Wyszukaj produkt

Epitoram

Topiramate

tabl. powl.
100 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,31
Epitoram
tabl. powl.
50 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,78
Epitoram
tabl. powl.
25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
10,40
Epitoram
tabl. powl.
200 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
70,39

Epitoram - informacje dla lekarza

Epitoram to lek przeciwpadaczkowy zawierający substancję czynną topiramat. Jest stosowany w leczeniu padaczki oraz w profilaktyce migreny u dorosłych.

Wskazania do stosowania

Epitoram jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Monoterapia częściowych napadów padaczkowych, z wtórnym uogólnieniem lub bez oraz pierwotnie uogólnionych napadów kloniczno-tonicznych u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat.
  • Terapia uzupełniająca u dzieci (od 2 lat), młodzieży i dorosłych z częściowymi napadami padaczkowymi z wtórnym uogólnieniem lub bez albo z pierwotnie uogólnionymi napadami padaczkowymi toniczno-klonicznymi.
  • Leczenie napadów padaczkowych związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta.
  • Zapobieganie migrenie u dorosłych po dokładnym rozważeniu innych alternatywnych metod leczenia.

Topiramat nie jest zalecany w leczeniu ostrego bólu głowy.

Dawkowanie

Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, rozpoczynając od małej dawki i stopniowo ją zwiększając do uzyskania dawki skutecznej. Dawkowanie powinno być dostosowane do odpowiedzi klinicznej pacjenta.

Wskazanie Dawkowanie początkowe Dawkowanie docelowe
Monoterapia padaczki u dorosłych 25 mg/dobę przez 1 tydzień, następnie zwiększanie o 25-50 mg co 1-2 tygodnie 100-200 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych
Monoterapia padaczki u dzieci >6 lat 0,5-1 mg/kg mc./dobę przez 1 tydzień, następnie zwiększanie o 0,5-1 mg/kg mc. co 1-2 tygodnie 100 mg/dobę (ok. 2 mg/kg mc./dobę)
Terapia uzupełniająca padaczki u dorosłych 25-50 mg/dobę przez 1 tydzień, następnie zwiększanie o 25-50 mg co 1-2 tygodnie 200-400 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych
Terapia uzupełniająca padaczki u dzieci ≥2 lat 1-3 mg/kg mc./dobę przez 1 tydzień, następnie zwiększanie o 1-3 mg/kg mc. co 1-2 tygodnie 5-9 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach podzielonych
Profilaktyka migreny u dorosłych 25 mg/dobę przez 1 tydzień, następnie zwiększanie o 25 mg co tydzień 100 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych

Dawkowanie należy dostosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów dializowanych może być konieczne podanie dodatkowej dawki po hemodializie.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na topiramat lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zapobieganie migrenie u kobiet w ciąży oraz kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania topiramatu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej - zaleca się odpowiednie nawodnienie pacjenta
  • Możliwość wystąpienia kwasicy metabolicznej - należy monitorować stężenie wodorowęglanów w surowicy
  • Ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia, w tym jaskry z zamkniętym kątem przesączania
  • Możliwość wystąpienia zaburzeń poznawczych i psychicznych, w tym depresji i myśli samobójczych
  • Ryzyko zmniejszenia masy ciała - należy monitorować masę ciała pacjenta
  • Możliwość wystąpienia hipertermii, zwłaszcza u dzieci

Interakcje

Topiramat może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, digoksyną, litem, metforminą i innymi. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków i monitorować ich stężenia w razie potrzeby.

Ciąża i karmienie piersią

Topiramat wykazuje działanie teratogenne. Nie należy stosować w ciąży, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Topiramat przenika do mleka matki - należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy odstawić lek.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane topiramatu to:

  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (senność, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji)
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunka)
  • Zmniejszenie masy ciała
  • Parestezje
  • Zaburzenia widzenia
  • Zmęczenie

Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza na początku leczenia i przy zwiększaniu dawki.

Warto zapamiętać
  • Topiramat wykazuje działanie teratogenne - nie należy stosować u kobiet w ciąży i planujących ciążę
  • Podczas leczenia topiramatem konieczne jest odpowiednie nawodnienie pacjenta w celu zmniejszenia ryzyka kamicy nerkowej

Topiramat jest skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym i przeciwmigrenowym, ale wymaga ostrożnego stosowania i monitorowania pacjenta ze względu na możliwe działania niepożądane. Właściwe dawkowanie i edukacja pacjenta są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.