Elitasone
Mometasone furoate
Elitasone - mometazonu furoinian w leczeniu dermatoz
Wskazania do stosowania
Elitasone jest produktem leczniczym zawierającym mometazonu furoinian, wskazanym do stosowania miejscowego na skórę w celu łagodzenia objawów zapalnych i świądu w dermatozach reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak:
- Łuszczyca
- Atopowe zapalenie skóry
- Kontaktowe zapalenie skóry
Produkt przeznaczony jest do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Mometazonu furoinian wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz zwężające naczynia krwionośne. Jego lipofilne właściwości umożliwiają łatwe przenikanie do warstwy rogowej naskórka. Mechanizm działania opiera się głównie na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn i leukotrienów w skórze poprzez blokowanie aktywności fosfolipazy A2 i zmniejszenie uwalniania kwasu arachidonowego. Dodatkowo hamuje fagocytozę, uwalnianie interleukin i innych mediatorów zapalenia oraz histaminy.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Sposób podania |
---|---|---|
Dorośli i dzieci >2 lat | Raz na dobę | Cienka warstwa maści na zmienione chorobowo miejsca |
Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Elitasone
Elitasone zaleca się stosować w leczeniu zmian suchych, łuszczących się i spękanych. Nie należy stosować produktu dłużej niż przez 3 tygodnie lub na duże powierzchnie skóry. U dzieci w wieku od 2 lat nie należy aplikować preparatu na rozległe obszary skóry.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Elitasone jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub którykolwiek składnik preparatu
- Trądzik pospolity i różowaty
- Zapalenie skóry wokół ust (dermatitis perioralis)
- Bakteryjne, wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec) i grzybicze (np. drożdżaki, dermatofity) zakażenia skóry
- Odczyny poszczepienne
- Gruźlica skóry
- Kiłowe zmiany skórne
- Świąd okolicy odbytu lub narządów płciowych
- Pieluszkowe zapalenie skóry
- Stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym
- Dzieci poniżej 2. roku życia
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu produktu u pacjentów z łuszczycą, ze względu na ryzyko nawrotu choroby, rozwoju tolerancji oraz możliwość wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania produktu Elitasone należy mieć na uwadze następujące kwestie:
- W przypadku wystąpienia podrażnienia lub reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać stosowanie produktu
- Istnieje ryzyko ogólnoustrojowego wchłaniania kortykosteroidu, dlatego należy unikać aplikacji na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkiem okluzyjnym, długotrwałego leczenia oraz stosowania na skórę twarzy i w fałdach skórnych
- Nie zaleca się stosowania na skórę twarzy ze względu na ryzyko zapalenia skóry, zaniku skóry i trądziku
- Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę produktu
- Unikać nagłego zaprzestania leczenia ze względu na ryzyko nawrotu choroby "z odbicia"
- Nie stosować do oczu, na otwarte rany i błony śluzowe
- W przypadku wystąpienia zakażenia należy wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze
- Ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą
- Szczególną ostrożność zachować przy stosowaniu u dzieci ze względu na większe ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych
Produkt zawiera glikolu propylenowego monostearynian, który może powodować podrażnienie skóry.
Warto zapamiętać
- Elitasone nie należy stosować dłużej niż 3 tygodnie lub na dużą powierzchnię skóry
- U dzieci istnieje zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie są znane interakcje podczas miejscowego stosowania mometazonu furoinianu z innymi lekami. Należy jednak pamiętać, że:
- Nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i podejmować innych immunizacji podczas przewlekłego stosowania produktu na dużą powierzchnię skóry
- Mometazonu furoinian może nasilać działanie leków immunosupresyjnych
- Mometazonu furoinian może osłabiać działanie leków immunomodulujących
Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią Elitasone można stosować wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie należy aplikować produktu na dużą powierzchnię skóry lub przez dłuższy czas.
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania mometazonu furoinianu u kobiet w ciąży. Istnieje potencjalne ryzyko ograniczenia wzrostu płodu w wyniku przenikania glikokortykosteroidu przez barierę łożyska.
Nie wiadomo, czy miejscowe podawanie kortykosteroidów prowadzi do wchłaniania ogólnoustrojowego wystarczającego do wykrycia produktu w mleku kobiecym. Jeśli konieczne jest długotrwałe leczenie lub stosowanie wysokich dawek, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Podczas stosowania produktu Elitasone mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (rzadko): mrowienie, kłucie, zapalenie mieszków włosowych, pieczenie, świąd, zmiany trądzikopodobne, zanik skóry
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (niezbyt często): podrażnienie, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenie skóry, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, rozstępy, maceracja skóry, potówki
- Zakażenia i zarażenia pasożytnicze (niezbyt często): zakażenia wtórne
- Zaburzenia naczyniowe (bardzo rzadko): teleangiektazje
W przypadku stosowania produktu na dużą powierzchnię skóry lub przez dłuższy czas, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy.
U dzieci istnieje większe ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych ze względu na większy stosunek powierzchni skóry do masy ciała. Opisywano przypadki nadciśnienia wewnątrzczaszkowego u dzieci leczonych miejscowo kortykosteroidami.
Przedawkowanie
Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów lub aplikacja na dużą powierzchnię skóry może prowadzić do zahamowania osi podwzgórze-przysadka-kora nadnerczy i w konsekwencji do niewydolności kory nadnerczy. Objawy przedawkowania mogą obejmować:
- Obrzęki
- Nadciśnienie
- Hiperglikemię
- Cukromocz
- Zmniejszenie odporności
- W ciężkich przypadkach - zespół Cushinga
Ostre objawy przedawkowania są zwykle odwracalne. W razie konieczności należy wyrównać stężenie elektrolitów. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe odstawianie produktu.
Skład produktu
Substancją czynną produktu Elitasone jest mometazonu furoinian. 1 g maści zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.
Elitasone to skuteczny preparat kortykosteroidowy do stosowania miejscowego w leczeniu dermatoz reagujących na kortykosteroidy. Jego stosowanie wymaga jednak ostrożności i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza, szczególnie u dzieci i w przypadku długotrwałej terapii.
Elitasone

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia