Wyszukaj produkt

Elonva®

Corifollitropin alfa

inj. [roztw.]
150 µg
1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
1362,74
(1)
3,20
Elonva®
inj. [roztw.]
100 µg
1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
1362,74
(1)
3,20

Elonva® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Elonva® jest wskazana do stosowania w:

  • Kontrolowanej stymulacji jajników (COS) w skojarzeniu z antagonistą GnRH w celu pobudzenia rozwoju pęcherzyków jajnikowych u kobiet uczestniczących w programie Technik Wspomaganego Rozrodu (ART).
  • Leczeniu nastoletnich chłopców (14 lat i starszych) z hipogonadyzmem hipogonadotropowym, w skojarzeniu z ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG).

Elonva® umożliwia inicjację i podtrzymanie wzrostu wielu pęcherzyków jajnikowych przez cały tydzień po pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym, zastępując pierwsze 7 codziennych wstrzyknięć preparatów FSH w cyklu kontrolowanej stymulacji jajników.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie u kobiet w wieku rozrodczym ustala się na podstawie masy ciała i wieku:

Wiek Masa ciała Dawka Elonvy
≤36 lat <50 kg 100 µg
≤36 lat 50-60 kg 100 µg
≤36 lat ≥60 kg 150 µg
>36 lat <50 kg Nie badano
>36 lat 50-60 kg 150 µg
>36 lat ≥60 kg 150 µg

Schemat dawkowania w cyklu kontrolowanej stymulacji jajników:

  • Dzień 1 stymulacji: pojedyncze wstrzyknięcie podskórne Elonvy
  • Dzień 5-6: rozpoczęcie podawania antagonisty GnRH
  • Dzień 8: kontynuacja stymulacji codziennymi wstrzyknięciami recFSH, zazwyczaj 150 j.m.
  • Kontynuacja do osiągnięcia kryteriów wywołania ostatecznego dojrzewania oocytów (≥3 pęcherzyki ≥17 mm)

Elonva® podaje się w postaci pojedynczego wstrzyknięcia podskórnego, najlepiej w ścianę brzucha. Wstrzyknięcie może być wykonane samodzielnie przez pacjentkę lub jej partnera po odpowiednim przeszkoleniu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Elonvy jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na koryfolitropinę alfa lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nowotworów jajników, piersi, macicy, przysadki lub podwzgórza
  • Nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
  • Pierwotnej niewydolności jajników
  • Torbieli lub powiększenia jajników
  • Zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS) w wywiadzie
  • Wytworzenia >30 pęcherzyków ≥11 mm w poprzednim cyklu COS
  • Liczby pęcherzyków antralnych >20
  • Włókniakomięśniaków macicy uniemożliwiających ciążę
  • Wad rozwojowych narządów płciowych uniemożliwiających ciążę

Elonva® nie powinna być stosowana u pacjentek z niewydolnością nerek ze względu na potencjalnie zmniejszoną eliminację leku. Nie zaleca się również stosowania u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) ze względu na brak danych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić dokładną ocenę przyczyn niepłodności oraz wykluczyć przeciwwskazania do ciąży. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentki z niedoczynnością tarczycy, niewydolnością kory nadnerczy, hiperprolaktynemią oraz guzami przysadki lub podwzgórza.

Elonva® może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS), szczególnie u kobiet z czynnikami ryzyka silnej odpowiedzi jajników. Należy ściśle monitorować rozwój pęcherzyków za pomocą USG oraz oznaczać stężenie estradiolu. W przypadku nadmiernej odpowiedzi jajników należy rozważyć modyfikację protokołu stymulacji lub przerwanie cyklu.

Leczenie gonadotropinami zwiększa ryzyko ciąży mnogiej. Należy poinformować pacjentkę o potencjalnych zagrożeniach dla matki i płodu związanych z ciążą mnogą.

U kobiet poddawanych ART występuje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej. Ważne jest wczesne potwierdzenie ciąży wewnątrzmacicznej za pomocą USG.

Odnotowano przypadki nowotworów jajników i innych narządów rozrodczych u kobiet poddawanych leczeniu niepłodności. Nie ustalono jednoznacznie, czy leczenie gonadotropinami zwiększa to ryzyko.

Warto zapamiętać
  • Elonva® zastępuje pierwsze 7 dni codziennych wstrzyknięć FSH w protokole stymulacji jajników
  • Dawkę ustala się indywidualnie w zależności od masy ciała i wieku pacjentki

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji Elonvy z innymi lekami. Ze względu na to, że koryfolitropina alfa nie jest substratem enzymów cytochromu P450, interakcje metaboliczne z innymi produktami leczniczymi są mało prawdopodobne.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Stosowanie Elonvy w czasie ciąży jest przeciwwskazane. W przypadku nieumyślnej ekspozycji podczas ciąży brak jest wystarczających danych klinicznych, aby wykluczyć niekorzystny wpływ. Elonvy nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w badaniach klinicznych to:

  • Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS) - 5,2%
  • Ból w obrębie miednicy - 4,1%
  • Dyskomfort - 5,5%
  • Ból głowy - 3,2%
  • Nudności - 1,7%
  • Zmęczenie - 1,4%
  • Dolegliwości ze strony piersi - 1,2%

Rzadziej obserwowano zawroty głowy, bóle brzucha, wymioty, biegunkę, zaparcia, wzdęcia oraz skręt jajnika. Odnotowano również przypadki ciąży pozamacicznej, poronień i ciąż mnogich, które mogą być związane z procedurą ART.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Koryfolitropina alfa jest długodziałającym stymulantem pęcherzyka jajnikowego o profilu farmakodynamicznym podobnym do (rec)FSH, ale o znacznie dłuższym czasie działania. Osiągnięto to poprzez dodanie peptydu karboksy-końcowego podjednostki β ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) do łańcucha β ludzkiego FSH. Koryfolitropina alfa nie wykazuje wewnętrznej aktywności LH/hCG.

Pojedyncze wstrzyknięcie podskórne Elonvy może zastąpić pierwsze 7 codziennych wstrzyknięć preparatu (rec)FSH w protokole kontrolowanej stymulacji jajników. Dzięki temu upraszcza się schemat leczenia i zmniejsza obciążenie pacjentki częstymi iniekcjami w początkowej fazie stymulacji.

Podsumowanie

Elonva® (koryfolitropina alfa) jest innowacyjnym, długodziałającym preparatem FSH, który umożliwia uproszczenie protokołu stymulacji jajników w programach ART. Pojedyncze wstrzyknięcie Elonvy zastępuje pierwsze 7 dni codziennych iniekcji FSH. Lek wymaga indywidualnego doboru dawki w zależności od masy ciała i wieku pacjentki. Stosowanie Elonvy wiąże się z ryzykiem wystąpienia OHSS i innych działań niepożądanych typowych dla gonadotropin, dlatego konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentek podczas stymulacji. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet z niewydolnością nerek i PCOS.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.