Entecavir Accord
Entecavir
Entecavir Accord - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Entecavir Accord jest wskazany do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) u osób dorosłych z:
- wyrównaną czynnością wątroby i stwierdzoną czynną replikacją wirusa, trwale podwyższoną aktywnością AlAT oraz histologicznie potwierdzonym czynnym stanem zapalnym i/lub zwłóknieniem wątroby
- niewyrównaną czynnością wątroby
Wskazanie to dotyczy zarówno pacjentów z dodatnim, jak i ujemnym wynikiem oznaczenia antygenu HBeAg, którzy nie byli wcześniej leczeni analogami nukleozydów.
Entecavir Accord jest również wskazany w leczeniu przewlekłego zakażenia HBV u nieleczonych wcześniej analogami nukleozydów dzieci i młodzieży w wieku od 2 do <18 lat z wyrównaną czynnością wątroby, u których stwierdzono czynną replikację wirusa oraz trwale podwyższoną aktywność AlAT w surowicy lub histologicznie potwierdzony, umiarkowany do ciężkiego, stan zapalny i/lub zwłóknienie wątroby.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinno zostać rozpoczęte przez lekarza doświadczonego w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Wyrównana czynność wątroby:
- Pacjenci nieleczeni uprzednio analogami nukleozydów: zalecana dawka u osób dorosłych wynosi 0,5 mg raz na dobę, podawana z jedzeniem lub bez jedzenia.
- Pacjenci nieodpowiadający na leczenie lamiwudyną: zalecana dawka u osób dorosłych wynosi 1 mg raz na dobę i należy ją podawać na czczo (ponad 2 godziny przed posiłkiem i ponad 2 godziny po posiłku).
Niewyrównana czynność wątroby:
Zalecana dawka dla dorosłych pacjentów z niewyrównaną czynnością wątroby wynosi 1 mg raz na dobę i należy ją podawać na pusty żołądek (ponad 2 godziny przed posiłkiem a ponad 2 godziny po posiłku).
Czas trwania leczenia: Nie jest znany optymalny czas trwania leczenia. Zaprzestanie terapii można rozważyć w następujących przypadkach:
- U dorosłych pacjentów z dodatnim wynikiem oznaczenia antygenu HBeAg leczenie należy prowadzić przynajmniej do 12 miesięcy po uzyskaniu serokonwersji antygenu HBe lub do uzyskania serokonwersji antygenu HBs, lub do stwierdzenia zaniku skuteczności leczenia.
- U dorosłych pacjentów z ujemnym wynikiem oznaczenia antygenu HBeAg leczenie należy prowadzić przynajmniej do uzyskania serokonwersji antygenu HBs lub do stwierdzenia zaniku skuteczności leczenia.
Nie zaleca się zaprzestania leczenia u pacjentów z niewyrównaną czynnością wątroby lub z marskością wątroby.
Klirens kreatyniny (ml/min) | Dawka u pacjentów nieleczonych uprzednio analogami nukleozydów | Dawka u pacjentów nieodpowiadających na lamiwudynę lub z niewyrównaną czynnością wątroby |
---|---|---|
≥50 | 0,5 mg raz na dobę | 1 mg raz na dobę |
30-49 | 0,25 mg raz na dobę lub 0,5 mg co 48 h | 0,5 mg raz na dobę |
10-29 | 0,15 mg raz na dobę lub 0,5 mg co 72 h | 0,3 mg raz na dobę lub 0,5 mg co 48 h |
<10, hemodializa lub CAPD | 0,05 mg raz na dobę lub 0,5 mg co 5-7 dni | 0,1 mg raz na dobę lub 0,5 mg co 72 h |
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zaleca się modyfikację dawkowania zgodnie z powyższą tabelą.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek zaleca się zmianę dawkowania. Należy ściśle kontrolować odpowiedź wirusologiczną.
U pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby lub marskością wątroby istnieje większe ryzyko wystąpienia objawów dekompensacji czynności wątroby w następstwie zaostrzenia zapalenia wątroby. Należy ich ściśle obserwować w czasie leczenia.
Przez okres przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia należy kontrolować stan kliniczny pacjenta i wyniki badań laboratoryjnych. Jeśli konieczne, należy ponownie wprowadzić leczenie przeciwwirusowe.
U pacjentów z niewyrównaną czynnością wątroby należy dokładnie monitorować stan kliniczny i parametry laboratoryjne ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich zdarzeń niepożądanych.
Podczas stosowania analogów nukleozydów zaobserwowano przypadki kwasicy mleczanowej. Należy zachować ostrożność przepisując analogi nukleozydów pacjentom z czynnikami ryzyka choroby wątroby.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Entekawir jest wydalany głównie przez nerki, dlatego jednoczesne stosowanie produktów leczniczych, które osłabiają czynność nerek lub konkurują w aktywnym wydzielaniu kanalikowym może prowadzić do zwiększenia stężenia entekawiru w osoczu.
Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych pomiędzy entekawirem a lamiwudyną, adefowirem lub tenofowirem.
Ciąża i karmienie piersią
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania entekawiru u kobiet w okresie ciąży. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Nie wiadomo czy entekawir przenika do mleka ludzkiego. Podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Bóle głowy (9%)
- Zmęczenie (6%)
- Zawroty głowy (4%)
- Nudności (3%)
Obserwowano również zaostrzenia zapalenia wątroby w czasie i po zaprzestaniu leczenia entekawirem.
Przedawkowanie
Doświadczenie z przedawkowaniem entekawiru jest ograniczone. W przypadku przedawkowania należy obserwować pacjenta pod kątem objawów toksyczności i w razie konieczności zastosować leczenie wspomagające.
Właściwości farmakologiczne
Entekawir jest analogiem guanozyny wykazującym aktywność hamującą polimerazę HBV. Działa poprzez hamowanie trzech aktywności polimerazy wirusowej: inicjacji polimerazy HBV, odwrotnej transkrypcji ujemnej nici DNA oraz syntezy dodatniej nici DNA HBV.
Skład
1 tabletka zawiera 0,5 mg lub 1 mg entekawiru w postaci entekawiru jednowodnego.
Warto zapamiętać:
Kluczowe informacje
- Entekawir jest skuteczny w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B zarówno u pacjentów z wyrównaną, jak i niewyrównaną czynnością wątroby.
- Dawkowanie należy dostosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Entekawir jest lekiem przeciwwirusowym o silnym działaniu hamującym replikację wirusa HBV. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem zaostrzeń zapalenia wątroby, które mogą wystąpić zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Kluczowe jest dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz szczególna ostrożność u osób z niewyrównaną czynnością wątroby.
Program lekowy: profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV
2) Program lekowy: leczenie przewlekłego WZW typu B