Enbrel
Etanercept
Enbrel - szczegółowe informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Enbrel jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń:
Dawka 10 mg:
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS): - Leczenie wielostawowego zapalenia stawów (z obecnością lub bez obecności czynnika reumatoidalnego) oraz rozwiniętego skąpostawowego zapalenia stawów u dzieci i młodzieży w wieku od 2 lat, w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub potwierdzonej nietolerancji metotreksatu. - Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów u młodzieży w wieku od 12 lat, w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub potwierdzonej nietolerancji metotreksatu. - Leczenie zapalenia stawów na tle zapalenia przyczepów ścięgnistych u młodzieży w wieku od 12 lat w przypadku niewystarczającej odpowiedzi lub potwierdzonej nietolerancji na tradycyjne leczenie.
Łuszczyca zwykła (plackowata) u dzieci i młodzieży: Leczenie dzieci i młodzieży w wieku od 6 lat z przewlekłą, ciężką postacią łuszczycy zwykłej (plackowatej), które nieadekwatnie odpowiadają na dotychczasowe leczenie lub wykazują brak tolerancji na inne terapie układowe lub fototerapie.
Enbrel w dawce 10 mg jest szczególnie odpowiedni do stosowania u dzieci z MIZS ważących mniej niż 25 kg.
Dawka 25 mg i 50 mg:
Reumatoidalne zapalenie stawów: - W połączeniu z metotreksatem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych, gdy stosowanie przeciwreumatycznych leków modyfikujących przebieg choroby, w tym metotreksatu, jest niewystarczające. - W monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest nieodpowiednie. - W leczeniu ciężkiego, czynnego i postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych, nieleczonych wcześniej metotreksatem.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS): - Leczenie wielostawowego zapalenia stawów (z obecnością lub bez obecności czynnika reumatoidalnego) oraz rozwiniętego skąpostawowego zapalenia stawów u dzieci i młodzieży w wieku od 2 lat, w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub potwierdzonej nietolerancji metotreksatu. - Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów u młodzieży w wieku od 12 lat, w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub potwierdzonej nietolerancji metotreksatu. - Leczenie zapalenia stawów na tle zapalenia przyczepów ścięgnistych u młodzieży w wieku od 12 lat w przypadku niewystarczającej odpowiedzi lub potwierdzonej nietolerancji na tradycyjne leczenie.
Łuszczycowe zapalenie stawów: Leczenie czynnego i postępującego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych w przypadkach, gdy wcześniejsze stosowanie leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby, było niewystarczające.
Osiowa spondyloartropatia: - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK): Leczenie dorosłych z ciężkim, czynnym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na terapię konwencjonalną. - Osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych: Leczenie dorosłych z ciężką postacią osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych z obiektywnymi objawami przedmiotowymi zapalenia, w tym zwiększonym stężeniem białka C-reaktywnego (CRP) i/lub zmianami w badaniu rezonansu magnetycznego (MR), którzy wykazali niewystarczającą odpowiedź na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Łuszczyca zwykła (plackowata): - Leczenie dorosłych z łuszczycą zwykłą (plackowatą) o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego, którzy nie odpowiedzieli na leczenie lub mają przeciwwskazania do leczenia, lub wykazują brak tolerancji na inne formy terapii układowej włączając cyklosporynę, metotreksat lub naświetlenie ultrafioletem A z wykorzystaniem psoralenów (PUVA). - Leczenie dzieci i młodzieży w wieku od 6 lat z przewlekłą, ciężką postacią łuszczycy zwykłej (plackowatej), które nieadekwatnie odpowiadają na dotychczasowe leczenie lub wykazują brak tolerancji na inne terapie układowe lub fototerapie.
Enbrel wykazał skuteczność w spowalnianiu postępu związanego z uszkodzeniem struktury stawów oraz poprawę sprawności fizycznej w reumatoidalnym zapaleniu stawów i łuszczycowym zapaleniu stawów.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem Enbrel powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza specjalistę mającego doświadczenie w diagnostyce i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych, łuszczycy zwykłej (plackowatej) lub dziecięcej postaci łuszczycy zwykłej (plackowatej).
Pacjenci stosujący Enbrel powinni otrzymać Kartę dla pacjenta.
Enbrel jest dostępny w dawkach 10 mg, 25 mg i 50 mg.
