Elocom® - (IR)
Mometasone furoate
Elocom® - Mometazonu furoinian
Wskazania do stosowania
Elocom® jest kortykosteroidowym produktem leczniczym do stosowania miejscowego w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu w dermatozach reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Dostępny jest w trzech postaciach:
- Maść - do stosowania na suchą, łuszczącą się i spękaną skórę
- Krem - do ogólnego stosowania na skórę
- Płyn - do stosowania na owłosioną skórę głowy
Wszystkie postacie leku są przeznaczone do łagodzenia stanu zapalnego i świądu w obszarach objętych chorobą.
Elocom® wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne po zastosowaniu na skórę. Badania wykazały, że ma równie silne lub silniejsze działanie niż inne powszechnie stosowane kortykosteroidy, takie jak betametazon czy triamcynolon.
Dawkowanie i sposób podawania
Postać leku | Sposób stosowania | Częstotliwość |
---|---|---|
Maść | Cienka warstwa na zmienione chorobowo miejsca | Raz na dobę |
Krem | Cienka warstwa na zmienione chorobowo miejsca | Raz na dobę |
Płyn | Kilka kropli na zmienione chorobowo miejsca owłosionej skóry głowy, delikatnie wmasować | Raz na dobę |
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu u dzieci poniżej 2 roku życia.
Przeciwwskazania
Elocom® jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub którykolwiek składnik preparatu
- Trądzik pospolity
- Trądzik różowaty
- Zanik skóry
- Zapalenie skóry wokół ust
- Zakażenia skórne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze)
- Odczyny poszczepienne
- Gruźlica skóry
- Kiłowe zmiany skórne
- Świąd okolicy odbytu i narządów płciowych
- Pieluszkowe zapalenie skóry
- Uszkodzona lub owrzodzona skóra
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z łuszczycą, ze względu na ryzyko nawrotu choroby i innych powikłań.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przy stosowaniu Elocom® należy przestrzegać następujących zasad:
- Unikać stosowania na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkami okluzyjnymi i długotrwale
- Zachować ostrożność przy stosowaniu na skórę twarzy, w fałdach skórnych oraz u dzieci
- Nie stosować na skórę przykrywaną pieluszką
- Stosować najmniejszą skuteczną dawkę, zwłaszcza u dzieci
- Unikać nagłego zaprzestania leczenia
- Nie stosować do oczu i wokół oczu
- Unikać kontaktu z otwartymi ranami i błonami śluzowymi
W przypadku wystąpienia podrażnienia lub reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Jeśli wystąpi zakażenie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego.
Warto zapamiętać
- Elocom® to silnie działający kortykosteroid do stosowania miejscowego w leczeniu dermatoz zapalnych
- Należy unikać długotrwałego stosowania leku na dużych powierzchniach skóry, zwłaszcza u dzieci
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Brak dostępnych danych dotyczących interakcji Elocom® z innymi lekami. Jednakże, ze względu na miejscowe stosowanie i ograniczone wchłanianie ogólnoustrojowe, ryzyko istotnych klinicznie interakcji jest niewielkie.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków miejscowych na te same obszary skóry, aby uniknąć potencjalnych interakcji lub nasilenia działań niepożądanych.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Stosowanie Elocom® w czasie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się wyłącznie na zalecenie lekarza. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała lub przez dłuższy okres.
Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu u kobiet w ciąży. Istnieje potencjalne ryzyko wpływu na rozwój płodu, w tym ograniczenie wzrostu płodowego. Lek należy stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla matki i płodu.
Nie wiadomo, czy miejscowe stosowanie kortykosteroidów prowadzi do wytworzenia wykrywalnych ilości leku w mleku matki. Jeśli konieczne jest stosowanie większych dawek lub długotrwała terapia, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem Elocom® obejmują:
- Zakażenia skórne (w tym zapalenie mieszków włosowych)
- Parestezje i uczucie pieczenia
- Zmiany skórne (kontaktowe zapalenie skóry, odbarwienia, nadmierne owłosienie, rozstępy, zmiany trądzikopodobne, zanik skóry)
- Świąd
- Reakcje w miejscu podania (ból, podrażnienie)
Przy długotrwałym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry lub pod opatrunkami okluzyjnymi mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, w tym zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespół Cushinga. Ryzyko to jest szczególnie wysokie u dzieci.
Przedawkowanie
Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania Elocom®. Ze względu na małą zawartość kortykosteroidu w opakowaniu, ryzyko toksyczności po przypadkowym połknięciu jest niewielkie.
Długotrwałe miejscowe stosowanie może prowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. W takim przypadku należy stopniowo odstawiać lek lub zastąpić go kortykosteroidem o słabszym działaniu.
W przypadku ostrego przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające. Objawy przedawkowania kortykosteroidów są zwykle odwracalne.
Właściwości farmakodynamiczne
Mometazonu furoinian jest silnie działającym kortykosteroidem do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Mechanizm działania przeciwzapalnego nie jest w pełni poznany.
Badania wykazały, że Elocom® ma równie silne lub silniejsze działanie obkurczające naczynia w porównaniu do innych powszechnie stosowanych kortykosteroidów, takich jak betametazon czy triamcynolon. Efekt ten może utrzymywać się do 24 godzin po aplikacji.
Skład
Substancją czynną leku Elocom® jest mometazonu furoinian. Każdy gram maści, kremu lub płynu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.
Lek zawiera również substancje pomocnicze, które mogą różnić się w zależności od postaci. Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania w celu uzyskania pełnej informacji o składzie.