Wyszukaj produkt

Equoral - (IR)

Ciclosporin

roztw. doust.
100 mg/ml
1 but. 50 ml
Doustnie
Rx
100%
305,61
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Equoral - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Equoral jest wskazany w następujących przypadkach:

Przeszczepianie narządów

- Zapobieganie odrzuceniu przeszczepu po alogenicznej transplantacji nerek, wątroby, serca, serca i płuc, płuc lub trzustki - Leczenie odrzucania przeszczepu u pacjentów wcześniej otrzymujących inne leki immunosupresyjne

Przeszczepianie szpiku: - Zapobieganie odrzuceniu przeszczepu po alogenicznej transplantacji szpiku - Zapobieganie lub leczenie choroby "przeszczep przeciw gospodarzowi" (GVHD)

Wskazania pozatransplantacyjne

- Endogenne zapalenie błony naczyniowej oka: czynne, zagrażające utratą wzroku zapalenie błony naczyniowej pośredniego lub tylnego odcinka oka pochodzenia niezakaźnego, gdy leczenie konwencjonalne jest nieskuteczne lub powoduje ciężkie działania niepożądane - Zapalenie błony naczyniowej oka w chorobie Behçet'a z nawracającymi zaostrzeniami i zajęciem siatkówki - Zespół nerczycowy: steroidozależny i steroidooporny zespół nerczycowy u dorosłych i dzieci, wywołany przez choroby kłębuszków nerkowych - Reumatoidalne zapalenie stawów: leczenie ciężkiego, czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów - Łuszczyca: leczenie ciężkiej łuszczycy u pacjentów, u których konwencjonalne metody leczenia są nieskuteczne lub niewskazane - Atopowe zapalenie skóry: leczenie ciężkiego atopowego zapalenia skóry wymagającego leczenia ogólnego

Equoral może być stosowany do wywołania remisji i jej utrzymania w zespole nerczycowym. Może też być użyty do podtrzymania remisji wywołanej steroidami, co pozwala na wycofanie steroidów z leczenia.

Dawkowanie i sposób podawania

Podane zakresy dawek dla podania doustnego mają służyć wyłącznie jako wskazówki. Dobowe dawki produktu leczniczego należy podawać w dwóch dawkach podzielonych, rozłożonych w równych odstępach w ciągu doby. Zaleca się, by produkt leczniczy był przyjmowany według stałego planu w odniesieniu do pory dnia i posiłków.

Equoral może być przepisywany wyłącznie przez lub w ścisłej współpracy z lekarzem posiadającym doświadczenie w prowadzeniu terapii immunosupresyjnej i/lub przeszczepianiu narządów.

Przeszczepianie narządów miąższowych
Okres Dawkowanie
Początek leczenia (12h przed transplantacją) 10-15 mg/kg mc. w 2 dawkach podzielonych
1-2 tygodnie po operacji Kontynuacja dawki początkowej
Leczenie podtrzymujące Stopniowe zmniejszanie do 2-6 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych

Dawkowanie należy dostosować do stężenia cyklosporyny we krwi zgodnie z lokalnymi protokołami immunosupresji. Przy stosowaniu z innymi lekami immunosupresyjnymi można rozważyć mniejsze dawki (np. 3-6 mg/kg mc./dobę).

Przeszczepianie szpiku
Okres Dawkowanie
Dzień przed transplantacją 3-5 mg/kg mc./dobę dożylnie
Do 2 tygodni po transplantacji Kontynuacja dawki dożylnej
Leczenie podtrzymujące doustne 12,5 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych

Leczenie podtrzymujące należy kontynuować przez co najmniej 3 miesiące (najlepiej 6 miesięcy), następnie stopniowo zmniejszać dawkę aż do odstawienia po roku od transplantacji. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych można rozważyć większe dawki lub podanie dożylne.

Wskazania pozatransplantacyjne

Przed rozpoczęciem leczenia należy wiarygodnie określić wyjściową czynność nerek. U dorosłych można wykorzystać szacowany wskaźnik przesączania kłębuszkowego (eGFR), a u dzieci i młodzieży należy użyć odpowiedniego wzoru do obliczania eGFR. Konieczne jest regularne monitorowanie czynności nerek, ciśnienia tętniczego, parametrów wątrobowych i lipidów.

