Epiduo®
Adapalene + Benzoyl peroxide
Epiduo® - Kompleksowe leczenie trądziku pospolitego
Wskazania do stosowania
Epiduo® jest wskazany do miejscowego leczenia trądziku pospolitego z obecnością zaskórników, grudek i krostek. Preparat łączy w sobie dwie substancje czynne o komplementarnym działaniu, co pozwala na skuteczne zwalczanie różnych objawów trądziku.
Połączenie adapalenu i nadtlenku benzoilu zapewnia wielokierunkowe działanie przeciwtrądzikowe, wpływając zarówno na procesy keratynizacji, jak i na komponenty zapalne oraz bakteryjne trądziku.
Dawkowanie i sposób podawania
Częstotliwość | Pora aplikacji | Sposób aplikacji |
---|---|---|
Raz na dobę | Wieczorem | Cienka warstwa na całą zajętą trądzikiem powierzchnię skóry |
Tabela 1. Schemat dawkowania preparatu Epiduo®
Preparat należy aplikować na czystą i suchą skórę, unikając okolic oczu i ust. W przypadku wystąpienia podrażnienia, lekarz może zalecić stosowanie kremów nawilżających (niekomedogennych), rzadszą aplikację leku (np. co drugi dzień) lub czasowe przerwanie terapii.
Czas trwania leczenia powinien być ustalony indywidualnie przez lekarza na podstawie stanu klinicznego pacjenta. Pierwsze oznaki poprawy zazwyczaj obserwuje się po 1-4 tygodniach stosowania preparatu.
Bezpieczeństwo i skuteczność Epiduo® nie zostały zbadane u dzieci poniżej 9. roku życia.
Warto zapamiętać
- Epiduo® łączy dwie substancje czynne o komplementarnym działaniu przeciwtrądzikowym
- Pierwsze efekty leczenia są widoczne już po 1-4 tygodniach stosowania
Przeciwwskazania
Stosowanie preparatu Epiduo® jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Należy zachować szczególną ostrożność i unikać stosowania preparatu na uszkodzoną lub popękaną skórę, a także na obszary dotknięte egzemą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
- Unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami, nozdrzami i błonami śluzowymi
- W przypadku kontaktu z oczami, przepłukać je natychmiast ciepłą wodą
- Preparat zawiera glikol propylenowy (E1520), który może powodować podrażnienie skóry
- Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i UV
- Preparat może powodować odbarwienie lub zmianę koloru tkanin i włosów
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na którykolwiek składnik preparatu, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono badań interakcji Epiduo® z innymi lekami. Jednakże, na podstawie doświadczeń z adapalenem i nadtlenkiem benzoilu, można stwierdzić, że:
- Nie są znane interakcje z innymi produktami stosowanymi miejscowo na skórę
- Nie należy stosować jednocześnie innych retynoidów, nadtlenku benzoilu lub leków o podobnym mechanizmie działania
- Należy zachować ostrożność przy stosowaniu kosmetyków o działaniu złuszczającym, podrażniającym i wysuszającym
Ze względu na niewielkie wchłanianie adapalenu i nadtlenku benzoilu przez skórę, ryzyko interakcji z lekami stosowanymi ogólnoustrojowo jest minimalne.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Ze względu na ograniczone dane kliniczne dotyczące stosowania adapalenu i nadtlenku benzoilu u kobiet w ciąży, preparat Epiduo® nie powinien być stosowany w tym okresie. W przypadku nieplanowanej ciąży, leczenie należy przerwać.
Karmienie piersią: Epiduo® może być stosowany w okresie karmienia piersią, gdyż ogólnoustrojowy wpływ preparatu na organizm matki jest znikomy. Należy jednak unikać aplikacji preparatu na klatkę piersiową, aby zapobiec kontaktowi dziecka z lekiem.
Działania niepożądane
Najczęściej obserwowane działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia skóry: suchość, podrażnienie, pieczenie, rumień, złuszczanie
- Rzadziej: świąd, oparzenia słoneczne
- W pojedynczych przypadkach: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk powiek, uczucie ucisku w gardle
Objawy podrażnienia skóry są zazwyczaj łagodne do umiarkowanych i osiągają szczyt w pierwszym tygodniu stosowania, po czym ustępują samoistnie.
Przedawkowanie
Epiduo® jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego raz na dobę. W przypadku przypadkowego spożycia preparatu, należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe pod nadzorem lekarza.
Mechanizm działania
Epiduo® zawiera dwie substancje czynne o komplementarnym mechanizmie działania:
Adapalen: Pochodna kwasu naftalenokarboksylowego o działaniu podobnym do retynoidów. Wpływa na procesy różnicowania komórek naskórka i keratynizacji oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Adapalen wiąże się ze swoistymi receptorami jądrowymi kwasu retynowego, prowadząc do normalizacji różnicowania komórek nabłonka i zmniejszenia ilości mikrozaskórników. Ponadto, hamuje chemotaksję leukocytów i ekspresję czynników prozapalnych.
Nadtlenek benzoilu: Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, szczególnie wobec Propionibacterium acnes. Dodatkowo ma właściwości złuszczające, keratolityczne oraz hamuje nadmierne wytwarzanie łoju.
Skład preparatu
1 g żelu Epiduo® zawiera:
- 1 mg adapalenu
- 25 mg nadtlenku benzoilu
Połączenie tych dwóch substancji czynnych zapewnia synergistyczne działanie w leczeniu trądziku pospolitego, wpływając na różne aspekty patogenezy tej choroby.