Wyszukaj produkt

Espumisan®

Simeticone

kaps.
40 mg
100 szt.
Doustnie
OTC
100%
22,26
Espumisan®
krople doustne
40 mg/ml
1 op. 30 ml
Doustnie
OTC
100%
28,35
Espumisan®
kaps.
40 mg
25 szt.
Doustnie
OTC
100%
7,86
Espumisan®
krople doustne
100 mg/ml
1 op. 30 ml
Doustnie
OTC
100%
32,17

Espumisan® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Espumisan® jest lekiem stosowanym w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Wskazania różnią się w zależności od postaci leku:

Kapsułki:
  • Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów (np. wzdęcia)
  • Wzmożone powstawanie gazów w okresie pooperacyjnym
  • Przygotowanie pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii
Krople doustne 40 mg/ml:
  • Leczenie objawowe dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów (np. wzdęcia, niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt powyżej 1 miesiąca życia)
  • Wspomagająco w przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej
  • Jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi
Krople doustne 100 mg/ml:
  • Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów
  • Nasilone powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym w okresie pooperacyjnym
  • Pomocniczo w badaniach diagnostycznych jamy brzusznej (redukcja cieni wywołanych gazami w badaniach radiologicznych, ultrasonograficznych; badania endoskopowe; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego)

Espumisan® wykazuje skuteczność w łagodzeniu dolegliwości związanych z nadmiarem gazów w przewodzie pokarmowym, co czyni go cennym narzędziem w codziennej praktyce klinicznej.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie Espumisanu® zależy od postaci leku, wieku pacjenta oraz wskazania. Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące dawkowania:

Krople doustne 40 mg/ml:
Grupa wiekowa Dawkowanie
Niemowlęta powyżej 1 miesiąca życia 1-2 ml (25-50 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych
Dzieci 1-6 lat 1 ml (25 kropli) 3-5 razy na dobę
Dzieci 6-14 lat 1-2 ml (25-50 kropli) 3-5 razy na dobę
Młodzież i dorośli 2 ml (50 kropli) 3-5 razy na dobę

Dawkę można odmierzyć za pomocą kroplomierza lub pompki dozującej. 1 ml produktu zawiera 25 kropli, co odpowiada 40 mg symetykonu. 1 dawka z pompki dozującej odpowiada 2 ml produktu (80 mg symetykonu).

Kapsułki:
Grupa wiekowa Dawkowanie
Dzieci 6-14 lat 2 kapsułki 3-4 razy na dobę
Dorośli i młodzież 2 kapsułki 3-4 razy na dobę

Jedna kapsułka zawiera 40 mg symetykonu.

Espumisan® może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, a w razie konieczności również przed snem. Czas leczenia powinien być dostosowany do występujących dolegliwości. W razie potrzeby produkt może być stosowany przez dłuższy czas, nawet kilka lat.

W przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej, dawkowanie należy dostosować do rodzaju badania i zaleceń lekarza. Typowo stosuje się 2 ml (50 kropli) produktu 3 razy na dobę w przeddzień badania oraz 2 ml rano w dniu badania.

Przy stosowaniu Espumisanu® jako środka pierwszej pomocy w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi, dawkowanie zależy od ciężkości zatrucia. U dorosłych zazwyczaj stosuje się 10-20 ml produktu, a u dzieci 2,5-10 ml.

Warto zapamiętać
  • Espumisan® jest bezpiecznym lekiem, który może być stosowany długoterminowo, nawet przez kilka lat.
  • Produkt nie zawiera cukru, dzięki czemu może być podawany osobom chorym na cukrzycę i pacjentom z zaburzeniami odżywiania.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Espumisanu® jest nadwrażliwość na substancję czynną (symetykon) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Brak innych znanych przeciwwskazań świadczy o wysokim profilu bezpieczeństwa leku, co umożliwia jego szerokie zastosowanie w praktyce klinicznej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu Espumisanu® należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Kropli nie należy stosować u niemowląt w pierwszym miesiącu życia
  • Podczas stosowania produktu nie należy pić napojów gazowanych
  • Produkt zawiera sorbitol - osoby z rzadkimi dziedzicznymi chorobami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny przyjmować tego produktu
  • Espumisan® nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Brak specjalnych ostrzeżeń dla kapsułek potwierdza ich wysokie bezpieczeństwo stosowania.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie stwierdzono interakcji Espumisanu® z innymi lekami. Ta cecha czyni go bezpiecznym wyborem w terapii, szczególnie u pacjentów przyjmujących wiele leków jednocześnie.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Espumisan® może być bezpiecznie stosowany w okresie ciąży i laktacji. Nie należy spodziewać się wpływu na przebieg ciąży i karmienie piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na symetykon jest nieistotna. Ta cecha czyni Espumisan® cennym narzędziem w leczeniu dolegliwości związanych z nadmiarem gazów u kobiet w ciąży i matek karmiących.

Działania niepożądane

Espumisan® charakteryzuje się wyjątkowo korzystnym profilem bezpieczeństwa. Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z jego zastosowaniem. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład produktu. Brak raportowanych poważnych działań niepożądanych potwierdza wysokie bezpieczeństwo stosowania Espumisanu®.

Przedawkowanie

Do tej pory nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania Espumisanu®. Symetykon jest substancją chemicznie i fizjologicznie całkowicie obojętną, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Z tego powodu można praktycznie wykluczyć możliwość zatrucia. Nawet duże dawki produktu są dobrze tolerowane przez organizm. Ta cecha czyni Espumisan® bezpiecznym lekiem, nawet w przypadku przypadkowego przyjęcia większej dawki.

Mechanizm działania

Espumisan® zawiera jako substancję czynną symetykon - stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Mechanizm działania polega na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i śluzie przewodu pokarmowego. Prowadzi to do pękania pęcherzyków gazu, co umożliwia ich wchłanianie przez ścianę jelita lub usuwanie z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.

Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne. Jest substancją farmakologicznie i fizjologicznie obojętną, co przyczynia się do wysokiego profilu bezpieczeństwa Espumisanu®.

Skład

Espumisan® dostępny jest w różnych postaciach i stężeniach:

  • Kapsułki: 1 kapsułka zawiera 40 mg symetykonu
  • Krople doustne: 1 ml (25 kropli) zawiera 40 mg lub 100 mg symetykonu, w zależności od stężenia preparatu

Znajomość składu i dostępnych form preparatu umożliwia lekarzowi dobór odpowiedniej postaci leku do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Espumisan® jest skutecznym i bezpiecznym lekiem stosowanym w leczeniu dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Jego wszechstronne zastosowanie, korzystny profil bezpieczeństwa oraz brak istotnych interakcji z innymi lekami czynią go cennym narzędziem w codziennej praktyce klinicznej.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.