentek z umiarkowaną i łagodną niewydolnością nerek oraz z hipertrójglicerydemią. Należy monitorować parametry wątrobowe i lipidowe.
Brak danych o bezpieczeństwie jednoczesnego stosowania z lekami przeciwnowotworowymi w raku piersi. Nie zaleca się łączenia z estrogenami ogólnoustrojowymi.
Evista nie łagodzi objawów naczynioruchowych (uderzeń gorąca) związanych z menopauzą. Zawiera laktozę - przeciwwskazana u pacjentek z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Jednoczesne stosowanie leków zobojętniających, warfaryny, metyloprednizolonu, digoksyny nie wpływa istotnie na farmakokinetykę raloksyfenu. Możliwe jest jednoczesne stosowanie z paracetamolem, NLPZ, antybiotykami, lekami przeciwhistaminowymi i benzodiazepinami.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z cholestyraminą i innymi żywicami anionowymiennymi. Ampicylina zmniejsza wchłanianie raloksyfenu. Raloksyfen może zwiększać stężenia globulin wiążących hormony.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Evista jest przeciwwskazana u kobiet w wieku rozrodczym. Stosowanie w ciąży może uszkodzić płód. Nie wiadomo, czy przenika do mleka - nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najistotniejsze klinicznie działania niepożądane to incydenty zakrzepowo-zatorowe (<1% pacjentek). Inne częste działania niepożądane:
- Uderzenia gorąca
- Objawy grypopodobne
- Objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha)
- Kurcze mięśni kończyn dolnych
- Obrzęki obwodowe
- Zwiększone ciśnienie tętnicze
Rzadziej obserwowano: trombocytopenię, udar mózgu, wysypkę, łagodne dolegliwości piersi. W porównaniu z HTZ rzadziej występowały krwawienia z dróg rodnych i dolegliwości piersi.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania to głównie kurcze nóg i zawroty głowy. Maksymalna jednorazowa dawka podana przypadkowo dzieciom wynosiła 180 mg. Nie jest znane specyficzne antidotum.
Właściwości farmakologiczne
Raloksyfen jest selektywnym modulatorem receptora estrogenowego (SERM). Wykazuje działanie agonistyczne na kości i metabolizm cholesterolu, nie wpływając na podwzgórze, macicę i tkankę piersiową. Zmniejsza ryzyko złamań kręgów i obniża stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL.
Skład
Substancja czynna: 1 tabletka powlekana zawiera 60 mg chlorowodorku raloksyfenu (co odpowiada 56 mg wolnej zasady raloksyfenu).
Warto zapamiętać
- Evista zmniejsza ryzyko złamań kręgów, ale nie wpływa na ryzyko złamań szyjki kości udowej
- Stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Evista jest skutecznym lekiem w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej, wykazującym korzystny wpływ na gęstość mineralną kości i zmniejszającym ryzyko złamań kręgów. Należy jednak starannie rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko przed zastosowaniem, szczególnie u pacjentek z czynnikami ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych.