Evertas - (IR)
Rivastigmine
Evertas - system transdermalny z rywastygminą
Wskazania
Evertas jest wskazany w leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w diagnozowaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego. Diagnozę należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie można rozpocząć tylko wtedy, gdy pacjent ma opiekuna, który będzie regularnie podawał lek i kontrolował przebieg terapii.
Produkt Evertas jest dostępny w postaci systemu transdermalnego (plastra) uwalniającego 4,6 mg lub 9,5 mg rywastygminy na dobę.
Dawka | Prędkość uwalniania rywastygminy in vivo w ciągu 24h |
---|---|
System transdermalny 4,6 mg/24 h | 4,6 mg |
System transdermalny 9,5 mg/24 h | 9,5 mg |
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, zgodnie z poniższym schematem:
Dawka początkowa
Leczenie rozpoczyna się od dawki 4,6 mg/24 h.
Dawka podtrzymująca
Po co najmniej 4 tygodniach leczenia, jeśli lek jest dobrze tolerowany, dawkę należy zwiększyć do 9,5 mg/24 h, która jest zalecaną skuteczną dawką dobową. Leczenie tą dawką należy kontynuować tak długo, jak długo u pacjenta obserwuje się korzyści terapeutyczne.
Zwiększanie dawki
Jeśli leczenie dawką 9,5 mg/24 h jest dobrze tolerowane i tylko po co najmniej 6 miesiącach stosowania tej dawki, lekarz może rozważyć zwiększenie do 13,3 mg/24 h u pacjentów ze znaczącym pogorszeniem funkcji poznawczych lub stanu funkcjonalnego.
Korzyści kliniczne ze stosowania rywastygminy należy regularnie oceniać. Należy rozważyć przerwanie leczenia, gdy nie obserwuje się już działania terapeutycznego przy optymalnej dawce.
Dawkowanie rywastygminy w postaci systemu transdermalnego wymaga stopniowego zwiększania dawki pod ścisłą kontrolą lekarza, z uwzględnieniem indywidualnej tolerancji i odpowiedzi na leczenie u pacjenta.
Sposób podawania
Plastry należy przyklejać raz na dobę na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną skórę górnej lub dolnej części pleców, górnej części ramienia lub klatki piersiowej. Nie zaleca się naklejania plastra na udo lub brzuch. Należy unikać przyklejania plastra w to samo miejsce przez 14 dni.
Ważne wskazówki dotyczące stosowania:
- Codziennie należy usunąć poprzedni plaster przed nalepieniem nowego
- Plaster należy mocno docisnąć i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund
- Można stosować podczas kąpieli i w upały
- Nie należy narażać plastra na długotrwałe działanie zewnętrznych źródeł ciepła
- Plastra nie wolno ciąć na kawałki
Prawidłowe stosowanie systemu transdermalnego z rywastygminą wymaga przestrzegania szczegółowych zaleceń dotyczących naklejania i zdejmowania plastrów oraz unikania czynników mogących wpływać na ich działanie.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Evertas jest przeciwwskazane w przypadku:
- Nadwrażliwości na rywastygminę, inne karbaminiany lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wcześniejszych reakcji w miejscu podania wskazujących na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania rywastygminy należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:
- Z zespołem chorego węzła zatokowego lub zaburzeniami przewodzenia
- Z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy
- Ze skłonnością do niedrożności dróg moczowych i napadów drgawkowych
- Z astmą lub obturacyjną chorobą płuc w wywiadzie
- Z zaburzeniami czynności wątroby
Należy monitorować masę ciała pacjenta, gdyż stosowanie inhibitorów cholinesterazy może prowadzić do jej utraty. Trzeba zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami β-adrenolitycznymi ze względu na ryzyko bradykardii.
Po zastosowaniu plastra mogą wystąpić reakcje skórne w miejscu przyklejenia. Jeśli reakcje te są nasilone lub utrzymują się długo, należy podejrzewać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry i rozważyć przerwanie leczenia.
Stosowanie rywastygminy wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z określonymi schorzeniami współistniejącymi oraz monitorowania pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, zwłaszcza reakcji skórnych i zaburzeń rytmu serca.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Rywastygmina może wchodzić w interakcje z:
- Lekami zwiotczającymi mięśnie stosowanymi w znieczuleniu
- Innymi substancjami cholinomimetycznymi
- Lekami antycholinergicznymi
- Lekami β-adrenolitycznymi
- Lekami wywołującymi bradykardię
Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych z digoksyną, warfaryną, diazepamem czy fluoksetyną.
Przy stosowaniu rywastygminy należy uwzględnić potencjalne interakcje, szczególnie z lekami wpływającymi na układ cholinergiczny i rytm serca. Konieczne może być dostosowanie dawkowania lub ścisłe monitorowanie pacjenta.
Ciąża i karmienie piersią
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania rywastygminy w czasie ciąży u ludzi. Nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety stosujące rywastygminę nie powinny karmić piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Reakcje skórne w miejscu naklejenia plastra (zaczerwienienie, świąd, obrzęk)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
- Utrata masy ciała
- Bóle głowy, zawroty głowy
- Lęk, depresja, pobudzenie
Rzadziej obserwowano zaburzenia rytmu serca, objawy pozapiramidowe, napady padaczkowe.
Pacjenci stosujący rywastygminę w postaci systemu transdermalnego powinni być monitorowani pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie reakcji skórnych i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W przypadku ciężkich działań niepożądanych może być konieczne przerwanie leczenia lub zmiana dawki.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania należy natychmiast usunąć wszystkie plastry i nie naklejać kolejnych przez 24 godziny. Leczenie objawowe może obejmować podanie leków przeciwwymiotnych. W ciężkich przypadkach można zastosować atropinę dożylnie.
Mechanizm działania
Rywastygmina jest inhibitorem acetylo- i butyrylocholinoesterazy, który spowalnia rozkład acetylocholiny w synapsach, poprawiając przekaźnictwo cholinergiczne. Może to korzystnie wpływać na objawy poznawcze u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera.
Rywastygmina, poprzez hamowanie enzymów rozkładających acetylocholinę, zwiększa jej stężenie w mózgu, co może łagodzić objawy otępienia alzheimerowskiego. Efekt ten jest jednak objawowy i nie wpływa na postęp choroby.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.