Empesin
Empesin - argipresyna w leczeniu niedociaminę po wstrząsie septycznym
Wskazania do stosowania
Empesin (argipresyna) jest wskazany do leczenia niedociśnienia opornego na katecholaminę po wstrząsie septycznym u pacjentów powyżej 18 roku życia. Niedociśnienie oporne na katecholaminę definiuje się jako niemożność osiągnięcia docelowych wartości średniego ciśnienia tętniczego krwi pomimo odpowiedniej substytucji objętości i podania katecholamin.
Argipresyna stanowi dodatkową opcję terapeutyczną, gdy standardowe leczenie wazopresyjne katecholaminami okazuje się niewyodynamicznej pacjenta we wstrząsie septycznym.
Dawkowanie i sposób podawania
Parametr | Zalecenia |
---|---|
Początek terapii | W ciągu pierwszych 6h od wystąpienia wstrząsu septycznego lub 3h u pacjentów otrzymujących wysokie dawki katecholamin |
Dawka początkowa | 0,01 IU/min w ciągłej infuzji dożylnej |
Zwiększanie dawki | Co 15-20 min do max. 0,03 IU/min |
Docelowe ciśnienie krwi | 65-75 mm Hg |
Minimalny czas terapii | 48h |
Zakończenie terapii | Stopniowe odstawianie, nie przerywać nagle |
Dawki powyżej 0,03 IU/min należy stosować wyłącznie jako leczenie ratunkowe ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Argipresyna powinna być podawana wyłącznie jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii wazopresyjnej katecholaminami, nie jako monoterapia. Konieczne jest ścisłe monitorowanie parametrów hemodynamicznych podczas leczenia.
Warto zapamiętać
- Empesin stosuje się w leczeniu niedociśnienia opornego na katecholaminy po wstrząsie septycznym
- Terapię należy rozpocząć w ciągu 6h od wystąpienia wstrząsu septycznego, dawka początkowa to 0,01 IU/min
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania Empesinu jest nadwrażliwość na substancję czynną (argipresynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do terapii argipresyną i dokładnie ocenić potencjalne korzyści względem ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Kluczowe aspekty bezpieczeństwa:
- Ścisłe i ciągłe monitorowanie parametrów hemodynamicznych i narządowych podczas terapii
- Stosowanie wyłącznie po nieskutecznej substytucji objętości i terapii katecholaminami
- Zachowanie ostrożności u pacjentów z chorobami serca i naczyń
- Ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego, jelit i kończyn przy wysokich dawkach
- Możliwość wystąpienia zatrucia wodnego - monitorowanie bilansu płynów
- Ostrożność u pacjentów z padaczką, migreną, astmą, niewydolnością serca
Argipresyna nie jest zalecana do stosowania u dzieci i noworodków ze względu na brak pozytywnego stosunku korzyści do ryzyka w tej grupie wiekowej.
Interakcje lekowe
Argipresyna wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, które mogą wpływać na jej działanie antydiuretyczne i wazopresyjne:
- Nasilenie działania antydiuretycznego: karbamazepina, chloropropamid, klofibrat, karbamid, fludrokortyzon, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
- Osłabienie działania antydiuretycznego: demeklocyklina, noradrenalina, związki litu, heparyna, alkohol
- Interakcje z lekami wpływającymi na ciśnienie tętnicze
- Potencjalne interakcje z tolwaptanem, furosemidem, lekami ganglioplegicznymi
Konieczne jest uwzględnienie potencjalnych interakcji przy doborze terapii towarzyszącej i odpowiednie dostosowanie dawkowania argipresyny.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania argipresyny w ciąży. Potencjalne ryzyko obejmuje skurcze macicy, zwiększone ciśnienie wewnątrzmaciczne i zmniejszoną perfuzję macicy. Stosowanie w ciąży możliwe tylko w przypadku wyraźnej konieczności, po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka.
Brak danych o przenikaniu argipresyny do mleka ludzkiego. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze poważne działania niepożądane (częstość <10%) obejmują:
- Arytmię zagrażającą życiu
- Niedokrwienie krezki jelita
- Niedokrwienie palców
- Ostre niedokrwienie mięśnia sercowego
Inne istotne działania niepożądane to m.in.: zaburzenia rytmu serca, dławica piersiowa, zmniejszony rzut serca, zwężenie naczyń obwodowych, martwica skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiponatremia, zatrucie wodne.
Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych i odpowiednie reagowanie, włącznie z modyfikacją dawkowania lub przerwaniem terapii w uzasadnionych przypadkach.
Przedawkowanie
W przypadku zatrucia wodnego należy przerwać podawanie płynów i tymczasowo wstrzymać leczenie argipresyną do wystąpienia wielomoczu. W ciężkich przypadkach można zastosować diurezę osmotyczną (mannitol, hipertoniczny roztwór glukozy, mocznik z furosemidem lub bez).
Mechanizm działania
Argipresyna (argininowazopresyna) jest hormonem endogennym o działaniu:
- Osmoregulacyjnym
- Obkurczającym naczynia krwionośne
- Hemostatycznym
- Wpływającym na OUN
Główne działanie wazopresyjne argipresyny wynika z aktywacji receptorów V1 w tętniczych naczyniach krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia poziomu wewnątrzkomórkowego wapnia i w konsekwencji do skurczu naczyń.
Skład preparatu
1 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 20 IU (66,5 μg) argipresyny w postaci argipresyny octanu.
Wnioski
Empesin (argipresyna) stanowi cenną opcję terapeutyczną w leczeniu niedociśnienia opornego na katecholaminy w przebiegu wstrząsu septycznego. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta i ostrożnego stosowania ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu rozpoczęcia terapii dla osiągnięcia optymalnych efektów leczniczych przy minimalizacji ryzyka.