Espumisan®
Simeticone
Espumisan® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Espumisan® jest lekiem stosowanym w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Wskazania różnią się nieco w zależności od postaci leku:
Kapsułki:
- Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów (np. wzdęcia)
- Wzmożone powstawanie gazów w okresie pooperacyjnym
- Przygotowanie pacjentów do badań radiologicznych, ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii
Krople doustne 40 mg/ml:
- Leczenie objawowe dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów (np. wzdęcia)
- Niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt powyżej 1. miesiąca życia
- Wspomagająco w przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej
- Jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi
Krople doustne 100 mg/ml:
- Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów
- Nasilone powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym w okresie pooperacyjnym
- Pomocniczo w badaniach diagnostycznych jamy brzusznej (redukcja cieni wywołanych gazami w badaniach radiologicznych, ultrasonograficznych; badania endoskopowe; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego)
Espumisan® wykazuje skuteczność w łagodzeniu dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, co czyni go cennym narzędziem w praktyce klinicznej, szczególnie w gastroenterologii i diagnostyce obrazowej jamy brzusznej.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Espumisanu® zależy od postaci leku, wieku pacjenta oraz wskazania. Poniżej przedstawiono szczegółowe zalecenia dotyczące dawkowania:
Krople doustne 40 mg/ml:
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Niemowlęta powyżej 1. miesiąca życia | 1-2 ml (25-50 kropli) na dobę, podzielone na 2-4 dawki |
Dzieci 1-6 lat | 1 ml (25 kropli) 3-5 razy na dobę |
Dzieci 6-14 lat | 1-2 ml (25-50 kropli) 3-5 razy na dobę |
Młodzież i dorośli | 2 ml (50 kropli) 3-5 razy na dobę |
Dawkę można odmierzyć za pomocą kroplomierza lub pompki dozującej. 1 ml zawiera 25 kropli, co odpowiada 40 mg symetykonu. 1 dawka z pompki dozującej to 2 ml (80 mg symetykonu).
Kapsułki:
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dzieci 6-14 lat | 2 kapsułki 3-4 razy na dobę |
Dorośli i młodzież | 2 kapsułki 3-4 razy na dobę |
Jedna kapsułka zawiera 40 mg symetykonu.
W przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej, należy podać 2 kapsułki 3 razy na dobę w dniu poprzedzającym badanie oraz 2 kapsułki rano w dniu badania.
Espumisan® może być przyjmowany przed, w trakcie lub po posiłku, a w razie konieczności również przed snem. Leczenie należy prowadzić do momentu ustąpienia dolegliwości. W razie potrzeby produkt może być stosowany przez dłuższy czas, nawet przez kilka lat.
W przypadku zatruć środkami powierzchniowo czynnymi, dawkowanie zależy od ciężkości zatrucia. U dorosłych zazwyczaj stosuje się 10-20 ml produktu, a u dzieci 2,5-10 ml.
Należy pamiętać o dokładnym wstrząśnięciu butelki przed użyciem kropli oraz o prawidłowym przygotowaniu pompki dozującej do użycia.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Espumisanu® jest nadwrażliwość na substancję czynną (symetykon) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Dla kapsułek nie są znane żadne specjalne ostrzeżenia. W przypadku kropli należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Nie stosować u niemowląt w pierwszym miesiącu życia
- Podczas stosowania produktu nie należy pić napojów gazowanych
- Produkt zawiera sorbitol - osoby z rzadkimi dziedzicznymi chorobami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny przyjmować tego produktu
Espumisan® nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Do tej pory nie stwierdzono interakcji Espumisanu® z innymi lekami. Jest to związane z faktem, że symetykon działa wyłącznie miejscowo w przewodzie pokarmowym i nie wchłania się do krwiobiegu.
Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią
Espumisan® może być bezpiecznie stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie należy spodziewać się wpływu na przebieg ciąży ani na karmienie piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na symetykon jest nieistotna.
Działania niepożądane
Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z zastosowaniem Espumisanu®. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład produktu.
Przedawkowanie
Do tej pory nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania Espumisanu®. Symetykon jest substancją chemicznie i fizjologicznie całkowicie obojętną, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego można praktycznie wykluczyć możliwość zatrucia. Nawet duże dawki produktu są dobrze tolerowane przez organizm.
Mechanizm działania
Substancją czynną Espumisanu® jest symetykon - stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Jego działanie polega na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i śluzie przewodu pokarmowego, co prowadzi do ich pękania. Uwolnione w ten sposób gazy mogą być następnie wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.
Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe, nie wchodzi w reakcje chemiczne i jest farmakologicznie oraz fizjologicznie obojętny dla organizmu.
Skład
Espumisan® dostępny jest w dwóch postaciach:
- Kapsułki: 1 kapsułka zawiera 40 mg symetykonu
- Krople doustne: 1 ml (25 kropli) zawiera 40 mg lub 100 mg symetykonu, w zależności od stężenia preparatu
Warto zapamiętać
- Espumisan® jest skuteczny w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym.
- Symetykon, substancja czynna Espumisanu®, działa wyłącznie miejscowo w przewodzie pokarmowym i nie wchłania się do krwiobiegu, co zapewnia wysoki profil bezpieczeństwa leku.
Espumisan® jest cennym narzędziem w praktyce klinicznej, szczególnie w gastroenterologii i diagnostyce obrazowej jamy brzusznej. Jego skuteczność w łagodzeniu dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, w połączeniu z wysokim profilem bezpieczeństwa, czyni go wartościową opcją terapeutyczną dla pacjentów w różnym wieku.