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Reumatoidalne zapalenie stawów | 25 mg 2x w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu |
Łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych | 25 mg 2x w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu |
Łuszczyca zwykła (plackowata) | 25 mg 2x w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu. Alternatywnie 50 mg 2x w tygodniu przez okres do 12 tygodni, następnie 25 mg 2x w tygodniu lub 50 mg raz w tygodniu |
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (od 2 lat) | 0,4 mg/kg mc. (maks. 25 mg) 2x w tygodniu lub 0,8 mg/kg mc. (maks. 50 mg) raz w tygodniu |
Łuszczyca zwykła (plackowata) u dzieci (od 6 lat) | 0,8 mg/kg mc. (maks. 50 mg) raz w tygodniu przez okres do 24 tygodni |
Podpis: Dawkowanie Enbrel w zależności od wskazania
Enbrel podaje się we wstrzyknięciu podskórnym. Przed rozpoczęciem podawania należy przeszkolić pacjenta w zakresie techniki wstrzykiwania.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby nie ma potrzeby dostosowania dawki.
U pacjentów w podeszłym wieku nie ma potrzeby modyfikacji dawki.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania leku Enbrel obejmują:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Posocznica lub zagrożenie wystąpieniem posocznicy
- Nie należy rozpoczynać leczenia u pacjentów z czynnymi zakażeniami, w tym z zakażeniami przewlekłymi lub miejscowymi
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku Enbrel należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
- Zakażenia - należy monitorować pacjentów pod kątem zakażeń przed, w trakcie i po leczeniu Enbrelem
- Gruźlica - przed rozpoczęciem leczenia należy zbadać pacjentów w kierunku czynnej i utajonej gruźlicy
- Reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby typu B
- Nasilenie zapalenia wątroby typu C
- Jednoczesne stosowanie anakinry lub abataceptu nie jest zalecane
- Reakcje alergiczne
- Immunosupresja
- Nowotwory złośliwe i zaburzenia limfoproliferacyjne
- Szczepienia - nie należy podawać żywych szczepionek jednocześnie z Enbrelem
- Autoprzeciwciała
- Zaburzenia hematologiczne
- Zaburzenia neurologiczne
- Zastoinowa niewydolność serca
- Alkoholowe zapalenie wątroby
Szczegółowe informacje dotyczące powyższych ostrzeżeń znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Jednoczesne stosowanie Enbrelu z następującymi lekami wymaga szczególnej ostrożności:
- Anakinra - zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń
- Abatacept - zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych
- Sulfasalazyna - możliwe zmniejszenie liczby krwinek białych
Nie obserwowano istotnych interakcji z glikokortykosteroidami, salicylanami (z wyjątkiem sulfasalazyny), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwbólowymi i metotreksatem.
Wpływ na ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia Enbrelem i przez 3 tygodnie po jego zakończeniu. Enbrel należy stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Etanercept przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) związane ze stosowaniem Enbrelu to:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk, świąd, rumień, krwawienie)
- Infekcje (górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie pęcherza, infekcje skórne)
- Reakcje alergiczne
- Powstawanie autoprzeciwciał
- Świąd
- Gorączka
Rzadziej obserwowano ciężkie działania niepożądane, takie jak ciężkie infekcje, nowotwory złośliwe, zaburzenia hematologiczne, neurologiczne i autoimmunologiczne.
Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Warto zapamiętać
- Enbrel jest lekiem immunosupresyjnym i wymaga ścisłego monitorowania pacjentów pod kątem infekcji
- Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć czynną gruźlicę i rozważyć ryzyko reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B
Mechanizm działania
Etanercept jest białkiem fuzyjnym receptora p75 Fc ludzkiego czynnika martwicy nowotworów. Działa jako kompetycyjny inhibitor wiązania TNF z jego receptorami powierzchniowymi, hamując w ten sposób aktywność biologiczną TNF. TNF i limfotoksyna są cytokinami prozapalnymi, które odgrywają kluczową rolę w patogenezie chorób zapalnych stawów i łuszczycy.
Hamowanie TNF przez etanercept prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy objawów klinicznych w leczonych schorzeniach.
Właściwości farmakokinetyczne
Średni okres półtrwania etanerceptu wynosi około 70 godzin (zakres: 7-300 godzin). Maksymalne stężenie w surowicy osiągane jest po około 48 godzinach od podania pojedynczej dawki podskórnej. Biodostępność po podaniu podskórnym wynosi około 76%.
Wnioski
Enbrel jest skutecznym lekiem w terapii chorób reumatycznych i łuszczycy u dorosłych oraz dzieci. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentów ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, szczególnie infekcji. Właściwa kwalifikacja pacjentów i regularna ocena stosunku korzyści do ryzyka są kluczowe dla bezpiecznego stosowania tego leku.
Program lekowy: leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS)
Program lekowy: leczenie inhibitorami TNF-alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZKSK)
2) Program lekowy: leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym