Wyszukaj produkt

Enterol®

Saccharomyces boulardii CNCM I-745

kaps.
250 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
29,00
Enterol®
kaps.
250 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
20,81
Enterol®
prosz.
250 mg
10 sasz.
Doustnie
OTC
100%
27,94
Enterol®
kaps.
250 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
22,99

Enterol® - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Enterol® jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Leczenie ostrych biegunek infekcyjnych
  • Zapobieganie biegunkom związanym ze stosowaniem antybiotyków
  • Nawracająca biegunka spowodowana zakażeniem Clostridium difficile, jako dodatek do leczenia wankomycyną lub metronidazolem
  • Zapobieganie biegunkom związanym z żywieniem dojelitowym
  • Zapobieganie biegunkom podróżnych

Enterol® wykazuje skuteczność w leczeniu i zapobieganiu biegunkom o różnej etiologii, co czyni go wszechstronnym preparatem w praktyce klinicznej.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie Czas stosowania
Ostra biegunka infekcyjna 1-2 kaps. lub sasz./dobę do 1 tygodnia
Biegunka poantybiotykowa 1-2 kaps. lub sasz./dobę w trakcie i po antybiotykoterapii
Biegunka spowodowana C. difficile 4 kaps. lub sasz./dobę do 4 tygodni
Biegunka związana z żywieniem dojelitowym 1-2 kaps. lub sasz./dobę -
Biegunka podróżnych 1-4 kaps. lub sasz./dobę do 1 tygodnia

Dawkowanie dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Sposób podawania:

Kapsułki: Należy połknąć, popijając szklanką wody. Można otworzyć i wsypać zawartość do niewielkiej ilości osłodzonego napoju, pokarmu lub dodać do butelki z pokarmem dla dziecka. U dzieci poniżej 6 lat zaleca się otwieranie kapsułek i dodawanie zawartości do napoju lub pokarmu ze względu na ryzyko zadławienia.

Saszetki: Zawartość należy wsypać do niewielkiej ilości wody lub osłodzonego napoju, wymieszać i wypić. Proszek można także mieszać z pokarmem lub dodawać do butelki z pokarmem dla dziecka. Ta postać jest szczególnie zalecana do stosowania u dzieci i w żywieniu dojelitowym.

Ważne jest, aby personel medyczny stosował odpowiednie środki ostrożności podczas podawania preparatu, nosząc rękawice i dokładnie myjąc ręce po kontakcie z probiotykiem.

Przeciwwskazania

Enterol® jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci z cewnikiem założonym do żyły centralnej

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z cewnikami centralnymi ze względu na ryzyko fungemii.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Biegunka jako objaw innej choroby: Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej niż 2 dni, pojawia się krew w kale lub gorączka, należy zweryfikować dotychczasowe leczenie i rozważyć konieczność nawodnienia doustnego lub pozajelitowego.

Stosowanie u dzieci: U dzieci poniżej 2 lat konieczna jest konsultacja lekarska. Dla dzieci w wieku 2-6 lat, odpowiednie nawodnienie może być główną metodą leczenia biegunki.

Nawodnienie: Podawanie Enterolu® nie zastępuje nawodnienia, gdy jest ono niezbędne. Ilość i drogę podawania płynów należy dostosować do nasilenia objawów, wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Ryzyko fungemii: Nie zaleca się otwierania kapsułek w pobliżu pacjentów z cewnikiem założonym do żyły centralnej, aby zapobiec niepożądanej kolonizacji grzybów na cewniku.

Zawartość laktozy: Preparat zawiera laktozę jednowodną i nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Należy poinformować pacjenta o konieczności odpowiedniego nawodnienia i modyfikacji diety w trakcie biegunki.

Warto zapamiętać
  • Enterol® zawiera żywe kultury Saccharomyces boulardii, które są skuteczne w leczeniu i zapobieganiu biegunkom różnego pochodzenia.
  • Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z cewnikiem założonym do żyły centralnej ze względu na ryzyko fungemii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie należy podawać Enterolu® jednocześnie z lekami przeciwgrzybiczymi stosowanymi doustnie lub dożylnie, ponieważ Saccharomyces boulardii jest gatunkiem drożdżaków. Nie przewiduje się występowania innych rodzajów interakcji.

Brak interakcji z innymi lekami zwiększa bezpieczeństwo stosowania Enterolu® w terapii skojarzonej.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Płodność: Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Ciąża: Ze względu na niewystarczające dane, nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży.

Laktacja: Saccharomyces boulardii nie wchłania się do mleka matki. Jednak ze względu na brak danych, zaleca się rozważenie stosunku korzyści do ryzyka przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią.

Ostrożne podejście do stosowania Enterolu® u kobiet w ciąży i karmiących piersią wynika z braku wystarczających danych klinicznych.

Działania niepożądane

Działania niepożądane występują rzadko i obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: wzdęcia (rzadko)
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka miejscowa, reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd (bardzo rzadko)
  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje anafilaktyczne, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy, wysypka na całym ciele (bardzo rzadko)

Profil bezpieczeństwa Enterolu® jest korzystny, z niewielką liczbą rzadko występujących działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Saccharomyces boulardii nie wchłania się, dlatego nie ma ryzyka przedawkowania. W przypadku przedawkowania nie jest wymagane żadne szczególne postępowanie.

Mechanizm działania

Enterol® zawiera żywe kultury probiotyczne Saccharomyces boulardii, które działają jako substytut flory jelitowej. Badania farmakodynamiczne in vitro i in vivo wykazały, że Saccharomyces boulardii wykazuje następujące działania:

  • Przeciwzapalne (wobec enterokrwotocznych E. coli)
  • Przeciwdrobnoustrojowe (wobec enterokrwotocznych E. coli, C. difficile, S. typhimurium, Y. enterolitica, C. albicans, C. krusi, C. pseudotropicalis)
  • Enzymatyczne (disacharydazy, aminopeptydaza leucynowa, spermina, spermidyna)
  • Metaboliczne
  • Neutralizujące toksyny bakteryjne (toksyna A - C. difficile, toksyna cholery)
  • Immunostymulujące (nasilenie wydzielania przeciwciał klasy IgA i innych immunoglobulin)

Wielokierunkowe działanie Saccharomyces boulardii przyczynia się do skuteczności Enterolu® w leczeniu biegunek o różnym pochodzeniu (wirusowej, bakteryjnej i innych).

Skład

1 kapsułka lub 1 saszetka proszku zawiera 250 mg liofilizowanych drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745.

Precyzyjnie określona zawartość substancji czynnej zapewnia powtarzalność działania terapeutycznego Enterolu®.



Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.