Wyszukaj produkt

Erbitux®

Cetuximab

inf. [roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
811,66
(1)
bezpł.
Erbitux®
inf. [roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 100 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
4058,32
(1)
bezpł.

Erbitux® (cetuksymab)

Wskazania do stosowania

Erbitux jest wskazany w leczeniu:

  • Raka jelita grubego z przerzutami, z ekspresją EGFR i genem KRAS typu dzikiego:
    • W skojarzeniu z chemioterapią opartą na irynotekanie
    • W leczeniu pierwszego rzutu w skojarzeniu z FOLFOX
    • W monoterapii po niepowodzeniu leczenia chemioterapią opartą na oksaliplatynie i irynotekanie oraz przy nietolerancji irynotekanu
  • Raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi:
    • W skojarzeniu z radioterapią w miejscowo zaawansowanej chorobie
    • W skojarzeniu z chemioterapią opartą na platynie w chorobie nawracającej i/lub z przerzutami

Szczegółowe informacje dotyczące wskazań znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie Erbituxem powinno być prowadzone przez lekarza specjalistę z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Pacjenci powinni otrzymać Kartę ostrzegawczą.

Erbitux podaje się raz w tygodniu. Pierwsza dawka wynosi 400 mg/m2 powierzchni ciała. Wszystkie kolejne dawki wynoszą 250 mg/m2 powierzchni ciała podawane raz w tygodniu.

Dawka Częstotliwość podawania
Pierwsza dawka: 400 mg/m2 Jednorazowo
Kolejne dawki: 250 mg/m2 Raz w tygodniu

Tabela 1. Schemat dawkowania Erbituxu

Przed pierwszym wlewem pacjenci muszą otrzymać premedykację lekiem przeciwhistaminowym i kortykosteroidem. Taką premedykację zaleca się przed wszystkimi kolejnymi wlewami.

Erbitux podaje się we wlewie dożylnym przez pompę infuzyjną, kroplówkę grawitacyjną lub pompę strzykawkową. Pierwszaoli, a szybkość wlewu nie może przekraczać 5 mg/min. Zalecany czas trwania wlewu wynosi 120 minut. W przypadku kolejnych dawek tygodniowych zalecany czas trwania wlewu wynosi 60 minut. Szybkość wlewu nie może przekraczać 10 mg/min.

Przeciwwskazania

Erbitux jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi (stopień 3. lub 4.) reakcjami nadwrażliwości na cetuksymab w wywiadzie.

Przed rozpoczęciem leczenia skojarzonego należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania dotyczące jednocześnie stosowanych leków chemioterapeutycznych lub radioterapii.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje związane z wlewem: Mogą wystąpić łagodne do ciężkich reakcje związane z wlewem, w tym reakcje anafilaktyczne. Objawy zwykle pojawiają się podczas pierwszego wlewu i do 1 godziny po jego zakończeniu, ale mogą wystąpić kilka godzin później lub przy kolejnych wlewach. Należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia późnych reakcji i konieczności kontaktu z lekarzem w razie pojawienia się objawów.

Zaburzenia oddechowe: Zgłaszano przypadki śródmiąższowej choroby płuc. W przypadku jej rozpoznania należy przerwać leczenie Erbituxem i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Reakcje skórne: Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne. W przypadku reakcji ≥3 stopnia należy przerwać leczenie. Można je wznowić po zmniejszeniu nasilenia do stopnia 2., ewentualnie ze zmniejszoną dawką.

Zaburzenia elektrolitowe: Może wystąpić postępująca hipomagnezemia, a także hipokalcemia i hipokaliemia. Zaleca się monitorowanie stężenia elektrolitów i w razie potrzeby ich suplementację.

Neutropenia i związane z nią powikłania infekcyjne: Pacjenci otrzymujący Erbitux w skojarzeniu z chemioterapią opartą na platynie są bardziej narażeni na występowanie ciężkiej neutropenii, co może prowadzić do powikłań infekcyjnych, w tym gorączki neutropenicznej, zapalenia płuc lub posocznicy. Zaleca się staranne monitorowanie tych pacjentów.

Zaburzenia sercowo-naczyniowe: Obserwowano zwiększoną częstość ciężkich i czasami śmiertelnych zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz zgonów podczas leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca, raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi oraz raka jelita grubego. Należy uwzględnić choroby sercowo-naczyniowe w wywiadzie przed rozpoczęciem leczenia Erbituxem.

Zaburzenia oka: Pacjenci zgłaszający ostre lub nasilające się objawy oczne, takie jak zapalenie spojówek, powinni być niezwłocznie skierowani do okulisty.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie wykazano istotnych interakcji między cetuksymabem a irynotekanem. Profil farmakokinetyczny cetuksymabu pozostaje niezmieniony przy jednoczesnym podaniu z irynotekanem i odwrotnie.

Nie przeprowadzono innych specyficznych badań interakcji z cetuksymabem u ludzi.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Erbituxu w ciąży zaleca się jedynie wtedy, gdy potencjalna korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu. EGFR bierze udział w rozwoju płodu, a przeciwciała IgG1 mogą przenikać przez łożysko.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia Erbituxem i przez 2 miesiące po podaniu ostatniej dawki, ze względu na brak danych dotyczących przenikania leku do mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje skórne (>80% pacjentów) - głównie wysypka trądzikopodobna i/lub zaburzenia paznokci
  • Reakcje związane z wlewem (>10% pacjentów)
  • Zapalenie błon śluzowych (>10% pacjentów)
  • Hipomagnezemia (>10% pacjentów)

Ciężkie działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje związane z wlewem (1-5% pacjentów)
  • Ciężkie reakcje skórne, w tym martwica skóry (<1% pacjentów)
  • Śródmiąższowa choroba płuc (<0,5% pacjentów)

Należy dokładnie monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych i wdrożyć odpowiednie postępowanie w razie ich pojawienia się.

Warto zapamiętać
  • Erbitux jest wskazany w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego oraz raka głowy i szyi, w określonych schematach terapeutycznych.
  • Najczęstsze działania niepożądane to reakcje skórne, reakcje związane z wlewem oraz zaburzenia elektrolitowe, które wymagają ścisłego monitorowania.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono przypadków przedawkowania. Doświadczenie z pojedynczymi dawkami powyżej 500 mg/m2 jest ograniczone.

Mechanizm działania

Cetuksymab jest chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym IgG1 skierowanym przeciwko receptorowi nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR). Mechanizm działania obejmuje:

  • Blokowanie wiązania endogennych ligandów EGFR, hamując aktywację receptora
  • Internalizację EGFR, prowadzącą do zmniejszenia jego ekspresji
  • Aktywację cytotoksyczności komórkowej zależnej od przeciwciał (ADCC)

Cetuksymab wykazuje około 5-10 razy silniejsze powinowactwo do EGFR niż endogenne ligandy. Nie wiąże się z innymi receptorami z rodziny HER.

Właściwości farmakokinetyczne

Cetuksymab wykazuje nieliniową farmakokinetykę. Okres półtrwania eliminacji wynosi około 112 godzin przy dawkowaniu 250 mg/m2 raz w tygodniu.

Skład

1 ml roztworu do infuzji zawiera 5 mg cetuksymabu. Cetuksymab jest produkowany w linii komórkowej ssaków (Sp2/0) metodą rekombinacji DNA.

Erbitux nie zawiera konserwantów ani środków bakteriostatycznych.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.