Wyszukaj produkt

Estrofem®; -mite

Estradiol hemihydrate

tabl. powl.
1 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,61
30% (1)
7,94
(2)
bezpł.
Estrofem®
tabl. powl.
2 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,19
30% (1)
4,86
(2)
bezpł.

Estrofem® i Estrofem®-mite - informacje dla lekarza

Wskazania

Estrofem® i Estrofem®-mite są wskazane do stosowania w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu leczenia objawów spowodowanych niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie. Produkty te są przeznaczone głównie dla kobiet z usuniętą macicą, niewymagających złożonej terapii estrogenowo-progestagenowej. Należy pamiętać, że doświadczenie w leczeniu kobiet powyżej 65 roku życia jest ograniczone.

Estrofem® i Estrofem®-mite to preparaty estrogenowe do stosowania w monoterapii HTZ, głównie u kobiet po histerektomii.

Dawkowanie

Preparaty zawierają wyłącznie estrogen i są przeznaczone do stosowania doustnego, raz na dobę, bez przerw. Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki i kontynuować przez możliwie najkrótszy czas. Po 3 miesiącach można rozważyć modyfikację dawki w zależności od efektów i tolerancji leczenia.

Grupa pacjentek Rozpoczęcie leczenia
Kobiety po histerektomii W dowolnym dniu
Kobiety z zachowaną macicą, niemiesiączkujące, po sekwencyjnej HTZ 5. dzień krwawienia, w skojarzeniu z progestagenem przez 12-14 dni
Kobiety po ciągłej złożonej HTZ W dowolnym dniu, razem z progestagenem

Tabela: Schemat rozpoczynania leczenia Estrofemem® w zależności od grupy pacjentek

W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją w ciągu 12 godzin. Jeśli upłynęło więcej czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę.

Dawkowanie Estrofemu® powinno być zindywidualizowane, a leczenie rozpoczynane od najmniejszej skutecznej dawki.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania Estrofemu® obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze
  • Rozpoznanie, podejrzenie lub wywiad raka piersi
  • Rozpoznanie, podejrzenie lub wywiad estrogenozależnych nowotworów złośliwych (np. rak endometrium)
  • Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
  • Nieleczona hiperplazja endometrium
  • Przebyta lub obecna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Rozpoznane zaburzenia ze skłonnością do zakrzepicy
  • Czynne lub niedawno przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic
  • Ostra choroba wątroby lub wywiad choroby wątroby z nieprawidłowymi próbami wątrobowymi
  • Porfiria

Przed rozpoczęciem leczenia Estrofemem® należy dokładnie ocenić przeciwwskazania, szczególnie w kontekście chorób nowotworowych i zakrzepowo-zatorowych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ należy zebrać dokładny wywiad, w tym rodzinny, oraz przeprowadzić badanie przedmiotowe. W trakcie leczenia zaleca się regularne kontrole lekarskie, dostosowane indywidualnie do pacjentki. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Ryzyko raka piersi - zwiększone u kobiet stosujących HTZ, zwłaszcza estrogenowo-progestagenową
  • Ryzyko raka endometrium - zwiększone przy stosowaniu samych estrogenów u kobiet z zachowaną macicą
  • Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej - 1,3-3 razy większe u stosujących HTZ
  • Ryzyko udaru niedokrwiennego - 1,5 razy większe u stosujących HTZ
  • Wpływ na układ sercowo-naczyniowy - brak ochronnego działania na serce, możliwe zwiększenie ryzyka choroby wieńcowej
  • Wpływ na funkcje wątroby, gospodarkę lipidową i węglowodanową

Stosowanie Estrofemu® wymaga regularnego monitorowania pacjentki pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie układu sercowo-naczyniowego i ryzyka nowotworów.

Interakcje

Metabolizm estrogenów może być przyspieszony przez induktory enzymów cytochromu P450, takie jak:

  • Leki przeciwpadaczkowe (fenobarbital, fenytoina, karbamazepina)
  • Leki przeciwzakaźne (ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz)
  • Preparaty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny

Należy uwzględnić możliwość interakcji Estrofemu® z lekami indukującymi enzymy wątrobowe, co może prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Estrofemu® (występujące u >1% pacjentek) to:

  • Tkliwość lub ból piersi
  • Ból brzucha
  • Obrzęki obwodowe
  • Ból głowy
  • Depresja
  • Kurcze mięśni kończyn dolnych

Rzadsze, ale istotne działania niepożądane obejmują zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, udaru niedokrwiennego oraz nowotworów hormonozależnych.

Pacjentki stosujące Estrofem® powinny być poinformowane o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania niepokojących objawów lekarzowi.

Warto zapamiętać
  • Estrofem® jest przeznaczony głównie dla kobiet po histerektomii, gdyż zawiera tylko estrogen.
  • Stosowanie Estrofemu® wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i udaru niedokrwiennego.

Podsumowanie

Estrofem® i Estrofem®-mite są preparatami estrogenowymi do stosowania w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie. Ich głównym wskazaniem jest leczenie objawów wypadowych, szczególnie u kobiet po histerektomii. Stosowanie tych leków wymaga starannego rozważenia stosunku korzyści do ryzyka, regularnego monitorowania pacjentki oraz indywidualizacji terapii. Kluczowe jest uwzględnienie potencjalnych działań niepożądanych, w tym zwiększonego ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych i nowotworów hormonozależnych.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Estrofem®; -mite

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Transseksualizm (F64.0)
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.