Everolimus Stada
Everolimus
Everolimus Stada - informacje dla lekarza
Wskazania
Produkt leczniczy Everolimus Stada jest wskazany w leczeniu:
- Zaawansowanego raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych, bez nadekspresji HER2/neu, w skojarzeniu z eksemestanem u kobiet po menopauzie bez objawowego zajęcia narządów wewnętrznych, po wystąpieniu wznowy lub progresji choroby po leczeniu niesteroidowym inhibitorem aromatazy.
- Nieoperacyjnych lub rozsianych nowotworów neuroendokrynnych trzustki o wysokim lub pośrednim stopniu zróżnicowania, u dorosłych pacjentów z chorobą o przebiegu postępującym.
- Zaawansowanego raka nerkowokomórkowego, u pacjentów z progresją choroby w trakcie lub po przebytej terapii anty-VEGF.
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Dawkowanie
Zalecana dawka wynosi 10 mg ewerolimusu raz na dobę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo obserwuje się korzyści kliniczne lub do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.
Działanie niepożądane | Stopień nasilenia | Modyfikacja dawki |
---|---|---|
Nieinfekcyjne zapalenie płuc | 2 stopień | Rozważyć przerwanie leczenia do złagodzenia objawów do ≤1 stopnia. Wznowić w dawce 5 mg/dobę. |
Zapalenie jamy ustnej | 2 stopień | Przerwać leczenie do złagodzenia objawów do ≤1 stopnia. Wznowić w tej samej dawce. |
Inne niehematologiczne działania niepożądane | 3 stopień | Przerwać leczenie do złagodzenia objawów do ≤1 stopnia. Rozważyć wznowienie w dawce 5 mg/dobę. |
Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania w przypadku innych działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne rapamycyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania ewerolimusu należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Ryzyko nieinfekcyjnego zapalenia płuc
- Zwiększoną podatność na zakażenia
- Możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości
- Zapalenie jamy ustnej
- Zaburzenia czynności nerek
- Hiperglikemię i dyslipidemię
- Zaburzenia hematologiczne
Zaleca się regularne monitorowanie parametrów laboratoryjnych oraz stanu klinicznego pacjenta.
Interakcje
Ewerolimus jest substratem CYP3A4 i PgP. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami lub induktorami CYP3A4/PgP. W przypadku konieczności jednoczesnego podawania z umiarkowanymi inhibitorami lub induktorami, może być konieczne dostosowanie dawki ewerolimusu.
Ciąża i laktacja
Stosowanie ewerolimusu u kobiet w ciąży nie jest zalecane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i do 8 tygodni po jego zakończeniu. Podczas leczenia nie należy karmić piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1/10) to:
- Zapalenie jamy ustnej
- Wysypka
- Zmęczenie
- Biegunka
- Zakażenia
- Nudności
- Zmniejszenie apetytu
- Niedokrwistość
Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie.
Warto zapamiętać
- Ewerolimus hamuje szlak mTOR, kluczowy w progresji wielu nowotworów
- Podczas leczenia konieczne jest regularne monitorowanie parametrów laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta
Ewerolimus jest selektywnym inhibitorem mTOR, hamującym wzrost i namnażanie komórek nowotworowych oraz angiogenezę. Jego działanie opiera się na blokowaniu szlaku przekazywania sygnałów mTORC1, co prowadzi do zaburzenia translacji i syntezy białek istotnych dla cyklu komórkowego i metabolizmu komórek nowotworowych.
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ewerolimusu wykazano w randomizowanych badaniach klinicznych u pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi, nowotworami neuroendokrynnymi trzustki oraz rakiem nerkowokomórkowym. Lek wykazuje akceptowalny profil bezpieczeństwa, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i odpowiedniego postępowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.
Wnioski
Ewerolimus stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu wybranych zaawansowanych nowotworów litych. Jego stosowanie wymaga jednak doświadczenia klinicznego oraz ścisłego monitorowania pacjenta w celu optymalizacji skuteczności i bezpieczeństwa terapii.