Dawkowanie we wskazaniach pozatransplantacyjnych:

  • Endogenne zapalenie błony naczyniowej oka: Początkowo 5 mg/kg mc./dobę doustnie w 2 dawkach podzielonych. W opornych przypadkach można zwiększyć do 7 mg/kg mc./dobę.
  • Zespół nerczycowy: 5 mg/kg mc./dobę u dorosłych i 6 mg/kg mc./dobę u dzieci, doustnie w 2 dawkach podzielonych.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: Początkowo 3 mg/kg mc./dobę doustnie w 2 dawkach podzielonych przez 6 tygodni. Można stopniowo zwiększać do maks. 5 mg/kg mc./dobę.
  • Łuszczyca: Początkowo 2,5 mg/kg mc./dobę doustnie w 2 dawkach podzielonych. Można stopniowo zwiększać do maks. 5 mg/kg mc./dobę.
  • Atopowe zapalenie skóry: 2,5-5 mg/kg mc./dobę doustnie w 2 dawkach podzielonych.

We wszystkich wskazaniach dawkę należy dostosować indywidualnie do najmniejszej skutecznej dawki w leczeniu podtrzymującym. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 5 mg/kg mc., z wyjątkiem endogennego zapalenia błony naczyniowej oka i zespołu nerczycowego u dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklosporynę lub którykolwiek składnik produktu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Equoral powinien być przepisywany tylko przez lekarzy doświadczonych w leczeniu immunosupresyjnym, którzy mogą zapewnić właściwą obserwację podczas leczenia, włącznie z regularnym pełnym badaniem lekarskim, pomiarem ciśnienia tętniczego krwi i kontrolą parametrów laboratoryjnych.

Najważniejsze środki ostrożności:

  • Regularne monitorowanie czynności nerek, ciśnienia tętniczego i parametrów laboratoryjnych
  • Ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV
  • Monitorowanie stężenia cyklosporyny we krwi, szczególnie u pacjentów po przeszczepieniu
  • Ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami wpływającymi na stężenie cyklosporyny
  • Monitorowanie w kierunku rozwoju nowotworów złośliwych i zakażeń oportunistycznych
Warto zapamiętać
  • Equoral wymaga ścisłego monitorowania czynności nerek i ciśnienia tętniczego
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do najmniejszej skutecznej dawki

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Cyklosporyna wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami. Najważniejsze z nich to:

  • Leki zmniejszające stężenie cyklosporyny: barbiturany, karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna, ziele dziurawca
  • Leki zwiększające stężenie cyklosporyny: antybiotyki makrolidowe, azole przeciwgrzybicze, blokery kanału wapniowego, inhibitory proteazy HIV
  • Leki o synergistycznym działaniu nefrotoksycznym: aminoglikozydy, amfoterycyna B, niesteroidowe leki przeciwzapalne

Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu cyklosporyny z tymi lekami i odpowiednio dostosować dawkowanie.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Equoralu w ciąży nie jest zalecane, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Kobiety leczone cyklosporyną nie powinny karmić piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Equoralu to:

  • Zaburzenia czynności nerek
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Drżenie i bóle głowy
  • Hiperlipidemia
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • Przerost dziąseł
  • Nadmierne owłosienie

Częstość i nasilenie działań niepożądanych są zwykle zależne od dawki i czasu trwania leczenia. Pacjenci po przeszczepieniu narządów są bardziej narażeni na wystąpienie działań niepożądanych ze względu na wyższe dawki i dłuższy czas leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku ostrego przedawkowania może wystąpić osłabienie czynności nerek. Należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Cyklosporyna nie może być w istotnym stopniu usunięta przez dializę lub hemoperfuzję.

Mechanizm działania

Cyklosporyna jest silnym lekiem immunosupresyjnym, który działa wybiórczo na limfocyty T. Hamuje wytwarzanie i uwalnianie cytokin, w tym interleukiny 2, blokując aktywację limfocytów T. W przeciwieństwie do leków cytostatycznych, nie wpływa na czynność krwiotwórczą i fagocytów.

Skład

1 ml roztworu zawiera 100 mg cyklosporyny.

Equoral jest skutecznym lekiem immunosupresyjnym stosowanym w transplantologii oraz w leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wymaga jednak ścisłego monitorowania i indywidualnego dostosowania dawkowania ze względu na wąski indeks terapeutyczny i potencjalne działania niepożądane.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Equoral - (IR)

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL; zespół Alporta z białkomoczem u dzieci do 18 rż.; anemia aplastyczna u dzieci do 18 rż.; nieswoiste zapalenie jelit u dzieci do 18 rż.; aplazja lub hipoplazja szpiku kostnego; białaczka z dużych granularnych limfocytów T; wybiórcza aplazja układu czerwonokrwinkowego; zespół aktywacji makrofagów; zespół hemofagocytowy; małopłytkowość oporna na leczenie; zespół mielodysplastyczny - leczenie paliatywne; stan po przeszczepie kończyny, rogówki, tkanek lub komórek
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.