Wyszukaj produkt

Esomeprazole Polpharma

Esomeprazole

inj./inf. [prosz. do przyg. roztw.]
40 mg
10 fiol.
Iniekcje
Rx
100%
237,60

Esomeprazole Polpharma - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Esomeprazole Polpharma jest wskazany u dorosłych do:

  • Hamowania wydzielania żołądkowego, gdy podanie doustne jest niemożliwe, w sytuacjach takich jak:
    • Choroba refluksowa przełyku (GERD) u pacjentów z zapaleniem przełyku i/lub ciężkimi objawami refluksu
    • Leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
    • Zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy, związanym z leczeniem NLPZ, u pacjentów z grupy ryzyka
  • Zapobiegania nawrotom krwawienia po leczeniu endoskopowym z powodu ostrego krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy

Produkt leczniczy jest również wskazany u dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat do hamowania wydzielania żołądkowego, gdy podanie doustne jest niemożliwe, w sytuacjach takich jak choroba refluksowa przełyku (GERD) u pacjentów z refluksowym zapaleniem przełyku z nadżerkami i/lub ciężkimi objawami refluksu.

Esomeprazol jest skutecznym inhibitorem pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu, takich jak choroba refluksowa czy wrzody żołądka.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie esomeprazolu zależy od wskazania oraz wieku pacjenta:

Dawkowanie esomeprazolu u dorosłych
Wskazanie Dawka
Refluksowe zapalenie przełyku 40 mg raz na dobę
Objawowe leczenie GERD 20 mg raz na dobę
Leczenie wrzodów związanych z NLPZ 20 mg raz na dobę
Zapobieganie wrzodom związanym z NLPZ 20 mg raz na dobę
Zapobieganie nawrotom krwawienia z wrzodu 80 mg we wlewie, następnie 8 mg/h przez 3 dni

Dawkowanie u dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat zależy od masy ciała i wieku. Leczenie dożylne zazwyczaj trwa krótko i należy jak najszybciej przejść na leczenie doustne.

Esomeprazol podaje się we wstrzyknięciu lub infuzji dożylnej. Szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania i podania produktu znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Stosowanie esomeprazolu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na substancję czynną, inne pochodne benzimidazolu lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesnego stosowania z nelfinawirem

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania esomeprazolu należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • U pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej żołądka - leczenie może maskować objawy
  • Ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego bakteriami Salmonella i Campylobacter
  • Możliwość zmniejszonego wchłaniania witaminy B12
  • Ryzyko hipomagnezemii, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu
  • Zwiększone ryzyko złamań kości, szczególnie u osób starszych
  • Możliwość wystąpienia podostrych postaci skórnych tocznia rumieniowatego
  • Interakcje z atazanawirem i innymi lekami metabolizowanymi przez CYP2C19

Należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych i interakcji lekowych podczas stosowania esomeprazolu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Esomeprazol może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym:

  • Inhibitory proteazy HIV (np. atazanawir, nelfinawir)
  • Metotreksat
  • Takrolimus
  • Digoksyna
  • Leki metabolizowane przez CYP2C19 (np. diazepam, fenytoina)
  • Klopidogrel
  • Warfaryna i inne pochodne kumaryny

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu esomeprazolu z tymi lekami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Ciąża i karmienie piersią

Dane dotyczące stosowania esomeprazolu w ciąży są ograniczone. Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku kobietom w ciąży. Nie wiadomo, czy esomeprazol przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane esomeprazolu to:

  • Ból głowy
  • Bóle brzucha
  • Biegunka
  • Nudności
  • Wzdęcia
  • Zaparcia
  • Reakcje w miejscu podania (przy podaniu dożylnym)

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak zaburzenia czynności wątroby, reakcje alergiczne czy zaburzenia krwi. Należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Wnioski

Esomeprazole Polpharma jest skutecznym inhibitorem pompy protonowej stosowanym w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Lek charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa, jednak wymaga ostrożnego stosowania u niektórych grup pacjentów. Kluczowe jest monitorowanie potencjalnych interakcji lekowych oraz działań niepożądanych podczas terapii esomeprazolem.

Warto zapamiętać
  • Esomeprazol jest skuteczny w hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku
  • Lek wymaga ostrożnego stosowania u pacjentów z chorobami wątroby, ryzykiem osteoporozy oraz przy długotrwałej terapii

Mechanizm działania

Esomeprazol jest specyficznym inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Jako słaba zasada, osiąga duże stężenie w kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych, gdzie jest przekształcany do postaci czynnej. Hamuje aktywność enzymu H+K+-ATP-azy, blokując ostatni etap wydzielania kwasu solnego. Dzięki temu skutecznie zmniejsza zarówno podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu w żołądku.

Skład

Jedna fiolka produktu Esomeprazole Polpharma zawiera 40 mg esomeprazolu w postaci esomeprazolu sodowego.

Wnioski końcowe

Esomeprazole Polpharma jest cennym narzędziem w leczeniu schorzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jego skuteczność i względnie dobry profil bezpieczeństwa sprawiają, że jest często stosowany w praktyce klinicznej. Kluczowe jest jednak indywidualne podejście do pacjenta, uwzględniające potencjalne interakcje lekowe, choroby współistniejące oraz monitorowanie pod kątem działań niepożądanych. Właściwe stosowanie esomeprazolu może znacząco poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na chorobę refluksową przełyku czy wrzody żołądka.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Dochodzi do wiązania żelaza przez taninę, co uniemożliwia jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wynikiem tej interakcji jest brak efektów terapeutycznych.