Wyszukaj produkt

Entocort®

Budesonide

kaps. o przedł. uwalnianiu
3 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
371,81
(1)
3,56
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Entocort® - Budezonid w leczeniu choroby Crohna i mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Entocort® to preparat zawierający budezonid - glikokortykosteroid o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Jest stosowany w leczeniu choroby Crohna o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu oraz w indukcji remisji aktywnego mikroskopowego zapalenia jelita grubego.

Wskazania

Entocort® jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Choroba Crohna o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu obejmująca jelito kręte i/lub okrężnicę wstępującą
  • Indukcja remisji u pacjentów z aktywnym mikroskopowym zapaleniem jelita grubego

Preparat wykazuje skuteczność w leczeniu tych schorzeń dzięki silnemu miejscowemu działaniu przeciwzapalnemu budezonidu w obrębie przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Dawkowanie Entocortu® należy ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od nasilenia choroby. Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę preparatu.

Wskazanie Dawkowanie Czas trwania terapii
Aktywna choroba Crohna 3 kapsułki (9 mg) raz na dobę Do 8 tygodni
Utrzymanie remisji w chorobie Crohna 2 kapsułki (6 mg) raz na dobę Według zaleceń lekarza
Indukcja remisji w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego 3 kapsułki (9 mg) raz na dobę 8 tygodni
Leczenie podtrzymujące w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego 2 kapsułki (6 mg) raz na dobę Do 9 miesięcy

Dawkowanie u dzieci w wieku 8 lat i starszych, o masie ciała >25 kg: 3 kapsułki (9 mg) raz na dobę przez maksymalnie 8 tygodni w chorobie Crohna.

Sposób podawania

Kapsułki Entocortu® należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy ich rozgryzać ani żuć. W razie trudności z połykaniem, kapsułkę można otworzyć, a jej zawartość połknąć po wymieszaniu z łyżką stołową soku jabłkowego. Preparat należy przyjmować rano.

Przeciwwskazania

Stosowanie Entocortu® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe
  • Nadwrażliwość na budezonid lub którykolwiek ze składników preparatu

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z gruźlicą, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, osteoporozą, wrzodem trawiennym, psychozami, niewydolnością serca, jaskrą, zaćmą oraz innymi schorzeniami, w których glikokortykosteroidy mogą wywierać niekorzystny wpływ.

Interakcje

Entocort® może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w szczególności z:

  • Ketokonazolem i innymi inhibitorami CYP3A4 - zwiększają stężenie budezonidu w surowicy
  • Sokiem grejpfrutowym - zwiększa biodostępność budezonidu
  • Karbamazepiną i innymi induktorami CYP3A4 - mogą zmniejszać stężenie budezonidu
  • Estrogenami i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi - mogą zwiększać stężenie budezonidu

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Entocortu® z wymienionymi substancjami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Entocortu® obejmują:

  • Kołatanie serca
  • Zahamowanie wydzielania endogennego ACTH i kortyzolu
  • Objawy charakterystyczne dla zespołu Cushinga
  • Dyspepsja
  • Wysypka, pokrzywka
  • Skurcze mięśni, drżenia
  • Zaburzenia ostrości widzenia
  • Osłabienie odporności na zakażenia
  • Zaburzenia miesiączkowania

Częstość występowania działań niepożądanych po zastosowaniu Entocortu® w dawce 9 mg/dobę jest mniejsza niż po podaniu prednizolonu w dawce 40 mg/dobę.

Warto zapamiętać
  • Entocort® wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne w przewodzie pokarmowym przy mniejszym ryzyku ogólnoustrojowych działań niepożądanych w porównaniu do klasycznych glikokortykosteroidów.
  • Podczas odstawiania preparatu należy stopniowo zmniejszać jego dawkę, aby uniknąć ryzyka niewydolności kory nadnerczy.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Entocortu® w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności. Przed rozpoczęciem terapii należy rozważyć potencjalne korzyści dla matki względem ryzyka dla płodu lub dziecka. Zaobserwowano, że długotrwałe stosowanie budezonidu przez matki może wiązać się z mniejszą masą urodzeniową noworodków i zwiększonym ryzykiem niewydolności kory nadnerczy u noworodka.

Brak danych dotyczących przenikania budezonidu do mleka matki, dlatego decyzja o stosowaniu preparatu podczas karmienia piersią powinna być podjęta po dokładnej analizie korzyści i ryzyka.

Przedawkowanie

Ostre przedawkowanie Entocortu®, nawet po zażyciu bardzo dużych dawek, zwykle nie stanowi poważnego problemu klinicznego. Nie istnieje specyficzne antidotum dla budezonidu. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i monitorować stan pacjenta.

Wnioski

Entocort® stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu choroby Crohna i mikroskopowego zapalenia jelita grubego, oferując silne miejscowe działanie przeciwzapalne przy zmniejszonym ryzyku ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Kluczowe znaczenie ma indywidualne dostosowanie dawki i ścisłe monitorowanie pacjenta podczas terapii, szczególnie w kontekście potencjalnych interakcji lekowych i długotrwałego stosowania.


1) Choroba Leśniowskiego-Crohna
Postać jelitowa choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.