Evertas
Rivastigmine
Evertas - informacje dla lekarza
Wskazania
Evertas jest wskazany w leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w diagnozowaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego. Diagnozę należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie rywastygminą można rozpoczynać wyłącznie, jeśli pacjent ma opiekuna, który może podawać produkt leczniczy i kontrolować przebieg leczenia.
Evertas jest dostępny w postaci systemu transdermalnego (plastra) o następujących mocach:
- 9,5 mg/24 h - prędkość uwalniania rywastygminy in vivo w ciągu 24 h - 9,5 mg
Dawka początkowa: Leczenie rozpoczyna się od dawki 4,6 mg/24 h.
Dawka podtrzymująca: Po co najmniej 4 tygodniach leczenia, jeśli lek jest dobrze tolerowany, dawkę należy zwiększyć do 9,5 mg/24 h, będącej zalecaną skuteczną dawką dobową.
Zwiększanie dawki: Jeśli leczenie dawką 9,5 mg/24 h jest dobrze tolerowane i tylko po co najmniej 6 miesiącach leczenia, lekarz może rozważyć zwiększenie dawki do 13,3 mg/24 h u pacjentów ze znaczącym pogorszeniem funkcji poznawczych i/lub stanu funkcjonalnego.
Etap leczenia | Dawka | Czas stosowania |
---|---|---|
Dawka początkowa | 4,6 mg/24 h | Minimum 4 tygodnie |
Dawka podtrzymująca | 9,5 mg/24 h | Minimum 6 miesięcy |
Dawka maksymalna | 13,3 mg/24 h | W razie potrzeby |
Schemat dawkowania rywastygminy w postaci systemów transdermalnych
Korzyści kliniczne ze stosowania rywastygminy należy poddawać regularnej ocenie. Przerwanie leczenia należy rozważyć także w sytuacji, gdy nie ma już dowodów świadczących o terapeutycznym działaniu produktu leczniczego, pomimo stosowania optymalnej dawki.
Sposób podawania
Plastry należy przyklejać raz na dobę na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną, zdrową skórę górnej lub dolnej części pleców, górnej części ramienia lub klatki piersiowej, w miejscu nie narażonym na otarcie przez obciskającą odzież. Nie zaleca się naklejania plastra na udo lub brzuch ze względu na zmniejszoną dostępność biologiczną rywastygminy obserwowaną po nałożeniu systemu transdermalnego na te miejsca.
Należy unikać ponownego przyklejania plastra dokładnie w to samo miejsce w okresie 14 dni, co pozwoli zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną, inne karbaminiany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wcześniejsze reakcje w miejscu podania, wskazujące na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Częstość występowania i nasilenie działań niepożądanych zwiększa się wraz ze zwiększaniem dawki, zwłaszcza po zmianie dawkowania. Jeżeli leczenie przerwano na dłużej niż 3 dni, należy je wznowić stosując dawkę 4,6 mg/24 h.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:
- Z zespołem chorego węzła zatokowego lub zaburzeniami przewodzenia
- Z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy
- Ze skłonnościami do niedrożności dróg moczowych i napadów drgawkowych
- Z astmą lub obturacyjną chorobą płuc w wywiadzie
- Z zaburzeniami czynności wątroby
Rywastygmina może powodować bradykardię, która stanowi czynnik ryzyka wystąpienia częstoskurczu typu torsade de pointes. Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów z większym ryzykiem wystąpienia tego zaburzenia rytmu serca.
Interakcje
Rywastygmina może nasilać działania leków zwiotczających mięśnie o działaniu analogicznym do sukcynylocholiny stosowanych podczas znieczulenia. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania środków znieczulających.
Ze względu na działanie farmakodynamiczne i możliwe działania addycyjne, rywastygminy nie należy stosować jednocześnie z innymi substancjami cholinomimetycznymi.
Działania addycyjne prowadzące do bradykardii były zgłaszane po zastosowaniu skojarzenia różnych leków β-adrenolitycznych i rywastygminy. Należy zachować ostrożność podając rywastygminę w skojarzeniu z lekami β-adrenolitycznymi oraz innymi lekami wywołującymi bradykardię.
Ciąża i laktacja
Rywastygminy nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety stosujące rywastygminę nie powinny karmić piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Reakcje skórne w miejscu naklejenia plastra (zazwyczaj łagodne do umiarkowanego zaczerwienienie skóry)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty)
- Ból głowy, zawroty głowy
- Jadłowstręt, zmniejszony apetyt
- Lęk, depresja, pobudzenie
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy rozważyć zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania należy natychmiast usunąć wszystkie plastry transdermalne i nie naklejać kolejnych przez następne 24 godziny. Jeśli wystąpią nasilone objawy cholinergiczne, należy rozważyć podanie atropiny dożylnie.
Mechanizm działania
Rywastygmina jest inhibitorem acetylo- i butyrylocholinoesterazy, usprawniającym cholinergiczne przekaźnictwo neurosynaptyczne poprzez spowalnianie procesu rozkładu acetylocholiny. Dzięki temu może mieć pozytywny wpływ na objawy ubytkowe dotyczące procesów poznawczych u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego.
Warto zapamiętać
- Evertas jest wskazany w leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego
- Leczenie należy rozpoczynać od dawki 4,6 mg/24 h, a następnie stopniowo zwiększać do dawki podtrzymującej 9,5 mg/24 h
Stosowanie rywastygminy w postaci systemów transdermalnych wymaga starannego monitorowania pacjenta pod kątem skuteczności leczenia oraz występowania działań niepożądanych. Regularna ocena korzyści klinicznych jest kluczowa dla optymalizacji terapii.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.